1_SIAFA máme pred sebou posledný prázdninový víkend. Rozhodli ste sa, že si ho užijete? Môžete sa inšpirovať aj našimi víkendovými tipmi.

Podujatím číslo jedna sú nesporne Medzinárodné letecké dni SIAF 2013. Konajú sa na Letisku Sliač a ich program nájdete tu… Viac informácií nájdete aj v našom článku…

V Kremnici sa včera začal 33. ročník Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2013. Festival, ktorý potrvá do nedele, ponúkne návštevníkom viac ako 60 divadelných a hudobných predstavení, pouličné projekcie aj výstavy. Na festivale vystúpi asi 300 umelcov z rôznych krajín Európy. A tu je podrobný program festivalu…

SOBOTA 31. AUGUST

Na Hrochoti, v lokalite Hlinky, sa v dopoludňajších hodinách (o 10. hod.) začne Furmanský deň. Kým kone a ich gazdovia budú súťažiť v disciplínach rýchlosť a slalom, práca s drevom, ťažký ťah – dvojzáprah, deti si budú môcť pozrieť Dobrodružstvo smelého zemiaka v podaní banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí, ktorého súčasťou je aj tvorivá dielňa. V kultúrnom programe vystúpia FS Hrochoťan a FS Podpoľanec z Detvy. A, samozrejme, návštevníci podujatia budú mať možnosť povoziť sa na koňoch, na koči.

Krupinský kotlík, súťaž vo varení gulášu, sa bude konať, ako inak, v Krupine – na amfiteátri. Súťažiaci gulášmajstri rozkúria pod kotlíkmi a kotlinami o 12. hodine. O zábavu sa postará Ľudová hudba Andreja Sládkoviča a bratia Bírovci. A pozor! Prvých sto návštevníkov podujatia dostane porciu gulášu zadarmo.

4_hrochotV Ľubietovej sa v sobotu budú variť halušky – tiež súťažne. Majstri haluškári sa rozložia v parku a súťaž začne o 15. hodine. No nielen halušky sa budú v Ľubietovej variť, ale aj železo sa bude pred Obecným úradom taviť. A deti sa môžu tešiť na Šmolkovú rozlúčku s prázdninami (v parku od 15. hod.).

V banskobystrickom Praetoriu (Stredoslovenská galéria, Nám. Š. Moysesa) sa v sobotu (od 13. Do 16. hod.) uskutoční ďalšia z cyklu pravidelných víkendových tvorivých dielní, tematicky súvisia s aktuálnou výstavou v galérii. Tentoraz je to výstava Jozef Kostka (1912 – 1996), ktorá predstavuje súborné dielo tohto významného slovenského sochára. Tvorivá dielňa bude inšpirovaná myšlienkou autora zaznamenanou v jeho skicári: „Myslenie sochára smeruje výlučne k tvaru – tvaru v priestore.“ Návštevníci sa zoznámia so základnými oblasťami autorovej tvorby. Následne sa pokúsia vytvoriť z hliny vlastné sochy. (Vhodné pre dospelých, študentov, žiakov a pre rodiny s deťmi od 10 rokov.)

Gazdovanie na hriňovských lazoch otvoria o 11. hodine Gazdovské dvory a ukončí ľudová zábava vo fašiangových maskách (od 19. hod. do rána). Návštevníci Hriňovej si počas dňa pozrú ukážky poľnohospodárskych prác, tradičný hriňovský aj remeselný jarmok a galaprogram, v ktorom vystúpia folklórne súbory, skupiny aj sólisti. Pre deti bude pripravený Detský dvor s rôznymi hrami, súťažami a rozprávkami.

Zbojnícky dvor – Salaš Zbojská sa v sobotu stane miestom stretnutia malých aj veľkých zbojníkov… ale aj ježibaby lietajúcej na metle. Bude tu veselé lúčenie s letom, nesúce sa pod názvom Zazvonil zvonec a leta je koniec. V ríši ľudových rozprávok nebude chýbať ani Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice s rozprávkou Dobrú chuť, vlk!

S letom sa môžete rozlúčiť aj na piešťanskej Lodenici, ktorá sa začala včera. Program nájdete na tejto adrese…

NEDEĽA 1. SEPTEMBER

Do tretice rozlúčka s letom – vo Vlkolínci. Začne sa nedeľnou zádušnou svätou omšou za padlých v SNP (8.15 hod.). Návštevníkov čaká ukážka výstroje a výzbroje vojakov zo SNP aj vystúpenie folklórneho súboru Lúčan a predstavenie Na skle maľované v podaní Divadla bez opony z Banskej Bystrice.

V Hriňovej bude veselo aj v nedeľu. Na 7. medzinárodnom festivale ľudových hudieb sa predstavia muzikanti nielen zo Slovenska ale aj z Maďarska, Srbska, Poľska a Čiech. Slávnostný sprievod muzík na konských záprahoch začína o 11. hodine.