Futbalisti banskobystrickej Dukly majú za sebou ďalšie vystúpenie v rámci II. futbalovej ligy. Tentokrát, už v poslednom vystúpení na zvolenskom ihrisku, privítali žilinské béčko a v stretnutí napokon dokázali dokráčať za ziskom troch bodov.

Víťazstvo sa však nerodilo ľahko, proti Dukle stál behavý súper s kvalitnou ofenzívou. Béčko Žiliny aj počas aktuálnej sezóny potvrdzuje, že nie je v II. lige náhodou. Navyše, v ich zostave sa ocitli aj skúsení hráči so skúsenosťami z najvyššej futbalovej súťaže. Naopak, zostava Dukly bola limitovaná vplyvom zranení a chorôb, kvôli ktorým musel tréner Varga siahnuť k niekoľkým zmenám na súpiske, aj v rozostavení. To súper zo Žiliny dokázal využiť a ujať sa v zápase vedenia. Až taktické zmeny v priebehu prvého polčasu prinavrátili Dukle ich hernú tvár a razom z toho bolo polčasové vedenie 2:1. Ako však po stretnutí povedal tréner Varga, bolo to primárne zásluhou hráčov na ihrisku. „Nechcem si robiť zásluhu, ja som nebol na ihrisku, chlapci pristúpili k tomu dobre, teda tak, ako som chcel a víťazstvo si zaslúžia práve oni,“ pochválil svojich zverencov kormidelník, ktorý začal už svoj štvrtý rok na lavičke Dukly.

Ten sa v dôležitom zápase, pri snahe vrátiť Duklu na čelo tabuľky, nemohol spoľahnúť na služby Migaľu, Kupčíka či útočníka Šulca. Mnohí hráči, ktorí sa predstavili v základnej zostave bojovali s menšími zraneniami a na stretnutie nastúpili s obrovským sebazaprením. „Vedel som, že to bude dnes ťažké, že ak chceme vyhrať, tak musíme byť veľmi efektívni. Veľa hráčov totiž máme zranených a prakticky polovica mužstva nastúpila bez tréningov, takže s výsledkom som spokojný. Dobre dnes zastúpili Lukáš Kojnok, aj Adam Červeň, ktorého som stiahol dnes ráno z juniorky,“ povedal po zápase tréner Stanislav Varga.

Ten okrem iného priznal, že mu zranenie Jakuba Šulca neumožnilo ísť do zápasu s dvomi útočníkmi, čo by za iných okolností využil. „Áno, nebyť toho, že sa Jakub Šulc zranil, tak by sme nastúpili na dvoch útočníkov. Museli sme tak znovu improvizovať, Lukáš Migaľa má virózu, Polievka nastúpil so sebazaprením, Braňo Ľupták nastúpil s takým členkom, že niekto by nevyšiel ani na ulicu. Klobúk dole pred ním ako aj pred ostatnými hráčmi. Ja si z tohto víťazstva nechcem nič brať, pretože chalani to odmakali, boli maximálne efektívni a splnili to, čo som od nich chcel.“

Po úvodnom góle hostí a následnej zmene rozostavenia prišli pasáže hry, počas ktorých sa hra najprv postupne vyrovnala, aby následne hráči Dukly prevzali opraty zápasu. Celé mužstvo príkladne bojovalo, hráči si navzájom vypomáhali a svoje umenie opäť dokazoval najmä Róbert Polievka. Práve on a jeho spoluhráči z ofenzívy, David Depetris a Sven Jurčišin naklonili misky váh na stranu Banskej Bystrice. Jurčišin sa gólovo presadil práve po výbornej individuálnej akcii Polievku, ktorý mal prsty aj v prvom góle Depetrisa, premenenej penalte rodáka z Argentíny prechádzal faul na kapitána Dukly. Ten v pozápasovom rozhovore vyzdvihol najmä charakter mužstva.

