Po základnej časti a piatich kolách nadstavby prešla 1. slovenská hokejbalová liga – stred do play-off. Dostalo sa doň osem tímov, ktorým sa podarilo získať po šestnástich odohratých zápasoch najviac bodov. Vytvorili sa tak 4 dvojice a hralo sa na dva víťazné zápasy. Už cez víkend sme mohli spoznať postupujúcich do semifinále, pretože sa hralo v sobotu aj v nedeľu.

Sobotňajšie prvé zápasy sa skončili jednoznačnými výsledkami. Najvyššie nasadená Cocra Radvaň bez problémov porazila Lavíny Žiar nad Hronom v pomere 7:1 a ujala sa vedenia v sérii. Ešte väčším rozdielom zvíťazili hráči N-Sport Lions nad Plej Bojs Banská Bystrica, ktorých „rozdrvili“ 11:2. Tretí nasadený Damix Brezno si poradil s tímom Zubři Banská Bystrica v pomere 5:2. Ako jediný z najvyššie nasadených celkov prehral Sport-Trend Žiar nad Hronom, keď v 1. zápase série nedokázal poraziť tabuľkového suseda Eagles. Tí však nastúpili v plnej sile a ich piate miesto v konečnej tabuľke určite neodzrkadľuje reálnu kvalitu mužstva. Každopádne, Sport-Trend v tomto zápase nedokázal skórovať a prehral 0:4.

Nedeľa priniesla omnoho vyrovnanejšie súboje, ako tomu bolo v sobotu. Všetky neúspešné tímy z predchádzajúceho dňa mali nôž na krku, a preto v druhých zápasoch série potrebovali vyhrať.

Lavíny nemali čo stratiť, chceli Cocru poriadne potrápiť a prípadne si vybojovať rozhodujúci tretí zápas. V poslednej tretine vyhrávala Cocra iba o gól a schyľovalo sa k poriadne dramatickému záveru. Radvaň ale nedovolila žiadnu drámu, využila nepozornosť obrany súpera a zvýšila na dvojgólové vedenie. Cocra tak zvíťazila v zápase 6:4 a štvrťfinále vyhrala v pomere 2:0.

Ani Plej Bojs si nemohli dovoliť prehrať a po predchádzajúcej vysokej prehre mali „levom“ čo odplácať. Do úvodných minút druhej tretiny to vyzeralo opäť na vysokú výhru N-Sportu, keď tento tím využil zbytočné fauly svojho súpera a viedol už 3:0. Lions boli dobre rozbehnutí. Nebyť výborného výkonu brankára Plej Bojs, gólový rozdiel mohol byť oveľa väčší. V polovici stretnutia však predviedli niekoľko faulov aj Lions. To využil ich protivník a znížil na rozdiel jediného gólu. Najmä druhý gól stál za to, keď Richard Ivan baseballovým úderom trafil loptičku vo vzduchu a prekonal tak brankára. Tretiu tretinu zvládli „levy“ po taktickej stránke veľmi dobre. Výborne bránili a nerobili zbytočné chyby. V závere chystali Plej Bojs tlak, no pokazilo im to vylúčenie vlastného hráča. Následnú presilovú hru Lions okamžite využili, stanovili na konečných 4:2 a postúpili do semifinálne.

V zápase medzi Eagles a Sport-Trend Žiar boli prví menovaní od začiatku lepším tímom. Po pár minútach dokázali aj skórovať a vyzeralo to na jednoznačný priebeh. Ešte v prvej tretine sa ale na ihrisko dostalo poriadne veľa nervozity a v podobnom duchu sa niesol celý zápas. Videli sme menšie potýčky, množstvo vylúčení a nedovolených zákrokov. Okrem iného sa ale stále hral aj hokejbal. Sport-Trend len sporadicky ohrozil súperovho brankára, nevedel sa dostať cez silnú obranu. Väčšie príležitosti na skórovanie mali Eagles, tých ale vychytal dobre chytajúci brankár. Až do konca záverečnej tretiny bol stav 1:0 pre Eagles. Žiarčania na posledné sekundy odvolali brankára. Početnú prevahu nevyužili, naopak, Eagles do prázdnej bránky poistili výsledok, zápas vyhrali 2:0 a rovnakým pomerom aj celú štvrťfinálovú sériu. V semifinále narazia na Cocru Radvaň, takže súboj týchto dvoch celkov sľubuje poriadny boj.

Aj posledný nedeľný súboj bol veľmi napínavý. Zubři chceli vyhrať nad Damixom a vrátiť im prehru zo soboty. Duel sa začal svižne, videli sme rýchlu hru so šancami na obidvoch stranách. Napriek tomu sa úvodná tretina skončila bezgólovo. V strednej časti hry ako prví vsietili gól Zubři. Rozhodcovia dlho diskutovali o jeho regulárnosti, no nakoniec ho uznali. Z vedenia sa ale dlho netešili, pretože už o niekoľko sekúnd bolo vyrovnané. Damix sa dostal aj do vedenia, keď využil na konci 2. tretiny presilovú hru. Keď na začiatku tretej tretiny bolo už 3:1, zdalo sa byť rozhodnuté. Zubři ale nezložili zbrane a po peknej kombinácii znížili na 2:3. Pred koncom odvolali brankára a vypracovali si obrovskú šancu na vyrovnanie. Prudkú prihrávku z rohu ihriska však hráč pred bránkou nezužitkoval a tak sa Zubři lúčia s play-off. Damix Brezno nastúpi v semifinále proti N-Sport Lions.

Všetky mužstvá tak rozhodli o svojom postupe v najkratšom možnom čase. Semifinálové dvojice vytvorili HbK Cocra Radvaň – Eagles a N-Sport Lions – HbK Damix Brezno. Tieto zápasy sa odohrajú až v júni, pretože najbližší víkend sú na programe Majstrovstvá Slovenska juniorov (MAMUT CUP U20) v Nitre.

Prehľad štvrťfinálových zápasov play-off 1. slovenskej hokejbalovej ligy – stred: