Už v piatok oslávi Banská Bystrica svoj deň. V tomto roku si netradične mimo Radvanského jarmoku pripomenieme 757. výročie udelenia mestských výsad kráľom Belom IV. začiatkom júna.

Banskobystrické PKO pripravilo od popoludia až do noci bohatý kultúrny program rozdelený do troch priestorov. Vyvrcholením programu bude koncert britskej skupiny Right Said Fred. Viac informácií o programe sme vám priniesli v našom staršom článku…

Počas tohtoročného Dňa mesta budete mať možnosť skutočne spoznať svoje mesto. Viac vám o ňom prezradia tunajšie múzeá a galérie, ktoré otvoria v piatok svoje brány pre širokú verejnosť bezplatne.

Navštíviť tak budete môcť aktuálnu výstavu v priestoroch Radnice, expozície Stredoslovenskej galérie v Bethlenovom dome na Dolnej ulici a vo Vile Dominika Skuteckého na Hornej ulici. Do svojej expozície pozýva aj Poštové múzeum na Partizánskej ceste 9 či Štátna vedecká knižnica, ktorá láka nielen na aktuálne výstavy, ale aj expozíciu Literárneho a hudobného múzea. Priamo o histórii nášho regiónu zas vypovedajú expozície Stredoslovenského múzea v Thurzovom dome a Matejovom dome. Zadarmo si ale budete môcť pozrieť aj prírodovedeckú expozíciu v radvanskom Tihányiovskom kaštieli. Povstaleckú históriu Banskej Bystrice dlhodobo na vysokej úrovni približuje Múzeum Slovenského národného povstania, ktoré sa takisto pripojí k piatkovej akcii.