V banskobystrickom Evanjelickom chráme v Lazovnej ulici sa 27. októbra od 18-tej hodiny uskutoční slávnostný koncert hudobných telies pod dirigentským vedením tunajšieho dirigenta Pavla Tužinského.

koncert 760 banska bystricaHudobné stretnutie Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a zboru Bratislava Vocal Consort tak doplní mozaiku podujatí, ktorými si tento rok Banská Bystrica pripomína dôležité výročie. Prešlo totiž už 760. rokov od chvíle, keď kráľ Belo IV. udelil osade Bystrica mestské privilégiá a vyznamenal ju na slobodné kráľovské mesto. Súčasťou slávnosti bude uvedenie knihy banskobystrického historika a archivára Igora Grausa „Banská Bystrica v 16. storočí.“

Aj Slovenský komorný orchester si pod vedením Ewalda Danela pripomína tento rok dôležitý medzník – 55. výročie od svojho založenia. Predstavia sa sólisti, ktorí uvedú skladby svetových i menej známych banskobystrických skladateľov z predchádzajúcich storočí.

Nebude chýbať Jana Bernáthová – sólistka Opery SND, Petr La Garde sólotrumpetista orchestra Slov. filharmónie a špecialisti na interpretáciu starej hudby Jana Pastorková (soprán), Hilda Gulyásová (soprán), Matej Benda (kontratenor), Matúš Šimko (tenor), Tomáš Šelc (bas). Pod vedením zbormajsterky Ivety Weis Viskupovej sa predstaví komorný zbor Bratislava Vocal Consort, ktorý pravidelne spolupracuje aj s profesionálnymi telesami v oblasti vokálno-inštrumentálnej hudby minulého storočia i súčasnosti. V podaní účinkujúcich zaznejú skladby J. S. Kussera, A. Jokša, A. Žaškovského, A. J. Hiray a M. A. Charpentiera.

Uvedenie knihy Igora Grausa

Publikácia obsahuje vedecké štúdie a články venované dejinám mesta. Zachovaný archívny materiál autor interpretuje v širších historických súvislostiach. Knihu Banská Bystrica v 16. storočí uvedie do života struskou zo Španej Doliny primátor mesta Ján Nosko a profesor Ján Lukačka zo Slovenskej akadémie vied.

Podujatie organizuje mesto Banská Bystrica v spolupráci s Fakultou múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Koncert je súčasťou projektu KEGA CLEMENS s podporou MŠ SR na FMU AU.