Patrulla Aguila, foto - Filip Rohacek, BBonline.sk (REGIONAL MEDIA)Letecká skupina Španielskych vzdušných síl Patrulla Águila či taliansky Pioneer team, svetoznámi akrobati Zoltán Veres a Martin Šonka, legendárny Spitfire Mk16 a tiež to najzaujímavejšie nielen z európskeho vojenského letectva súčasnosti. Konkrétne  stíhacie lietadlá Suchoj Su-27, JAS 39 Gripen, F-16, Eurofighter Typhoon, Mirage a samozrejme MiG 29. To je len krátky súhrn toho, čo nás čaká 31. augusta a 1. septembra na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2013 na Sliači.

Minulý rok zavítalo spolu na letisko Sliač 115-tisíc návštevníkov. Lákavý program tohto ročníka sľubuje opäť veľký divácky záujem. Slovenská letecká agentúra, hlavný organizátor podujatia, sľubuje aj tento rok viacero noviniek i vyriešených problémov z minulosti.

To hlavné sa ale bude odohrávať na oblohe. Niečo vyše týždňa pred začiatkom leteckých dní organizátori prezradili ďalšiu významnú súčasť ukážok. Na Sliač, okrem už spomenutých atrakcií, totiž priletí aj izraelské bezpilotné lietadlo Hermes 450. Kompletný prehľad lietadiel, ktoré uvidíte na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2013 nájdete na stránke siaf.sk tu… Program samotných letových ukážok bude uverejnený v priebehu budúceho týždňa.

Pre samotných pilotov nebude ani tento ročník podujatia Slovak International Air Fest len exhibíciou, ale tak trochu aj súťažou. Organizátori totiž ocenia najzaujímavejšie ukážky. Hlavnou cenou je Smik Trophy, pomenovaná po slovenskom letcovi Ottovi Smikovi, po ktorom nesie meno aj letecká základňa na Sliači.

Slovenské a české vzdušné sily v jednej formácii

SIAF 2012Okrem veľkých zahraničných lákadiel sa návštevníci môžu tešiť aj na skutočnú exhibíciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Tie totiž, rovnako ako samotná Slovenská republika, oslavujú svoje 20-te výročie. Mimoriadne tak práve z tohto dôvodu budú na Sliači aj statické a dynamické ukážky nielen lietadiel, ale aj pozemnej vojenskej techniky v službách domácej armády.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na mimoriadnu udalosť. Jedine na podujatí SIAF 2013 a tiež na Dňoch NATO, ktoré sa uskutočnia v druhej polovici septembra v Ostrave, bude možné vidieť spoločnú formáciu slovenských a českých armádnych lietadiel. Na nebi tak naraz budú stíhačky JAS-39 Gripen a bojové lietadlá L-159 Alca z výzbroje Vzdušných síl Armády Českej republiky spolu so stíhačkami MiG-29 a cvičnými lietadlami L-39 Albatros Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Dôležité informácie

Patrulla Aguila, foto - Filip Rohacek, BBonline.sk (REGIONAL MEDIA) 3Počas soboty i nedele sa bude letový program začínať o desiatej hodine a končiť okolo 17-tej hodiny. Samotný areál letiska a sprievodné podujatia budú bežať aj skôr. Areál sa otvorí ráno vždy už o ôsmej hodine ráno.

Organizátori vyzývajú návštevníkov, aby si príchod nenechávali na poslednú chvíľu, keďže prístupové komunikácie k letisku a jednotlivým parkoviskám majú menšiu priepustnosť. Včasným príchodom tak môže aj samotná verejnosť prispieť k plynulosti premávky. Viac informácií pre cestu na letecké dni automobilom alebo motocyklom nájdete tu…

Na príchod na letecké dni môžete využiť aj kyvadlovú dopravu. Z Banskej Bystrice bude autobusová linka odchádzať od železničnej stanice a zástavku bude mať aj na Štadlerovom nábreží (Huštáku). Táto linka vás dopraví priamo k bráne letiska a bude spoplatnená podľa cenníka prímestskej autobusovej dopravy SAD Zvolen. Rovnaká linka vás následne odvezie aj z leteckých dní, premávať bude až do pol siedmej večer a počas celého víkendu vždy v 15-minútových intervaloch. Viac informácií o kyvadlovej doprave na MLD SIAF nájdete tu…

SIAF 2012Ceny vstupeniek sa nemenili a zostávajú v sume 10 € na deň. Cena vstupenky pre deti od 6 do 15 rokov je v sume 5 eur. Deti do šesť rokov ako aj dôchodcovia nad 62 rokov a držitelia preukazu ZŤP neplatia. Vstupenky je možné zakúpiť aj prostredníctvom internetu vopred, alebo na pokladniach pri vstupoch do areálu. Organizátori upozorňujú, že na Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 je zakázaný vstup s balónmi, modelmi lietadiel a predmetmi schopnými samostatne sa vznášať a letieť. Zároveň platí zákaz vstupu do areálu na bicykli. Samozrejmosťou sú štandardné zákazy v rámci všetkých kultúrno-spoločenských podujatí podľa platných zákonov. Viac informácií nájdete tu…

Počas priebehu leteckých dní bude priamo zo Sliača vysielať aktuálne informácie aj Rádio SIAF, ktoré bude vysielať na frekvencii 107,3 MHz.

Hrajte o voľné lístky na MLD SIAF 2013!

V spolupráci s hlavným organizátorom leteckých dní – Slovenskou leteckou agentúrou, vám na portáli BBonline.sk prinášame súťaž o dvakrát po dve voľné vstupenky na sobotu a rovnako tak o dvakrát po dve voľné vstupenky na nedeľu. Ako je už na našom portáli zvykom, nebude to len tak. Do pondelka 26. augusta 10.00 h nám odpovedzte na otázku: Na akom type lietadla lieta španielska letecká skupina Patrulla Águila, a lístky môžu byť vaše!

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Vladimír Slosiar, Katarína Jursíková, Juraj Maroš a Juliana Horváthová.