Vianoce sú za nami, nachádzame sa v čase medzisviatkovom a chystáme sa na rozlúčku so starým rokom a vítanie nového. A to všetko v rámci prázdnin, ktoré si deti budú užívať až do 6. januára. Ponúkame vám niekoľko tipov ako si tieto dni ozvláštniť a spestriť (nielen) v Banskej Bystrici.

Štvrtok 28. december

Banskobystrická plavecká 24-hodinovka | Plaváreň Štiavničky, B. Bystrica – 12. h

Radosť z pohybu a zážitky sľubuje aj tohtoročná Banskobystrická plavecká 24 hodinovka. Štartuje presne na poludnie o 12. h a potrvá, ako inak, 24 hodín. Príďte si zaplávať 100 metrov pre zdravie. Vstup je voľný a každý/á je vítaný/á. Viac informácií nájdete v našom príspevku.

Plavecká 24-hodinovka sa uskutoční aj tento rok

Eugen Onegin | Štátna opera, B. Bystrica – 18. h

Najobľúbenejšia Čajkovského opera vznikla s podtitulom „lyrické scény v troch dejstvách“. Libreto k opere napísal podľa Puškinovho veršovaného románu Konstantin Stepanovič Šilovskij. V réžii Anny Osipenko dielo v Štátnej opere hudobne naštudoval a diriguje Igor Bulla.

Spomienka na Lemmyho II | RC Tartaros, B. Bystrica – 19. h

V banskobystrickom rockovom klube Tartaros sa bude opäť spomínať na Lemmyho Kilmistera, zakladajúceho člena heavymetalovej skupiny Motörhead, ikonu, ktorá ovplyvnila mnoho kapiel a hudobníkov. Lemmy Kilmister krátko po Vianociach v roku 2015 po boji s rakovinou z tohto sveta odišiel, no jeho odkaz bude žiť ďalej. V deň jeho úmrtia v RC Tartaros vzdajú hold jeho pamiatke kapely MotörscreaM, Mad Frequency a Aint.

Vianočný koncert | Kováčová – 17. h

Atmosféru Vianoc si aj po Vianociach môžete vychutnať na Vianočnom koncerte s ľudovou hudbou Hron a hosťami z folklórneho súboru Urpín. Koncert sa koná v spoločenskej sále Obecného úradu.

Ovečka, ovečka, trojaký úžitok… | Kultúrny dom, Mýto pod Ďumbierom – 18. h

História salašníctva a šľachtenia oviec na Mýte, spracovanie vlny až po súkno a kože až po kožuchy… O tom všetkom bude na podujatí v Mýte pod Ďumbierom rozprávať starosta obce. A nebudú chýbať ani ukážky valaskej hudobnej kultúry.

Piatok 29. december

Banícke kantácie Kostol nanebovzatia Panny Márie, B. Bystrica – 17.30 h

Po večernej sv. omši vo Farskom kostole o 17.30 h zaznejú banícke kantácie v podaní baníckeho spevokolu Haliar a mládežníckeho zboru Médici zo Starých Hôr.

Hudobná glosa Igora Šimega a hostí ŠVK, B. Bystrica – 18. h

Na predsilvestrovskej Hudobnej glose Igora Šimega v Štátnej vedeckej knižnici sa predstavia hostia: Matej Kuchár – svetobežník, reprezentant SR, model, tréner inšpirovaný životným osudom, Janka Olejová – speváčka, poetka, hudobníčka, Tomáš Dobrík – hudobník, autor, spevák a dizajnér a Martin Kutnár – čerstvý držiteľ ocenenia Spevák roku 2017 v českej hudobnej Skutočnej lige, multižánrový muzikant, člen a aranžér Close Harmony Friend či funky kapely Sematam.

Koncert Slovak Tango | Terminal SC, B. Bystrica – 16. h

V bohatom decembrovom programe Vianoce s Terminalom nebude chýbať ani známa banskobystrická skupina Slovak Tango. Na piatkovom koncerte zahrá a zaspieva slávne evergreeny slovenskej populárnej hudby.

