Počas policajnej akcie, ktorá sa konala vo štvrtok (25.4.) v čase od 14.00 do 20.00 h v Banskobystrickom kraji, policajti zistili 310 priestupkov. Dopravno-bezpečnostná akcia prebiehala v policajných okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Zvolen a Žiar nad Hronom a jej cieľom bolo zlepšiť bezpečnostnú situáciu na teritóriu týchto okresov a pozitívne ovplyvniť disciplínu účastníkov cestnej premávky a vývoj dopravnej nehodovosti.

policajná kontrola 1 (6)Do preventívno-bezpečnostných opatrení sa zapojili okrem policajtov z dopravnej polície, poriadkovej polície, kriminálnej a železničnej polície (120 policajtov) aj poslucháči strednej odbornej školy PZ v Pezinku (80 študentov), vojenská dopravná polícia, cudzinecká polícia, inšpektorát bezpečnosti práce a colný úrad (21).

Počas policajnej akcie, policajti zistili 310 priestupkov. Zo zistených priestupkov bolo 244 vybavených v blokovom konaní. Okrem priestupkov za rýchlosť (100), pásy (8), technický stav vozidla (31), jazda bez osvetlenia (35) a používanie telefónneho prístroja (4), policajti zistili požitie alkoholu u 1 vodiča motorového vozidla a u 1 cyklistu. Až 31 vodičov nemalo diaľničnú nálepku a 13 diaľničných nálepiek bolo falošných. Policajti počas akcie zadržali 13 vodičských preukazov a 11 osvedčení o evidencii vozidla.

Pri kontrolách sa zamerali najmä na porušovanie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, na dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, na požívanie alkoholu vodičmi pred jazdou, kontrolovali aj technický stav vozidiel, prípustnú hmotnosť vozidiel a jazdných súprav a diaľničné nálepky. Kontrolovali nielen vodičov motorových vozidiel, ale aj vodičov motocyklov, cyklistov a chodcov a to najmä železničných priecestiach a v ich blízkosti.

policajná kontrola 1 (5)„Každý týždeň zaznamenávame niekoľko vodičov, v priemere 11, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu a nafúkajú viac ako 1 promile, alebo sa odmietnu podrobiť vyšetreniu na alkohol,“ uviedla pre média hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Za 3 mesiace eviduje polícia v Banskobystrickom kraji 147 trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Až 133 vodičov nafúkalo nad 1 promile a 14 vodičov odmietlo fúkať aj odber krvi. Aj keď sú policajti denne na cestách a v uliciach, stále sa nájdu aj takí vodiči, ktorí si sadnú za volant na pravé poludnie alebo v najväčšej dopravnej špičke s 3 promile alkoholu. Aj napriek kontrolám, výzvam a upozorneniam na následky pri dopravných nehodách, ktoré sú zapríčinené najmä rýchlou jazdou, jazdou pod vplyvom alkoholu alebo jazdou v protismere pri nesprávnom predchádzaní, eviduje polícia v Banskobystrickom kraji za 3 mesiace 344 dopravných nehôd, pri ktorých 4 osoby zraneniam podľahli, 154 osôb sa zranilo z toho 36 ťažko.