Obľúbené podujatie Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou pokračuje aj v septembri. V Thurzovom dome v stredu 23. septembra zažiari ľudový odev.

V pokračovaní pravidelného cyklu podujatí Stretnutia s minulosťou Stredoslovenské múzeum (SSM) opäť dáva priestor tradíciám. V prednáške na tému Odetí do krásy bude o ľudových odevoch hovoriť etnologička Jana Kucbeľová. Odznejú zaujímavé informácie o tom, ako sa starať o toto vzácne dedičstvo, či akú historickú hodnotu majú kroje v súčasnosti. Podrobnejšie sa bude hovoriť o tradičnej súčasti ľudových odevov, parte. Túto bohato zdobenú čelenku mohli počas významných príležitostí nosiť len dospelé slobodné dievčatá.

„Záujem o tradičné ľudové odievanie na Slovensku stále pretrváva. Podnietili ho nielen médiá ale aj mnohé podujatia, pri ktorých sa ľudia obliekajú do kroja, ako napríklad púte, folklórne festivaly či dožinky. Okrem samotných krojov sa ľudia čoraz častejšie obliekajú aj do štylizovaného oblečenia, ktoré čerpá vzory z tradičného. Svojou originalitou tak sami nositelia poukazujú na to, odkiaľ pochádzajú,“ uviedla etnografka SSM Mária Trubínyová.

Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou sa uskutočnia v stredu 23. septembra o 17:00 h v Thurzovom dome.

Z dôvodu hygienických opatrení je kapacita miest na podujatí obmedzená. Rezervujte si miesta na: 048/412 58 97.