zš-spojováPrebiehajúce práce na výmene okien jednej zo základných škôl v Banskej Bystrici skontroloval tento týždeň aj primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Prvá škola, ktorú navštívil, bola Základná škola Spojová.

Výmena okien na základných školách, s ktorou začalo mesto Banská Bystrica po odchode žiakov na prázdniny, už prebieha vo väčšine škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Všetky školy však dodávatelia stavebných prác sľubujú odovzdať ešte do začiatku nového školského roka.

Práce na ZŠ Spojová, ktorú navštevuje približne 760 žiakov, sú podľa slov zástupcu spoločnosti realizujúcej výmenu okien, veľmi náročné. Pôvodné okná sú zo železa a jedno krídlo tak váži viac ako 130 kilogramov. Aj napriek tomu je už vymenená jedna štvrtina okien. Okrem samotných okien sa vykonávajú aj murárske práce, osádzajú sa parapety a žalúzie. Žiaci sa tak budú môcť od nového školského roka učiť vo vyhovujúcich podmienkach.

_MG_7997„Okrem nových okien budú mať školy vyregulované hydraulické sústavy, teda vnútorné tepelné rozvody. Vrátane toho budú namontované nové termostatické ventily a hlavice. To pomôže, spolu s novými oknami, zabezpečiť konštantnú teplotu v priestoroch školy, vďaka čomu dôjde aj k úspore tepla,“ priblížil technický riaditeľ spoločnosti STEFE Dalibor Líška.

Na kontrolnom dni sa zúčastnila aj nová riaditeľka ZŠ Spojová. „Teší ma, že deti v Banskej Bystrici sa začnú vzdelávať v rekonštruovaných budovách. Naša škola bude mať v septembri 40. výročie založenia a touto rekonštrukciou dostaneme ten najkrajší dar, ktorý zabezpečí učiteľom aj deťom pohodlie a bezpečnosť ,“ zhodnotila Šárka Kováčová, riaditeľka ZŠ Spojová.

Rekonštruujú spolu sedem škôl

Mestskí poslanci schválili štart projektu znižovania energetickej náročnosti sedmičky škôl ešte v máji, keď zároveň rozhodli o zrušení ZŠ Bakossova a ZŠ na Hronskej ulici. Jedná sa o výmenu okien a zníženie energetickej náročnosti na ZŠ Pieninská, Gaštanová, Golianova, Radvanská a Spojová, kde by projekt vznikal za spolupráce teplárenskej spoločnosti STEFE Banská Bystrica. Pri budovách škôl ZŠ Sitnianska a ZŠ Trieda SNP, ktoré majú vlastné kotolne, by rekonštrukcia prebehla samostatne s partnerom – spoločnosťou PRIMA INVEST.

Celkovo si projekt jednorazovo vyžiada 1,2 milióna eur. Presne 900-tisíc eur získalo mesto z predaja ZŠ Okružná a zvyšné peniaze by musela samospráva financovať z vlastných zdrojov a zdrojov havarijného fondu ZŠ Pieninská. Zvyšnú investíciu budú školy splácať z úspor, pričom spoločnosť STEFE má garantovať úspory na energetickej náročnosti v potrebnej výške. Celkovo by sa malo na školách preinvestovať zhruba 2,5 milióna eur.