V ďalšej z banskobystrických škôl bude nasledujúcu zimu teplejšie. Ak navrhnutý projekt odsúhlasia mestskí poslanci, nových okien sa dočká základná škola Jána Bakossa.

bakossovaMinulý rok realizovaný projekt znižovania energetickej náročnosti na banskobystrických základných školách v spolupráci s tunajšou teplárenskou spoločnosťou STEFE bude pokračovať. Keďže predchádzajúce projekty nepočítali so ZŠ J. Bakossa pre jej plánované vyradenie zo siete škôl a školských zariadení, ku ktorému napokon nedošlo, prioritne pôjde o výmenu okien a dverí práve v jej budove. Zároveň sa majú vymeniť aj zostávajúce okná v ZŠ na Moskovskej, kde už bola takmer celá budova v roku 2013 zrekonštruovaná z eurofondov, no nešlo o celý objekt. Projekt výmeny okien na ZŠ J. Bakossa sa začal pripravovať s teplárenskou spoločnosťou, v ktorej vlastní mesto 34% akcií, na základe podnetu mestských poslancov ešte v minulom volebnom období.

Celkové náklady na výmenu technicky a energeticky nevyhovujúcich okien a dverí a vyregulovanie vykurovania nacenila spoločnosť STEFE Banská Bystrica v prípade ZŠ J. Bakossa na 400-tisíc eur, v prípade zostávajúcich priestorov ZŠ Moskovská na 150-tisíc eur. Časť investície ponúka mestu, respektíve školám, splatiť z budúcich garantovaných úspor na vykurovaní.

Zároveň je však súčasťou aktuálnej ponuky pre mesto potrebné spolufinancovanie úvodnej investície v sume 306-tisíc eur. Tieto prostriedky by mohlo mesto paradoxne vykryť priamo zo zdrojov plynúcich z tejto spoločnosti, ktorá aj so súhlasom mestských poslancov znížila svoje základné imanie a do pokladnice samosprávy tak príde 272-tisíc eur. Keďže je mesto zároveň tretinovým akcionárom firmy, časť prípadných ziskov aj z tejto činnosti sa vo forme dividend úradu do rozpočtu vráti.

Projekt ešte musí na svojom budúcotýždňovom zasadnutí odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo. Rekonštrukcia, ktorej cieľom je zníženie nákladov na vykurovanie o zhruba 30%, v prípade súhlasu poslancov začne už v júli.

zakladna skola podlavice j.g. tajovskeho
Nové okná na škole v Podlaviciach.

Minulý rok sa nových okien v spolupráci s teplárenskou spoločnosťou dočkali ZŠ Pieninská, Gaštanová, Golianova, Radvanská a Spojová. V spolupráci s ďalším súkromným partnerom prebehla aj rekonštrukcia ZŠ Sitnianska a ZŠ Trieda SNP, ktoré majú vlastné kotolne.

Pôvodne ale malo byť všetko inak. Mesto bolo ešte v roku 2009 úspešné s europrojektmi na komplexnú rekonštrukciu štyroch mestských škôl. Malo ísť o ZŠ Moskovská, Spojová, Golianova a Trieda SNP, z ktorých sa napokon realizovala len väčšia časť projektu na prvej spomenutej škole. Samospráva pod vedením Ivana Saktora a neskôr i Petra Gogolu totiž pri obstarávaniach dodávateľa bojovala s námietkami účastníkov i Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Téma bola súčasťou prestreliek komunálnych politikov a predchádzajúce vedenie mesta trvalo na názore, že ÚVO v tomto prípade mesto poškodilo a obstarávania zrušilo neoprávnene. Tým Banskej Bystrici vypršala lehota na realizáciu projektov. Ako v uplynulých dňoch informovala tlačová agentúra SITA, odvolací Najvyšší súd SR rozhodnutie ÚVO, ktoré mesto napadlo ešte v roku 2011, zrušil a úrad na začiatku mája vydal už platné rozhodnutie o súťaži. Viac než dva roky po tom, čo mestu vypršala možnosť čerpania schválených prostriedkov z eurofondov.