Niekoľko mesiacov pripravovaná a avizovaná veľká investícia do banskobystrického priemyselného parku bola potvrdená. Spoločnosť RKN Global Europe bude vyrábať bezpečnostné produkty.

Priemyselny park Salkova, foto - BBonline.sk (Filip Rohacek)
Priemyselný park v Šalkovej.

V prípade naplnenia avizovaného počtu zamestnancov by sa mohla okamžite stať najväčším súkromným zamestnávateľom v regióne. Dosiaľ rebríček vedú najmä štátne a verejné podniky, úrady či Rooseveltova nemocnica.

„Ide o spoločnosť, ktorá by v banskobystrickom priemyselnom parku mala zamestnať viac ako 1200 ľudí. Teší ma, že štruktúra zamestnancov sa má orientovať predovšetkým na vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí majú predstavovať až 80% zamestnancov. Ide o výrobu s vysokou pridanou hodnotou. Celkový objem investície sa vyšplhal na úctyhodných 89 miliónov eur,“ priblížil premiér vlády Róbert Fico pri sobotňajšom podpise memoranda v banskobystrickej radnici.

Vláda plánuje ešte do volieb schváliť investičnú pomoc pre spoločnosť, ktorá by mala byť tak hotovostná ako aj v podobe daňových prázdnin. Výšku podpory, ktorá by mala dosiahnuť 14,5-tisíca Eur na jedno pracovné miesto hodnotí premiér pozitívne. Celkový objem podpory je tak vo finančnom vyjadrení na úrovni do 18-miliónov eur.

Neznáma zahraničná spoločnosť RKN Global Europe, za ktorou stojí bývalý generálny sekretár Interpolu Ronald Noble, sa zaoberá výrobou širokého spektra bezpečnostných produktov, ako sú dokumenty, pasy či preukazy s biometrickými údajmi, karty používané v bankovom styku či výrobou zariadení na ich kontrolu. Firma predpokladá, že dvadsať percent produkcie by mohlo byť umiestňovanej na domácom trhu a až 80% z nej by malo smerovať na export. Slovenská dcérska firma RKN Global Europe vznikla ešte vlani v septembri. Výstavba objektov v priemyselnom parku by mala trvať približne rok. Výroba by mala začať ešte v roku 2017.

Premiér Robert Fico pôvodne pred niekoľkými mesiacmi avizoval príchod dvoch investorov do Banskej Bystrice, ktorí by mohli vytvoriť celkom až viac než dvetisíc pracovných miest. O ďalšom potenciálnom investorovi sa ale nateraz nehovorí.

Príchod investícií tohto typu aj v iných regiónoch vyvolal celkové rozpohybovanie pracovného trhu v celom kraji. Znamenať bude aj príchod ľudí z iných miest, čo môže so sebou priniesť tiež neželané javy. V Nitre, kde vlani avizovali príchod novej automobilky, ktorá má vytvoriť asi štyritisíc pracovných miest, to napríklad takmer okamžite vyvolalo nárast cien nehnuteľností o skoro 20%.