Oslavy Medzinárodného dňa detí sa niekde začali už uplynulý víkend. A počas tohto víkendu pokračujú. Podujatí v Banskej Bystrici a v blízkom aj vzdialenejšom okolí je toľko, že nebude jednoduché vybrať si. Určite však neseďte doma! Vezmite deti a urobte si spoločný krásny deň.

Piatok 1. jún

Cesta do rozprávkového lesa

Sliač – 8.30 h

Začíname v kúpeľnom mestečku Sliač, kde sa na Cestu rozprávkovým lesom môžete vybrať už ráno o 8.30 h. Začiatok cesty do rozprávkového lesa je na konečnej zastávke autobusu v areáli Kúpeľov Sliač.

Deň detí na Letisku Sliač

Letisko Sliač – 9.00 h

Na Sliači ešte zostaneme, len sa presunieme na letisko. Deň detí sa totiž bude oslavovať aj tam. Slávnostne ho otvoria o 9.15 h vo vojenskej časti letiska.

V programe sú statické ukážky vojenskej, policajnej a colnej techniky, ukážky leteckých modelov, policajného zásahu, práce colníkov, penová show vojenskej hasičskej jednotky, kynológia, rôzne súťaže, streľba zo vzduchovky, cukrová vata, nafukovacie atrakcie…

Čo všetko ne(vieme) o zvieratách

ZOO Bojnice – 9.00 h

V najstaršej zoologickej záhrade na Slovensku – ZOO Bojnice, budú mať deti (do 15 rokov) počas svojho dňa vstup zadarmo! V rámci návštevy ZOO si deti môžu zasúťažiť a zistiť pritom, čo všetko (ne)vedia o zvieratách a získať aj odmenu.

Nasťa navarí boršč, deti môžu okoštovať

Koliba U sv. Krištofa, Banská Bystrica – 12.00 h

Charitatívne podujatie s názvom Nasťa varí boršč sa v Kolibe U sv. Krištofa koná už po piaty raz. Tentoraz v deň, keď majú sviatok deti a tie sa iste rady stretnú s našou olympijskou víťazkou Nasťou Kuzminovou. Uvidia, ako sa varí typické ruské jedlo a môžu skúsiť, ako chutí. Navyše, výťažok z dobrovoľných príspevkov poputuje do Centra pomoci detskej onkológie – Svetielko nádeje v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou.

Veselo bude v parku pod Pamätníkom SNP

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

Mestské oslavy dňa detí v parku pod Pamätníkom SNP začínajú popoludní o 16.00 h a potrvajú až do večera.

Na pódiu vystúpi  najprv Tanečné štúdio Alishaba s orientálnymi tancami, po nich zaspieva Matej Bartko (16.30) a Divadlo Clipperton uvedie veselý rozprávkový príbeh Čert a Káča (17.00). O 18:30 h začína koncert Adama Ďuricu.

Rušno však bude nielen na pódiu, ale v celom areáli parku, kde deti čaká historický tábor, sokoliari, autogramiáda banskobystrických hokejistov, ukážky práce hasičov, mestskej polície aj Červeného kríža, leteckí modelári aj maľovanie na tvár.

Chýbať nebudú ani športové aktivity – badminton, atletika, orientačný beh, basketbal, džudo, cornhol. Najmenšie deti iste poteší Akvabatolárium (o 16.30 h v parku).

Z rozprávky do rozprávky

Múzeum vo sv. Antone – 17.00 h

Na výlet do nie až tak vzdialeného Svätého Antona sú hneď tri dôvody. Na deň detí v tamojšom múzeu – kaštieli ožijú známe rozprávkové príbehy. V kaštieli je ukrytých 14 rozprávok a úlohou detí je nájsť predmet a uhádnuť rozprávku. Vstupy do múzea sú o 17.00, 18.00 a 19.00 h.

Prvý júnový víkend je na Slovensku Víkendom otvorených parkov a záhrad. Kaštieľsky park v Múzeu vo Sv. Antone bude otvorený od piatku 1. júna do nedele 3. júna (s výkladom o 12.00 h). No a do tretice, v nedeľu 3. júna môžete vo Sv. Antone navštíviť Penzión Starý Hostinec – koná sa tam Malý farmársky a remeselnícky trh.

Sobota 2. jún

Cesty rozprávkovým lesom

Banská Bystrica a okolie

Na cestu rozprávkovým lesom sa v sobotu 2. júna vydajú deti s rodičmi vo viacerých obciach v okolí Banskej Bystrice aj v jej mestských častiach:

Kremnička: o 8.00 h pred materskou školou – posedenie aj občerstvenie. Viac informácií…

Malachov: o 9.00 h pri COOP Jednota a po vyznačenej trase na Diel – športové aktivity, guláš, sladká odmena, darček.

