Zastávkami exkurzie nebudú architektonicky zaujímavé budovy, pamätníky, miesta, ktoré majú historický význam alebo kde žili významné osobnosti. Umelkyne a umelci zo Slovenska aj zahraničia sa na mesto Banská Bystrica pozrú z perspektívy reálnych odkazov, nápisov alebo graffiti na budovách, múroch či lavičkách.

Autorky a realizátorky podujatia Poézia mesta Banská Bystrica Mária Danadová a Monika Kováčová pracujú v rámci projektu s opačným princípom ako je infiltrovanie poézie do verejných priestorov (ako je napríklad poézia v električkách, v metre a podobne). Konkrétny a verbalizovaný alebo vizualizovaný zásah do verejného prostredia sa tak stáva východiskovým materiálom pre nové diela, ktoré budú odprezentované v rámci jednodňovej udalosti Poézia mesta #Banská Bystrica už túto sobotu 16. septembra od 15.00 hod. do 18.00 hod, na rôznych lokalitách v centre mesta.

Aktualizácia 16.9.: Podujatie sa pre nepriaznivé počasie uskutoční v Záhrade-CNK.

Zámerom podujatia je venovať čas detailom z každodenného života, ktoré nás obklopujú, zviditeľniť často nenápadné zásahy do verejného priestoru v Banskej Bystrici a tvorivo ich interpretovať. Koncept je prenosný do ľubovoľného mesta, snahou je vytvoriť pomyselnú knižnicu obsahujúcu ,,poézie“ rôznych slovenských lokalít.

Podujatie Poézia mesta #Banská Bystrica by nebolo realizovateľné bez podpory sponzorov a partnerov. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Je realizovaný aj s finančnou podporou mesta Banská Bystrica. Podrobné informácie o celom podujatí nájdete na jeho oficiálnej stránke.