Ozajstná hudba | Farhof Art Club, B. Bystrica – 21. h

Ozajstná hudba je viac než len hudba z platní… Tentoraz vo Farhofe oprášia platne, ktoré sa hrajú iba raz do roka. Zaznejú skladby s vianočnou a novoročnou tematikou, plus „pecky“ pre skvelé tanečky.

Kordícka klobása (najlepšia domáca) 2017 | Pohostinstvo Skalnička, Kordíky – 18. h

Domáci výrobcovia klobás, fajnšmekri a všetci, ktorí sa chcú aj pobaviť, si iste prídu na svoje na už 6. ročníku neformálnej súťaže o najlepšiu kordícku domácu klobásu v kordíckom Pohostinstve Skalnička (krčma u Sedláka).

Vianoce | Kračun pod Kráľovou hoľou Gréckokatolícky kostol, Šumiac – 17. h

Festival Vianoce – Kračun pod Kráľovou hoľou sa v horehronskej obci Šumiac koná o tomto čase už šestnásty rok. V programe tentoraz vystúpi Folklórna skupina Spod Kohúta a FS Šumiačan.

Sobota 30. december

Vianočný koncert Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 10. h

Koncert je spojený s verejnou prezentáciou organu a s prezentáciou snáh o jeho záchranu a reštaurovanie, ktorá by mala vrcholiť v roku 2018. Na vzácnom historickom organe z roku 1751 v špaňodolinskom Kostole Premenia Pána zahrajú Ján Bulla a Marek Dietrich.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky Zimný štadión, B. Bystrica – 17. h

Športovou udalosťou poslednej soboty roku 2017 bude nesporne hokejový súboj domácich HC 05 s Novými Zámkami. Banskobystrickí hokejoví fanúšikovia veria, že tento úspešný rok ukončia Barani víťazstvom.

Senzi Silvester | Terminal SC, B. Bystrica – 16. h

Hity overené časom zaspievajú Robo Kazík, Soňa Kopčanová a Mirka & Ondrej. Hudobný program sa začína o 16. h a cca o 18.30 h bude slávnostný ohňostroj!

Grófka Marica | Štátna opera, B. Bystrica – 18. h

Grófka Marica je jednou z najhranejších a najobľúbenejších operiet. Jej dej sa odohráva v idylickej rezidencii jednej balkánskej ríše, kde sa spieva a tancuje čardáš… Slávnu operetu Emmericha Kálmána Štátna opera premiérovala začiatkom decembra a uvedie ju aj v posledné dni tohto roku. V sobotu 30. decembra o 18. h a na Silvestra, v nedeľu 31. decembra, o 17. h.

Coco | CINEMAX, B. Bystrica – 13. h

Aj napriek zvláštnemu zákazu hudby vo svojej rodine sa malý Miguel túži stať uznávaným hudobníkom, akým bol jeho idol, tragicky zahynuvší gitarista Ernesto de la Cruz. V snahe dokázať svoj talent sa Miguel za nevysvetliteľných okolností ocitá na mieste, ktoré ešte žiadny živý človek nenavštívil – v krásnom a pestrofarebnom svete zosnulých… Animovaný príbeh Coco z dielne tvorcov filmov Hľadá sa Dory a Toy Story, bude mať v kinách premiéru 4. januára 2018. Na jeho špeciálnu predpremiéru v sobotu 30. decembra v banskobystrickom CINEMAX príde spolu s Miguelom aj obľúbený snehuliak Olaf.

Pastierske hry vianočné | Lom nad Rimavicou – 11. h

Tradičné podujatie v Lome nad Rimavicou otvorí Svätá omša vo Farskom kostole (11. h). Slávnostný sprievod dedinou sa začína o 12.30 h a po ňom nasleduje program, v ktorom vystúpia betlehemské skupiny, ľudové hudby, gajdoši aj harmonikári.

