Stále sme tu! avizujú slovenské divadlá, a aj keď počas tohtoročnej Noci divadiel ostávajú brány väčšiny z nich zatvorené, prichádzajú za svojimi divákmi a diváčkami. Jedenásty ročník medzinárodného podujatia Noc divadiel 2020 sa uskutoční tradične v tretiu novembrovú sobotu. Online…

Do Noci divadiel 2020, ktorá sa koná v sobotu 21. novembra, sa zapojilo viac ako štyridsať subjektov (divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy, kultúrne priestory) v šestnástich slovenských mestách. V Banskej Bystrici sa s divákmi a diváčkami naživo stretnú Divadlo pod balkónomDivadlo Štúdio tanca. Na online stretnutia s divákmi sa tešia Bábkové divadlo na Rázcestí, Štátna operaDivadlo Akadémie umení. Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského pozýva na online program Noc so svetlom pre každého.

Dráčik Hapčí a princezná Nezábudka

Divadlo pod balkónom – 17:00 h / naživo

V sídliskovom Divadle pod balkónom „uvarili“ pre deti (ale nielen pre ne) rozrávku o malom dráčikovi, lepšie povedané o legende, ktorú by ste aj v múdrych knihách hľadali márne. Je to príbeh o priateľstve medzi princeznou Nezábudkou a  dráčikom  Hapčí, ktoré vzniklo na jednej krásnej lúke, a o tom, ako dráčik Hapčí pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom. Dramaturgom, režisérom a autorom textov pesničiek je Ján Haruštiak. Rozprávku Dráčik Hapčí napísala Mária Olejníková. A tiež v nej účinkuje. Pod scénu, bábky a rekvizity sa podpísala Kristína Hroznová, kostýmy ušila Júlia Haruštiaková, autorom hudby je Belo Felix.  Hrajú: Juraj Haviar / Ján Haruštiak, Silvia Zaprihač Pavličková / Mária Olejníková. (Kapacita miest v divadle je obmedzená, preto si vstupenky rezervujte formou sms správy na 0908 037 762.)

Trochu strašidelné Oči noci

Bábkové divadlo na Rázcestí – 19:00 /online

Večer o 19:00 h Bábkové divadlo na Rázcestí spustí na svojom youtube kanáli, rovnako na oficiálnej stránke Noc divadiel 2020, video so scénickým čítaním s príznačným názvom Oči noci. Umelecký súbor divadla pod režijným vedením Mariána Pecka predstaví divákom a diváčkam poviedku Roalda Dahla Pani domáca. Uvažuje sa v nej o tom, čo je možné vidieť, čo skutočne vidíme a čo nevidíme. Večerné čítanie z Teátria divadla bude trochu strašidelné, trochu napínavé, trochu…  však uvidíte! Sledujte YouTube kanál Bábkového divadla na Rázcestí: YouTube kanál Bábkového divadla na Rázcestí.

Druhá premiéra Jumble naživo

Divadlo Štúdio tanca – 19:00 h / naživo

Premiéra predstavenia Jumble bola prvý krát v histórii Divadla Štúdio tanca uvedená 16. októbra ako live stream. V reálnom čase ho sledovalo viac 1 500 ľudí z celého sveta! Počas sobotňajšej Noci divadiel majú diváci možnosť zažiť druhú premiéru tohto predstavenia naživo v divadle. Čalá ich jedinečné multimediálne predstavenie spájajúce telo človeka s pohyblivou scénou, video artom, interaktívnou hudbou a vnímavým divákom. Dialóg živelného tanca so strojovosťou moderných technológií v takýchto rozmeroch je novinkou aj pre tak progresívnu scénu ako je Divadlo Štúdio tanca.

Choreografia, koncept, réžia: Stanislav Dobák. Hudba, výprava: Ladislav Pálmai. Svetelný dizajn: Ján Čief. Účinkujú: Tibor Trulik (Slovensko), Michaela Mirtová (Slovensko), Bartosz Przybylski (Poľsko), Laura Carolina Garcia (Čile), Jason Yap (Malajzia), Julie Charalambidou (Cyprus).

Prechádzka zákulisím opery

Štátna opera – 20:00 / online

Aj banskobystrická Štátna opera dáva divákom na známosť – Stále sme tu! Noc divadiel tu bude tento rok skutočne originálna. Opera pozýva na virtuálnu návštevu do zákulisia, kde sa zoznámite s umelcami ale aj pracovníkmi, ktorí sú vašim očiam bežne skrytí.  Sledujte v sobotu od 20:00 h YouTube kanál Štátnej opery YouTube kanál Štátnej opery.

Nemal byť Jano, nemohol byť ani Mak

Divadlo Akadémie umení – 20:00 h / online

Divadlo Akadémie umení prináša počas Noci divadiel záznam svojho mimoriadne úspešného a obľúbeného predstavenia Ani mak. Príbeh sa sústredí na nemanželského chlapca, Jozefa Maka, ktorý sa so svojím špecifickým, spoločensky podmieneným a rodinnou situáciou determinovaným správaním snaží zapadnúť do sveta, v ktorom ho vlastne nik nechcel a nečakal. „… nemal byť Jano, nemohol byt ani Mak.“

Námet a koncept: Petra Kovalčíková, Katarína Vozárová. Réžia: Petra Kovalčíková.
Účinkujú: Andrea Juhásová, Katarína Gurová, Andrej Polakovič, Adriána Gandžalová, Filip Sirotiar, Katarína Baranyai, Eva Javorská, Pavol Olešňan.

Noc so svetlom pre každého

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského – 19:00 h / online

Aj zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa tento rok počas Noci divadiel presúva do online priestoru a pozýva na Noc so svetlom pre každého. Programom v znamení tolerancie a spolupatričnosti bude sprevádzať herec Richard Sanitra. Zvolenčanka Alena Mičian Ostrihoňová priblíži prácu s odlišnosťou pohľadom dlhoročnej pedagogičky a koordinátorky prevencie mládeže. Predstaví tiež úspechy zvolenského komunitného centra a rovnomenného súboru Romano Jilo. Choreografka Libuša Bachratá sa v praxi zaoberá slovenským folklórom, rómskymi tancami a flamencom. Treťou hosťkou je literátka a poetka Katarína Kucbelová, autorka knihy Čepiec. Hudobnými hosťami budú bratia GeišbergovciDaniel Špiner a nebude chýbať ani pohybovo-tanečný workshop s choreografkou Libušou Bachratou. Tradičnou bodkou za programom budú Nočné sviečky pred divadlom.

Sledujte YouTube kanál Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Ďalšie informácie a program všetkých slovenských divadiel zapojených do Noci divadiel 2020 nájdete na nocdivadiel.sk.