Už 8. júna otvorí Banská Bystrica svoje kultúrne leto Dňom mesta, ktorý sa po rokoch oddelí od Radvanského jarmoku. Zatiaľ čo Deň mesta má byť otváracím podujatím letnej kultúrnej i turistickej sezóny v meste, septembrový jarmok by ju mal slávnostne uzavrieť.

Z dní mesta bude síce len deň, ale jeho program sa pokúsi do centra Banskej Bystrice prilákať všetkých Banskobystričanov. Piatkový deň bude od 14-tej hodiny patriť bohatému programu na troch scénach. Tou hlavnou bude samozrejme Námestie SNP, program pre deti bude sústredený do Zážitkova, na nádvorie historickej Radnice a poslednou scénou bude priestor pred Barbakanom. Centrum mesta v tento deň zaplnia remeselníci ako šperkári, moderní rezbári či sochári. Chýbať nebude sprievod mestom s komediantmi, cirkusantmi, hudobníkmi, tanečníkmi, ku ktorým sa pridajú aj staručké trabanty. V ďalšom programe vystúpia napríklad bratislavskí undergroundoví Hugo Chávez Orchestra, multižánroví La3no Cubano či zvolenské Pančuchy Eleny Hríbovej. Chýbať nebude dychovka, ľudovka ani operný spev v podaní Heleny Becse Szabó. Súčasťou programu bude aj Koncert pre nádej s Marošom Bangom, jeho hosťom Milanom Kvietkom a skupinou Blinde man. Vystúpi aj glamrocková formácia Christmas a program pripravený banskobystrickým PKO vyvrcholí koncertom britskej kapely Right Said Fred.

Headlinerom Right Said Fred

Zatiaľ čo celý Deň mesta sa bude snažiť poodkryť ducha námestia, od 22.00 h to už bude len a len o zábave. Kapela Right Said Fred, ktorá v deväťdesiatych rokoch doslova ovládla európske i americké hitparády, zavŕši program mestskej slávnosti. V roku 1992 vyšiel týmto britským súrodencom prvý album Up, na ktorom sa objavili zrejme všetkým dobre známe hity I’m too sexy alebo Don’t Talk Just Kiss. Práve tieto skladby sa kapele postarali o fakt, že album bol v Británii dvojnásobne platinový, podobnú farbu malo ocenenie aj v Kanade a zlatý album si pripísali aj v USA. Výraznejší návrat do éteru priniesol až album Fredhead v roku 2001, na ktorom sa objavil ďalší z hitov tejto formácie You’re My Mate. V roku 2002 sa potom postarali o ďalší hit, ktorý dodnes znie po celom svete. Z piesne Stand Up (For The Champions) sa stala hymna športových podujatí. Aj keď sú Richard a Fred Fairbrassovci už pomaly šesťdesiatnikmi, dodnes tvoria nové piesne a ich koncerty a najmä notoricky známe hity dokážu chytiť všetky generácie.

Right Said Fred – I’m too sexy
[youtube 39YUXIKrOFk 590 350]

Right Said Fred – Don’t Talk Just Kiss
[youtube 2ZdmqNAYkmI 590 350]

Right Said Fred – You’re My Mate
[youtube 5km-IoWdFYw 590 350]

Right Said Fred – Stand Up (For The Champions)
[youtube yEp1EOQFtk8 590 350]