Futbalistov ŠK Sásová čaká už v utorok 1. marca osemfinále Slovnaft Cupu proti fortunaligovej Senici a pre mnohých piatoligistov to môže byť zápas ich kariéry. Skúsené opory tímu ako Saša Savić a hrajúci tréner Andrej Dubovický však krotia vášne a svorne tvrdia, že s účastníkom najvyššej súťaže sa nemôžu porovnávať. Zároveň sa ale neplánujú vopred vzdať.

Seničania si na jar zahrajú v skupine o udržanie sa v najvyššej futbalovej súťaži. Napriek finančným problémom, ktoré ich sprevádzali na prelome sezón, obsadili po hlavnej časti Fortuna ligy sympatickú siedmu priečku. Na pozíciu zaručujúcu boje v skupine o titul im napokon chýbali tri body.

Futbalisti Sásovej sú účastníkom V. ligy skupiny C, kde im po jesennej časti patrí 4. miesto. Na pohárovej mape sa však ocitli medzi šestnástkou najlepších, čo je z pozície piatoligového tímu nevídaný úspech. Zvyšní účastníci sú s výnimkou treťoligového Vranova nad Topľou výlučne z najvyšších dvoch líg, ktoré majú štatút profesionálnych športových súťaží. Na tie sa v mnohých prípadoch nevzťahovali ani protipandemické opatrenia a chod účastníkov týchto súťaží nezvykol byť natoľko poznačený.

Senzačný postup klubu ŠK Sásová do osemfinále pohára prišiel v samotnom závere jesennej časti. Koncom októbra sa na ihrisku v starej Sásovej predstavili futbalisti Rovinky, hrajúci o popredné priečky v bratislavskej časti III. ligy. Favorit stretnutia síce viedol po štvrťhodine hry 0:1, futbalisti Sásovej však ukázali svoj ofenzívny potenciál a z množstva šancí dokázali tri z nich premeniť. Napokon vyhrali 3:2 a radovali sa z postupu do osemfinále.

Plány zimnej prípravy naštrbili protipandemické opatrenia

Za bežných okolností by jarnú časť odštartovali až koncom marca, kedy ich čaká duel V. ligy proti Hrochoti. Futbalisti Sásovej sa však museli uviesť do stavu pohotovosti omnoho skôr. V rámci možností a opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19 zahájili už 17. januára zimnú prípravu, počas ktorej sa popri zamestnaniach pripravovali na zápas tejto sezóny. „Dvakrát do týždňa sme mali k dispozícii umelú trávu v Rudlovej, v čom nám vyšli ústrety z FK Jupie a taktiež nám vyšli v ústrety v ZAaRES-e, ktorý nám umožnil trénovať v hale na Tatranskej. Podarilo sa nám odohrať aj niekoľko prípravných duelov, 5. februára sme remizovali s Osrblím 5:5, následne sme vycestovali do Spišskej Belej. Tam sme si chceli skúsiť konfrontáciu s inými mužstvami, než na ktoré sme zvyknutí, no bola z toho nešťastná prehra 2:3. V sobotu 19. januára sme porazili štvrtoligovú Detvu 4:2 a v pláne bol ešte jeden prípravný duel, no ten sme vzhľadom na náročnosť programu a blížiaci sa pohárový zápas zrušili,“ povedal na margo zimnej prípravy 43-ročný matador Andrej Dubovický.

Skúsený útočník, ktorý zastáva pozíciu hlavného trénera mužstva, bol pri spomínanom postupe cez Rovinku a zápasu dal aj gólovú pečať. Pred duelom proti fortunaligovej Senici však krotí vášne. „My sa nemôžeme porovnávať s prvoligovým mužstvom, oni sú profesionáli a my sme v podstate naďalej amatéri. Niektorí z nás pred zápasom musia ísť do práce, Seničania majú určite aj individuálne plány a okrem toho trénovali počas zimnej prípravy dvojfázovo, ak nie aj trojfázovo,“ no ako zároveň dodal, do zápasu nechce ísť s porazeneckou náladou: „Samozrejme, šanca vždy je. Nepoznám hráča, trénera alebo akéhokoľvek športovca, ktorý by išiel do stretnutia s tým, že ide prehrať. Musíme však byť realisti, Seničania sú profesionálni futbalisti. Pre nás bude úspech ak im dáme gól alebo ak udržíme čo najdlhšie bezgólový stav. Určite však bude naším cieľom pokúsiť sa dať im gól, možno aj hneď prvý a vytvoriť si nejaké šance. Nastúpime proti nim s rešpektom, ale nie so strachom. Aj oni sú len ľudia z mäsa a kostí.“