Králiky: o 9.00 h v areáli lyžiarskych vlekov – nafukovacie hrady, trampolíny, opekačka, maľovanie na tvár, jazda na koňoch. Viac informácií…

Badín: o 9.00 h na hornom ihrisku – skákací hrad, jazda na koníkoch, streľba zo vzduchovky, zoskok parašutistov, ukážky kynologickej záchrannej brigády, policajnej a hasičskej techniky, lavínová dráha, divadlo Králiky z klobúka (13.00 h).

Ľubietová: o 14.00 h pred Evanjelickým kostolom, smerom do Vôdky a do cieľa, ktorým je futbalové ihrisko – veľa zábavy, milé prekvapenia a samé dobroty.

Staré Hory: o 15.00 h pri vstupnej bráne Lesného chodníka.

Arboretum v Kysihýbli bude otvorené

Kysihýbel – 8.00 h

Ak by ste nevedeli, tak Kysihýbel je malá osada v Štiavnických vrchoch, neďaleko Banskej Štiavnice. Lesnícke arborétum Kysihýbel, ktoré sa nachádza neďaleko tejto osady, býva otvorené len počas letných prázdnin. V rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad však bude (bezplatne) otvorené aj túto sobotu a nedeľu, s možnosťou poskytnutia odborného výkladu o objekte o 8:00, 10:00, 12:00 a 14:00 h.

Vydričkin zázračný deň

Vydrovská dolina – 9.00 h

Pekný výlet si v sobotu môžete urobiť do Vydrovskej doliny. Vydrička si pre vás pripravila hry, poznávanie prírody, dobrodružstvo, deti a pedagógovia Základnej školy Jánošovka z Čierneho Balogu pripravili pestrý kultúrny program a na všetkých malých aj veľkých návštevníkov a návštevníčky tu čaká veľké prekvapenie. Vydričkin deň bude naozaj zázračný.

V Ľupči aj jazda na koníkoch

Slovenská Ľupča – 9.30 h

V Slovenskej Ľupči oslávia deti svoj deň v areáli Tenisového centra. Zabavia sa pri rôznych hrách a súťažiach, na skákacom hrade, aj pri jazde na koníkoch.

Palacinky, lezecká stena, chodúle

Vlkanová – 10.00 h

Veľa zábavy zažijú deti v areáli Fort Geronimo vo Vlkanovej. Okrem súťaží zameraných na rozprávky a na prírodu, si môžu zajazdiť na koníkoch, vyliezť po lezeckej stene, vyskúšať si hasičské zručnosti či chodúle, zahrať si „bublinový“ zoorbing futbal, zatancovať. Nebude chýbať ani maľovanie na tvár a maškrty – palacinky a hot dogy.

Indiánskym chodníkom v Kordíkoch

Kordíky – 10.00 h

Športové a vedomostné súťaže aj spoločná opekačka! Dobrodružstvo a veľa zábavy zažijú deti, ktoré sa vydajú po Rodinnom chodníku v Kordíkoch. Ten sa v sobotu zmení na indiánsky, no skalu lásky, buk sily, skalu dôvery, altánok pri prameni pitnej vody a jazierko tam malí aj väčší „indiáni“ určite uvidia. (V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie nekoná.)

Do zveroparku aj na hrad

Zveropark Revištské Podzámčie – 10.00 h

Deň detí vo Zveroparku v Revištskom Podzámčí (Žarnovica) bude trvať dva dni! V sobotu aj v nedeľu od 10:00 do 19:00 h sa deti môžu tešiť z prítomnosti zvieratiek (a naopak), ale tiež tvoriť v tvorivých dielňach, zašportovať si a pozrieť výstavu a zvukové ukážky slovenského vtáctva. Ani tu, samozrejme, nebude chýbať maľovanie na tvár.

nedeľu 3. júna si výlet do Zveroparku môžete spojiť s návštevou hradu Revište a spolu s Osmijankom sa vydať na rozprávkovú cestu (od 14.00 do 17.00 h).

