Aj keď zima ešte asi nepovedala posledné slovo, vo vzduchu už cítiť, že sa blíži jar. Pomalý príchod teplejších dní, a s tým súvisiaceho ľahšieho oblečenia, núti ľudí zamyslieť sa nad svojou doterajšou životosprávou. Vianoce, plesy a fašiangové zábavy totiž na mnohých zanechali nejaké to kilo navyše.

Najčastejšími prostriedkami  na boj s vlastnou hmotnosťou sú rôzne očistné kúry a diéty. Aj keď na zdravé stravovanie by sme asi mali klásť najväčší dôraz, nie každý má takú pevnú vôľu, aby radikálne menil svoj jedálny lístok, prípadne pristúpil na diéty, ktoré sú pre organizmus často veľmi vyčerpávajúce alebo dokonca nebezpečné. Vo všeobecnosti by sa ale všetci mali aspoň snažiť dostať do rovnováhy svoj energetický príjem a výdaj, čo sa dá zabezpečiť aj cvičením.

Motiváciou do aktívneho pohybu vám môžu byť práve výsledky nasledujúcich testov, ktoré vás dokážu upozorniť na to, že by ste so svojim telom mali niečo začať robiť. BMI index (Body Mass Index) – index telesnej hmotnosti je jedným z najpoužívanejších ukazovateľov merania obezity. Jednoduchým výpočtom môžete zistiť v akej kategórii sa nachádzate a akému vysokému zdravotnému riziku sa vďaka svojej váhe vystavujete. Je ale dôležité dodať, že tento test neplatí pre deti do 18 rokov a športovcov, ktorí majú viac svalov než priemerný občan.

BMI = hmotnosť v kg / (telesná výška v m)²
(príklad výpočtu: váha 68 kg / (výška 1,74 x výška 1,74) = BMI 22,46 – normálna váha)

BMI muži BMI ženy Riziko
Podváha menej než 20 menej než 19 stredné až vysoké
Normálna váha 20 – 24,9 19 – 23,9 nízke
Nadváha 25 – 29,9 24 – 28,9 zvýšené
Obezita 30 – 39,9 29 – 38,9 stredné až vysoké
Ťažká obezita viac než 40 viac než 39 životu nebezpečné

Kardio test – test práce vášho srdca vám povie, do akej miery zaťažujete svoje srdce pri fyzickom výkone, na základe vašej pulzovej frekvencie. Pokojový pulz by sa mal pohybovať od 50 do 60 úderov za minútu a maximálny záťažový pulz by mal byť približne 200 mínus vek človeka. Postupujte nasledovne:

1. 5 minút pokojne a uvoľnene seďte. Potom si zmerajte svoj pulz na zápästí, alebo krčnej tepne (za 1 minútu)

2. urobte 30 drepov a ihneď si odmerajte pulz

3. opäť si pokojne sadnite a po 1 minúte sedenia si zmerajte pulz

4. všetky 3 namerané hodnoty zrátajte, odčítajte od nich 200 a výsledok vydeľte 10

( H1 + H2 + H3 – 200 ) / 10

Vyhodnotenie: do 5 = veľmi zdatný, 5 – 10 = priemerne zdatný, 10 – 20 = málo zdatný

Testy vám ukázali, ako na tom váš organizmus je. Ak s výsledkami nie ste spokojní, nezúfajte, máme pre vás pár tipov. O rôznych cvičeniach sa toho už popísalo viac než dosť. Práve preto sme sa rozhodli priblížiť vám pár zaujímavých, hravých a menej známych metód, ktorými sa môžete dostať do formy a pritom ich často za cvičenie ani nemusíte považovať.

Ak najradšej trávite čas doma a nebaví vás stacionárny bicykel, švihadlo alebo joga, stačí sa napríklad vybrať k vášmu počítaču. Stepmania je open source“ tanečná hra, na ktorú potrebujete iba takzvaný “pad“, podložku so šípkami, pripojenú cez USB port k počítaču. Podstatou hry je skákanie po šípkach v rytme hudby podľa toho, ako sa zobrazujú na monitore. Aj keď to možno na prvý pohľad vyzerá nezáživne, táto hra je silno návyková a po pár minútach máte zaručene prepotené tričko. Stepmaniu ste už mohli napríklad vidieť vo filmoch Wasabi, Transformers, alebo v Madonninom klipe Hung Up.  Najrôznejšie herné konzoly v súčasnosti taktiež ponúkajú jednoduché spôsoby odreagovania sa, pričom udržiavajú človeka v pohybe. Vďaka nim už hry nie sú len o vysedávaní za obrazovkou, stačí si vybrať zo širokej škály bezdrôtových ovládačov, ktoré reagujú na pohyb a predmety v priestore. Potom sa môžete pustiť do naozaj aktívneho hrania najrôznejších akčných, zábavných, alebo športových hier.

Ak ste človek, ktorému cvičenie nie je až také cudzie a potrebujete len viac motivácie, môžete vyskúšať niektorú z nasledovných “výziev“. Tabata metóda je pre všetkých, ktorí si na cvičenie nevedia nájsť čas, chcú sa rýchlo zbaviť prebytočného tuku a majú pevnú vôľu. Ide o spôsob, ako zväčšiť anaeróbnu a aeróbnu kondíciu súčasne, pričom vám na to stačia 4 minúty denne. Podstatou je zvoliť si nejaký konkrétny cvik (drep, kľuk, …), cvičiť ho čo najrýchlejšie 20 sekúnd, potom 10 sekúnd oddychovať a tento postup opakovať ešte sedemkrát. Ak to vydržíte, v závere vás čaká kaluž potu a váš pulz bude zrýchlený ešte dlho potom, čo skončíte. Veľkou výzvou pre ľudí, ktorí nemajú na cvičenie veľa času je aj Air Alert III. Ide o kompletný program na zvýšenie výskoku, ktorý sa využíva pri tréningu basketbalistov v NBA. Cvičí sa 15 týždňov, vždy len 3 dni v týždni, pričom poskytuje 2 rozpisy cvičení pre párne a nepárne týždne. Pozostáva zo 6 cvikov, bližšie opísaných  na tejto stránke…, ktorých počet opakovaní v jednotlivých sériách sa postupom času zvyšuje. Tento tréning vás dostane do skvelej formy a zároveň preverí vašu silu vôle.

Či už vás spomínané tipy zaujali alebo nie, zamyslite sa nad tým, ako žijete a skúste aspoň niekedy nahradiť cestu autom rýchlou chôdzou a výťah schodmi.