Pre niektorých jeho zverencov a spoluhráčov, najmä tých mladších, môže ísť o zápas ich kariéry. Andrej Dubovický však už niečo podobné kedysi absolvoval, a tak prináša so sebou aj potrebné skúsenosti. „Ja som podobný zápas zažil keď som hrával za Badín a tiež sa nám podarilo dostať medzi 16 najlepších, vtedy sme mali možnosť zmerať si sily proti Košiciam. Toto je však niečo iné, hlavne pre Sásovú. Prvýkrát sa klub prihlásil do pohára a mnohí ľudia si to možno ani neuvedomujú, ale bude to historický zápas.“

Vstupné 6 eur? Inak to vraj nešlo

Duel proti Senici je už za dverami, na čo vedenie klubu zo Sásovej reaguje rôznymi pozvánkami. Mnohých však pobúrila výška vstupného, ktorá sa vyšplhala na sumu 6 eur. „Viem, že niektorým ľuďom sa to príliš nepáči, no my sme sa to už snažili trochu vysvetliť. Nás len delegované osoby (rozhodcovia, delegát) budú stáť 1350 eur. Musíme zabezpečiť usporiadateľskú službu, lepšieho kameramana, tie kritéria sú jednoducho iné ako pre piatu ligu. Pre niektorých našich hráčov to však bude obrovské zadosťučinenie a odmena za to, že hráme futbal srdcom a sme výborná partia,“ vysvetlil exkluzívne pre BBonline.sk Dubovický.

Na margo postupových šancí sa v podobnom duchu vyjadril aj Saša Savić, ktorý je legendou banskobystrickej Dukly. Je tak obrovským paradoxom, že s piatoligovým celkom je pred bránami osemfinále pohára, zatiaľ čo Dukla vypadla už v 3. kola na pôde Podbrezovej.

Aj samotný Savić však krotil vášne. „Seničania majú výborné mužstvo. Bude to psychicky, aj fyzicky veľmi náročné. Skúsime sa však zomknúť a zabojovať, disciplinovanou hrou udržať bezgólový výsledok čo najdlhšie. Každý jeden športovec je súťaživý a chce vyhrávať, ale musíme byť realisti. Sme amatéri z piatej ligy, trénujeme ako trénujeme, obmedzenia nám prekazili plány a dlho sme netrénovali. Seničania sú profesionáli a je to úplne iný level.“

Futbalistom Sásovej môže zahrať do kariet najmä fakt, že Seničania majú nahustený program. V sobotu 26. februára odohrali náročný duel v ďalekých Michalovciach, v utorok budú od skorých ranných hodín na ceste do Banskej Bystrice, kde ich nečakajú ľahké podmienky. Nevedno ako k pohárovému zápasu pristúpia, počas víkendu ich čakajú záchranárske práce a zápas v Liptovskom Mikuláši, ktorý je nováčikom a šťukou Fortuna ligy.

„Budeme sa snažiť byť trpezliví, dôslední aj disciplinovaní a uvidíme čo to prinesie. Uvidíme ako to dopadne. Samozrejme, spoliehame sa aj na kúzlo našej sásovskej arény, je veľmi otázne ako sa k tomu postavia ich zahraniční hráči, ktorí na takom ihrisku ešte možno nehrali,“ povedal na záver s úsmevom Saša Savić.

Stretnutie osemfinále Slovnaft Cupu medzi ŠK Sásová a FK Senica sa uskutoční v utorok 1. marca na ihrisku v starej Sásovej. Úvodný výkop zápasu je na programe už o 14:00 h, vstupné na zápas činí 6 eur.