Nedeľa 31. december

Banskobystrické mosty | Areál pod Pamätníkom SNP, B. Bystrica – 10.30 h

Ak sa chcete ešte v tomto roku rozhýbať, prijmite výzvu a zapojte sa do 5.ročníka bežeckého preteku Bystrické mosty. Prečo mosty? Trať vedie v blízkosti Hrona a z jednej strany brehu na druhý sa beží po mostoch. A tie spájajú nielen brehy ale aj ľudí. Trasa je štandardná ako po minulé roky, štart a cieľ je situovaný v blízkosti Hotela Lux, resp. v parku pod Pamätníkom SNP. Viac info na stránke podujatia…

Silvester v Urbane – Skap na party | Urban Spot, B. Bystrica – 21. h

Silvestrovskú party v Urban Spote do polnoci obsadia hip hop umelci a o poriadnu afterku sa postará aj extrémny náklad drum & bass. V bohatom programe je aj polnočná kapustnica a prípitok, ohňostroj, tombola či súťaže.

Rozlúčka so starým rokom | Best Art Coffée, B. Bystrica – 18. h

Je veľa miest v Banskej Bystrici, kde sa môžete rozlúčiť so starým rokom a privítať nový. Jedným z nich je aj Best Art Coffée na sídlisku Rudlová-Sásová. Čaká na vás dobré jedlo a pitie a dobrá zábava s ľudovou hudbou Pokošovci.

Silvester 2017 | Nám. SNP, B. Bystrica – 22. h

Rok 2017 v meste pod Urpínom ukončí ohňostroj. Silvestrovský program na Námestí SNP sa začína o 22. h a vystúpia v ňom kapely Metalinda, Duchoňovci a Rock Reunion.

Detský silvestrovský ohňostroj | Sliač – 16. h

Predovšetkým deťom je určený popoludňajší ohňostroj na Sliači. Farebná paráda na ihrisku pod Kozákom sa začína o 16. h

Silvester vo Zvolene | Pustý hrad, Námestie

Aj susedný Zvolen ponúka na Silvestra kopec dobrej zábavy, ale aj zdravého pohybu. Silvestrovský výstup na Pustý hrad spestria svojou muzikou Olšiakovci a iste aj horúci punč či výstrel z dela. Zraz účastníkov je o 10. h vo Vianočnej dedine na zvolenskom námestí. Silvester na námestí vo Zvolene otvorí o 23. h koncert skupiny Creedence revival a o polnoci, po privítaní nového roka, sa očakáva aj svetelné prekvapenie. No a potom začne diskotéka.

Silvestrovská jazda vláčikom | Čiernohronská železnica, Čierny Balog

Posledný deň roka môžete stráviť aj v prekrásnej doline Čierneho Hrona a kochať sa pohľadom na zimnú krajinu z tepla vykúrených vagónov historického vláčika Čiernohronskej železnice (aj s bufetom!). Užijete si a zároveň oslávite 26 rokov novodobej prevádzky tejto železnice. Práve na Silvestra v roku 1982 bola prevádzka Hroneckej lesnej železnice ukončená. Mala skončiť v šrote! Našťastie, nestalo sa tak.

Pondelok 1. január 2018

Novoročný ohňostroj | Námestie SNP, B. Bystrica – 16.30 h

Nielen u Banskobystričanov je novoročný pyromuzikálny ohňostroj veľmi obľúbený o čom každý rok svedčí plné námestie. Nový rok otvorí koncert vokálnej skupiny Otto Voce a Martina Vetráka (16.30 h) a tradičný príhovor primátora (16.55 h). Ohňostroj začína o 17. h. Banskobystričania a návštevníci mesta môžu počas tohto dňa využiť mestskú hromadnú dopravu, ktorá bude premávať zadarmo. Spoje z jednotlivých mestských častí budú posilnené.

Skibus aj verejné korčuľovanie | Banská Bystrica

Pripomíname ešte, že funguje aj verejné korčuľovanie na banskobystrickom Zimnom štadióne (rozpis nájdete na plagáte v prílohe). Z Autobusovej stanice (Terminal, zast. MHD č. 20) premáva skibus Banská Bystrica – Chopok Juh (Krupová) a to počas víkendov, štátnych sviatkov a školských prázdnin až do 19. marca 2018.

Viac informácií o jednotlivých podujatiach sa dozviete aj z plagátov, ktoré nájdete vo fotogalérii.