Vláda Slovenskej republiky v záverečný týždeň svojho mandátu schváli finančnú pomoc hneď pre niekoľko väčších investícií na Slovensku. Na svojom poslednom zasadnutí v tomto volebnom období túto stredu, plánuje schváliť stimuly aj pre investora do banskobytrického priemyselného parku.

Priemyselny park Salkova, foto - BBonline.sk (Filip Rohacek)
Priemyselný park v Šalkovej.

Ako sme informovali už vo februári, nová a prakticky neznáma spoločnosť RKN Global, plánuje v priemyselnom parku v Šalkovej vyrábať čistopisy osobných dokladov, platobných kariet a súvisiace zariadenia. Zamestnať by mala vyše 1200 ľudí a preinvestovať 89-miliónov Eur.

Nejasné a strohé informácie o firme sídliacej v Dubaji, za ktorou stojí bývalý generálny sekretár Interpolu Ronald Noble, vyvolali okamžite vlnu otázok a diskusií v médiách i medzi verejnosťou. Pri predstavení zámeru totiž spoločnosť nepredstavovali ako novovznikajúci projekt. Špekulovalo sa tak o jej chýbajúcich patentoch či referenciách.

Viaceré médiá poukázali na jej prepojenie na niekoľko ukrajinských spoločností pôsobiacich v tejto oblasti. Pochybnosti navyše vzbudilo pozadie ukrajinských majiteľov spolupracujúcich firiem, ktorí v minulosti čelili podozreniam z korupcie, ale aj kontroverzné pôsobenie samotného Noblea v čele Interpolu. Analýzou pozadia spoločnosti sa bližšie zaoberá Denník Sme.

Na stranu obhajoby projektu sa najskôr vo svojom vyhlásení, bez reakcie na konkrétne podozrenia, postavil primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Následne reagovala aj samotná spoločnosť RKN Global všeobecným stanoviskom, v ktorom potvrdila medializované informácie o spolupráci s ukrajinskými spoločnosťami, z ktorých know-how a patentov plánuje ťažiť aj pri výrobe v Banskej Bystrici. Uviedla pri tom tiež, že práve spolupracujúce ukrajinské spoločnosti vyrábali pasy Interpolu, ktorých zavedenie v minulosti inicioval Noble.

Nejasnosti do poslednej chvíle

Súčasná jednofarebná vláda strany SMER-SD doťahuje príchod viacerých investorov na poslednú chvíľu pred voľbami. Podporu pre celkom päť investičných domácich i zahraničných projektov, vrátane závodu RKN Global, má schváliť na svojom poslednom zasadnutí v stredu 2. marca. Ak by to nestihla, schvaľovanie investičnej pomoci by sa už presunulo do kompetencie budúcej vlády. To by mohlo príchod investora, ktorý by chcel prvé produkty zo Šalkovej distribuovať už v druhej polovici roku 2017, oddialiť.

Tak ako samotný projekt, ani vládna podpora ale nie je zatiaľ veľmi čitateľná. Aj keď sa o podpore má rozhodovať už v stredu, materiál do utorka rána na stránke Úradu vlády nebol zverejnený, aj keď sa tak zvyčajne deje už minimálne týždeň pred plánovaným zasadnutím.

„Materiál bol prerokovaný v skrátenom pripomienkovom konaní. Prešiel cez všetky ministerstvá ktoré sa majú k nemu vyjadriť a je pripravený na rozhodnutie na zasadnutí vlády v stredu,“ ubezpečil ale premiér Robert Fico k investícii RKN Global na pondelňajšej tlačovej konferencii pri predstavovaní podpory pre ďalší projekt pri Nitre.

Vládna podpora až po splnení podmienok

Pri predstavení projektu 20. februára v Banskej Bystrici premiér Fico hovoril o investičných stimuloch v podobe priamej finančnej podpory, ale aj daňových prázdnin. Celkovo by sa mala vyšplhať do výšky 14,5-tisíca eur na jedno vytvorené pracovné miesto, čo pri predpokladanom vytvorení 1238 miest znamená zhruba 18-miliónov eur. Podľa platných pravidiel by sa mohla podpora vyšplhať až na 23-miliónov eur.

Ako už viackrát avizovalo Ministerstvo hospodárstva, podporu od štátu investor získa až po tom, čo sám preinvestuje avizovaných 89-miliónov eur a zamestná avizovaný počet ľudí.

Teoreticky si ale vláda môže klásť aj ďalšie podmienky. Podľa informácií RTVS by spoločnosť napríklad mala získať od Národného bezpečnostného úradu bezpečnostnú previerku. V súvislosti s avizovaným zámerom firmy umiestňovať časť svojej produkcie aj na domácom trhu to môže byť dokonca nevyhnutnosť pre jej podnikanie.