Aj keď primátor Ján Nosko na novembrovom ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva avizoval, že o nových viceprimátoroch bude rozhodnuté v krátkom čase, ani po mesiaci v tejto veci nie je jasnejšie.

Vo svojich funkciách už po začiatku nového volebného obdobia skončili dovtedajší viceprimátori Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS) a Martin Turčan (Srdcom Bystričania).

Banskobystrickí mestskí poslanci sa v utorok 18. decembra stretávajú na druhom zasadnutí v tomto volebnom období, aby rozhodli o rozpočte mesta pre budúci rok či zložení a vytvorení výborov mestských častí, odborných komisií MsZ a Mestskej rady.

Mestská rada bude mať osem členov. Budú nimi predseda a podpredseda klubu SMER-SD, SNS Marek Modranský a Jakub Gajdošík, predseda a podpredseda klubu nezávislých poslancov Stanislav Mičev a Milan Smädo, predseda klubu Banskobystrická alternatíva Vladimír Pirošík a tiež Milan Lichý z BBA, predseda klubu Banskobystrická pravica Igor Kašper a predseda klubu Srdcom Bystričania Martin Turčan.

Banská Bystrica v roku 2019 s rekordným rozpočtom samosprávy

Zatiaľ čo členov rady a tiež komisií v utorok poslanci schválili, o menách nových viceprimátorov sa zatiaľ nehovorilo. Primátor však naďalej, napriek kritike z minulého volebného obdobia, hovorí o svojich zástupcoch v množnom čísle. Tak s tým počítajú aj zástupcovia poslaneckých klubov, ale obsadenie zatiaľ jasnejšie nie je.

„Momentálne prebiehajú rokovania s poslaneckými klubmi. Verím, že v krátkej dobe oznámime mená viceprimátorov,“ uviedol pre BBonline.sk primátor Ján Nosko.

Poslanci zároveň na utorňajšom rokovaní schválili plat primátora Jána Noska, ktorý zostáva v maximálnej možnej výške. Nosko tak, s účinnosťou od 1.12.2018, bude poberať plat 5403 € v hrubom. V budúcom roku sa mu automaticky zvýši, keďže sa odvíja vždy od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá stúpa.

Aj bez súhlasu zastupiteľstva

Primátor, prípadne starosta obce, si môže za svojho zástupcu vybrať jedného alebo viacerých zvolených poslancov zastupiteľstva. Táto právomoc mu prináležala aj doteraz. Donedávna však platilo, že výšku platu takto vybraného zástupcu následne schvaľovalo zastupiteľstvo. To určovalo percento z výšky platu hlavy mesta či obce, aké bude poberať viceprimátor či vicestarosta. V praxi to zmenila tohtoročná novela Zákona o obecnom zriadení, ktorá určila všetkým poslancom, bez výnimky, možnosť zarobiť len dvanástinu platu primátora.

Od nového roku sa to zmení. Na decembrovej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky prešla úprava Zákona o obecnom zriadení, ktorá priamo upravuje právomoc starostu určiť plat svojho zástupcu. A to tak v prípade, že bude takýto poslanec pre výkon funkcie zástupcu uvoľnený zo zamestnania úplne, ale aj v prípade, že bude funkciu zástupcu hlavy mesta či obce vykonávať popri zamestnaní. Výška odmeny má zohľadniť rozsah výkonu funkcie zástupcu starostu či primátora, ktorá musí byť špecifikovaná v písomnom poverení. Primátor môže rozhodnúť, že jeho zástupca bude poberať plat nanajvýš vo výške 70% jeho schválenej mzdy.

Práve v minulých rokoch platná právomoc zastupiteľstva, ktorou určovali plat viceprimátorov, dávala zastupiteľstvu možnosť vyjadriť výraznejšie svoj možný nesúhlas s vybraným zástupcom.