Detský country bál na ranči

Lunterov ranč, Zvolen-Kráľová – 11.00 h

Aj na Lunterovom ranči v Kráľovej pri Zvolene budú deti oslavovať dva dni. A oslava to bude veru poriadna, aj s detským country bálom. Predstavia sa tiež jazdkyne z ranča, FS Pyrťan, divadielko DDS Zdurnovie deti či gymnastky KGM zo Zvolena. Umelecké talenty sa môžu prejaviť v tvorivej dielničke „U Hanky“… a potom ešte strieľanie z luku, vzduchovky, laso aj trampolíny a, samozrejme, vozenie na koníkoch – počas oboch dní pre deti zadarmo! V sobotu od 11:00 do 22:00 h a v nedeľu od 11.00 do 18.00 h.

Invázia vesmírnej zábavy

CINEMAX, Banská Bystrica – 13.50 h

Planétu Zem čaká invázia animovanej kozmickej zábavy! A pokiaľ  ste si mysleli, že vo vesmíre je život, mali ste, samozrejme, pravdu… Blázniví ufóni Mog, Nag a Wabo sa s ľudským chlapcom Luisom dajú dohromady a spoločne rozbehnú veľkolepé dobrodružstvo galaktických rozmerov. Potrebujú získať vysnený matrac, poradiť si s riaditeľkou internátnej školy, skúsiť  nezanechať za sebou úplnú púšť a tiež sa nejako musia dostať zo Zeme. A všetkých nakoniec čaká veľké prekvapenie! Deň detí si môžete užiť aj v kine na predpremiére animovanej komédie Luis a ufóni. V sobotu aj v nedeľu o 13.50 h.

Nekonečný príbeh pod holým nebom

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21.00 h

Nekonečný príbeh… Rozprávková fantázia, ktorá už viac ako tridsať rokov fascinuje malých aj veľkých divákov. Film režiséra Wolfganga Petersena vznikal v mníchovských ateliéroch a podieľalo sa na ňom veľa trikových špecialistov. Príbeh malého Bastiana, ktorému sa v antikvariáte dostane do rúk kúzelná knižka a potom sa začnú diať fakt úžasné veci, si získal srdcia mnohých. Iste aj tie vaše. Vezmite na tento film aj svoje deti či vnúčence a spolu sledujte Bastiena, ktorý sa pri čítaní knihy stane súčasťou Nekonečného príbehu. Ríša Fantázie je predsa súčasťou každého z nás. Nekonečný príbeh otvorí už 4. sezónu Letného kina na amfitátri v Banskej Bystrici.

https://www.youtube.com/watch?v=geVYIHOat5o

Nedeľa 3. jún

Rodinný piknik u Dominika Skuteckého

Záhrada Dominka Skuteckého, Banská Bystrica – 9.00 h

Rodinný piknik u Dominika Skuteckého je súčasťou hudobného festivalu Rockscape 2018, ktorý sa koná sa počas prvého júnového víkendu koná v centre Banskej Bystrici na Hornej ulici.

Do nového mesiaca vstúpime s najväčším banskobystrickým hudobným festivalom

Bohatý program v záhrade Vily Skuteckých sa začína o 9:00 h Raňajkami v tráve, spojenými s hrami a kreslením. Rozprávku Divočiny so živou hudbou o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou, o jeho mačke a o divočinách, ale aj o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka, zahrá divadlo ODIVO o 10.30 h. Braňo Jobus bude čítať zo svojich knižiek od 11:30 h s so svojou skupinou Vrbovskí víťazi zahrá od 12.30 h.

Tvorivé dielne sa otvoria o 13.30 h. Popri maľovaní si (nielen) deti vypočujú úryvky z autobiografického románu spisovateľa a dramatika Petra Karvaša, vnuka Dominika Skuteckého, ktorý vo vile a záhrade Skuteckých vyrastal. Spomienky na tajuplný ateliér jeho starého otca a na detstvo strávené v čarovnej záhrade zachytil v knihe V hniezde.

Vstup na podujatie Rodinný piknik u Dominika Skuteckého je voľný. Viac informácií nájdete napríklad tu…

Šmolkovský deň v Radvani

RGB Radvaň, Banská Bystrica – 10.00 h

Jednu veľkú „šmolko party“ môžete zažiť v nedeľu od 10:00 do 17:00 h v priestoroch obchodného centra RGB Radvaň. Pripravené je maľovanie na tvár, tvorivé dielne, nafukovačky, šmolkovská tanečná škola, maskoti a ešte oveľa viac.

Ľadová triešť aj maľovanie na tvár

Harmanec – 10.00 h

Veselo bude v nedeľu aj na školskom dvore v Harmanci. Deti si môžu zasúťažiť a získať pekné odmeny, zahrať sa, osviežiť ľadovou triešťou. A bude aj maľovanie na tvár.