„Bol to ťažký zápas. Vedeli sme, že nás nič ľahké nečaká a bolo by jedno v akej zostave by sem hostia prišli. Žilina má na Slovensku dlhodobo svoju kvalitu. Vedeli sme, že ak k tomu nepridáme niečo viac, tak zápas nebudeme môcť zvládnuť, čo ukázali prvé minúty. Súper nás zaskočil relatívne rýchlym gólom a museli sme na to reagovať. Ja tvrdím, že toto mužstvo má obrovský charakter. Ukázalo ho aj dnes. Na takomto ihrisku za takého stavu a za takých podmienok, aké máme i so zostavou, sme príkladne zabojovali. Možno to nebol až taký pekný futbal, ale klobúk dole pred tým, aký sme ukázali charakter a dokázali zápas otočiť,“ vychválil obetavosť svojich spoluhráčov jeden z najkvalitnejších futbalistov druholigových trávnikov.

Ústrednou postavou bol však s určitosťou David Depetris, ktorého dva góly mali cenu zlata a Dukla sa tak zaslúžene mohla radovať z víťazstva. Pri prvom góle Depetris ukázal čuch na góly, opäť bol v správnom čase na správnom mieste. Druhý a zároveň víťazný gól zápasu padol z pokutového kopu. Skúsený kanonier tak opäť pálil ostrými, po stretnutí však taktiež poukazoval najmä na bojovnosť spoluhráčov.

„Som vždy rád, že dávam góly, nebudem klamať. Ešte radšej však som, keď vidím ako mužstvo maká a vyhráva. Dnes po ťažkom začiatku, kedy mala Žilina dobrý vstup, sme dali všetci hlavy hore a ukázali sme veľkú silu, hoci nám chýbali nejakí hráči. Tí, čo ich zastúpili, ukázali, že sú nachystaní tímu pomôcť,“ povedal po stretnutí útočník so slovenským občianstvom, ktorý zároveň priznal, že nácviku pokutových kopov sa na tréningoch venoval nejaký ten čas.

„Čo sa týka penalty, už som kopol jedenástky všade, doprava, doľava, do stredu. Túto, čo som predviedol, som trénoval dva – tri týždne, ale nejako ten pokutový kop pre nás v zápasoch neprichádzal. Až teraz sa tak udialo, takže som to kopol presne tak, ako som to trénoval,“ uzatvoril hodnotenie zápasu aktuálne najlepší strelec II. ligy, ktorý má na svojom konte už osem gólov.

Hráči MFK Dukla Banská Bystrica sú tak vďaka sobotnej výhre opäť na čele druholigovej tabuľky, kde ich na krátku chvíľu vystriedala Podbrezová. So ziskom 26 bodov má tak Dukla dvojbodový náskok pred ich najväčším rivalom a jedným z ašpirantov na postup do Fortuna ligy.

Tabuľka II. ligy

1
MFK Dukla Banská Bystrica
11 8 2 1 25:8 26
2
FK Železiarne Podbrezová
11 8 0 3 23:12 24
3
FK Humenné
10 7 2 1 14:5 23
4
KFC Komárno
11 7 2 2 17:9 23
5
MFK Skalica
9 6 2 1 12:4 20
6
FC Petržalka
9 5 1 3 17:8 16
7
MŠK Žilina B
11 4 3 5 26:18 15
8
FC Košice
10 4 2 4 21:15 14
9
Slavoj Trebišov
10 4 2 4 8:12 14
10
FC ŠTK 1914 Šamorín
11 4 1 6 20:18 13
11
FK Dubnica nad Váhom
11 3 3 5 17:20 12
12
FC Rohožník
11 3 2 6 13:23 11
13
MŠK Púchov
11 2 3 6 13:16 9
14
ŠK Slovan Bratislava B
11 2 2 7 8:24 8
15
Partizán Bardejov
10 1 4 5 11:15 7
16
MŠK Námestovo
11 0 1 10 5:43 1