Deň detí s váľaním mája

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša – 11.00 h

Bohatý animačný program, jumping pod holým nebom (pre malých aj veľkých), maľovanie na tvár, piknik s grilovačkou a tiež váľanie mája. Taký je program ku dňu detí v areáli Masarykovho dvora v Pstruši. Máj príde povaliť FS Hriňovčan (14:00 h).

Papierové lodičky na Hrone

Lučatín – 13.30 h

Putovanie Hronským chodníkom v Lučatíne spestria vedomostné súťaže, pozorovanie živočíchov a rastlín aj výroba papierových lodičiek a ich púšťanie po Hrone. Chýbať nebudú ani športové súťaže a boj o prežite v prírode, detská tombola, opekanie špekáčikov a sladké ceny. Štart je o 13:30 h na školskom dvore.

Cukrová vata pre všetkých zadarmo

Terminal Vlak-Bus-Shopping, Banská Bystrica – 14.00 h

Zábavný deň pre deti pripravil aj banskobystrický Terminal. Bude to deň plný zábavy, tanca, súťaží a atrakcií. Podujatie otvorí o 14:00 h Divadlo Clipperton s rozprávkou Zlatá rybka, potom nasleduje tanečná súťaž s Tanečnou školou Janette Fáberovej (15:00 h). Zatancovať si alebo aj odfotiť sa deti môžu aj s Fúzikom a Nezábudkou a ich kamarátmi Včielkou Majou a Vilkom, Maťkom a Kubkom (15:30 h). Prídu aj jedineční Ela Hop (16:30 h) a bude aj Mini disco (17:30 h). A ešte Šašo Maroš, skákacie hrady, maľovanie na tvár, jazda na poníkoch a zábava na elektrických autíčkach, tombola o pekné ceny a cukrová vata pre všetkých zadarmo!

Penová party na zámku

Zámok Vígľaš – 14.00 h

Na vígľašskom zámku chystajú na nedeľu aj penovú party, ktorá iste poteší všetky deti. Tešiť sa môžu aj na balónové kreácie, nafukovacie atrakcie, mini diskotéku, rôzne hry a súťaže s animátormi aj maškrty.

Kocúr v čižmách

Dolná Mičiná – 15:00 h

Do kultúrneho domu v Dolnej Mičinej príde známy Kocúr v čižmách. Predstavenie, ktoré obec venuje deťom ako darček k ich sviatku, sa začína o 15:00 h.

Deň detí v Sásovej

Sásová, ihriská pod oporným múrom na Rudohorskej ulici – 15.30 h

Oslavy dňa detí neobídu ani sídlisko Rudlová-Sásová. Program pre deti tam bude pripravený v nedeľu 3. júna od 15.30 h. Chýbať nebudú súťažné stanovištia a ďalšie atrakcie, ako skákací hrad či trampolína. Deti dostanú sladké odmeny a pochutnať si budú môcť aj na cukrovej vate.

Minikurz animácie v Teátriu

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Chcete zistiť, aké rôzne druhy bábok sa v divadlách používajú? Ako sa vodia? Chcete vidieť bábkoherečke priamo na prsty a zažiť, ako šikovné ruky a pár nitiek môžu oživiť bábku? Chcete si vyskúšať šikovnosť tých vašich rúk pri vodení? Príďte v nedeľu popoludní do Teátria Bábkového divadla na Rázcestí!

Kamufláž ako bonus

SSM – Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica  

Vernisážou vo štvrtok 31. mája (15.00 h) otvoria v Tihányiovskom kaštieli v Radvani výstavu Kamufláž. Je to výstava detských výtvarných prác na tému Kamufláž v prírode, ktorá okrem pútavých interaktívnych prvkov pre malých i veľkých ponúka aj možnosť hľadať zamaskované zvieratká. Ak si cez víkend nájdete čas, navštívte Tihányiovský kaštieľ. Popri výstave môžete absolvovať aj nedeľné tvorivé dielne na tému Lietajúca lienka, alebo si pozrieť stálu prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska. Otváracie hodiny: pondelok – piatok 9.00 – 17.00 h, sobota zatvorené, nedeľa 9.00 – 12.00 h a 13.00 – 17.00 h. Výstava Kamufláž potrvá do 28. októbra 2018.

Viac informácií o jednotlivých podujatiach nájdete v priložených plagátoch vo fotogalérii. V našom kalendári akcií nájdete prehľad aj ďalších podujatí v Banskej Bystrici.