Môžete ich stretnúť na nemocničných chodbách či izbách alebo v zariadeniach pre seniorov. Určite ich neprehliadnete. Majú červené nosy a roznášajú smiech a dobrú náladu.  

Viete si predstaviť, aké to je byť zdravotným klaunom, alebo ako vyzerá klaunská návšteva v nemocnici či v seniorskom zariadení? Ako dokáže obyčajný úprimný smiech pomáhať aj v tých najťažších chvíľach? Sedem zdravotných klauniek a klaunov napísalo 32 krátkych poviedok, v ktorých opisujú zážitky s detskými pacientmi a seniormi.  Výťažok z predaja knihy podporí aktivity občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors.

Na zázraky máme nos

Kniha Na zázraky máme nos je druhou knihou príbehov zdravotných klaunov, ktorú vydáva Červený nos Clowndoctors. Ako uviedla výkonná riaditeľka združenia Zuzana Ambro: „Pri jej čítaní sa dostaneme spolu so zdravotnými klaunmi do izieb detských pacientov i seniorov, zažijeme nečakané, no skutočné príbehy plné rôznych emócií. Budeme sa spolu hlavne smiať. Ale tiež plakať, lebo aj také sú návštevy zdravotných klaunov. Pokúsime sa vám čo najlepšie priblížiť malé „zázraky“, ktoré v izbách vznikajú vďaka humoru, empatii, profesionalite a ľudskosti.”

Knihu vytvorilo sedem autorov a autoriek a každý z nich prináša svoje autentické výpovede o tom, čo zažívajú pri svojej klaunskej profesii. Príbehy v knihe sú tie, ktoré sa ich najviac dotkli a na ktoré nezabudli ani po rokoch. Na témy ako choroba, samota, staroba či smrť prinášajú nový pohľad, ktorý v sebe skrýva nádej. Nie vždy je to nádej na uzdravenie či šťastný koniec, ale nádej, že aj napriek okolnostiam sa dajú zažívať príjemné chvíle. 

Zdravotní klauni sú profesionálni umelci, ktorých tvorba je síce primárne zameraná na oblasť herectva, no sú tiež tvorcami divadelných a televíznych scenárov, publikovaných literárnych diel či pedagógmi na umeleckých školách. Každý z autorov má svoj vlastný rukopis a špecifické videnie sveta, ktoré pretavil do svojich poviedok.

Aby mali čitatelia z tejto knihy aj vizuálny zážitok, spolupracovalo združenie na jej tvorbe s Asociáciou ilustrátorov. O grafický dizajn a návrh obálky knihy sa postaral Peter Gála. Texty dopĺňajú krásne ilustrácie Lucie Žatkuliakovej. 

Ukážka z knihy

Malý tmavovlasý chlapec v svetlomodrom pyžame leží pod paplónom, ani sa nepohne. Postavím sa vedľa postele a vytiahnem bublifuk. Poletujúce bubliny, ktoré na väčšinu detí zaberajú ako malý zázrak, padajú na biely paplón a praskajú. Peťo ich nechytá. Nenaťahuje sa za nimi. Nič nevraví. Nemykne ani kútikom úst. Ešte to skúšam a obliečka dostane zopár ďalších bublinových porcií. Peťov pohľad je upretý do stropu.

„Asi potrebuje zapnúť,“ zhodnotí mama rezignovane.

„Aha, to nie je problém,“ konštatujem sebavedomo. Rýchlo a nenápadne hľadám vo vrecku maličkú pomôcku. Kým sa priblížim k posteli, už ju držím v dlani. „Zapnem ho presne takto,“ namierim ukazovákom na Peťovu hruď. Pri dotyku sa ozve hlasné zapískanie. Chlapec sa v tom momente rozosmeje. Zrazu sleduje každý môj pohyb.

„Ukážte, kde ste ho zapli? Tu?“ zisťuje zvedavo mama. Nehlučne sa Peťa dotkne na tom istom mieste.

„No, ohromné, teraz ste ho zase vypli, ďakujem pekne,“ konštatujem rozčarovane.

Peťa opäť pišťavo zapínam a on sa rehoce čoraz viac. „Zase zapnúť, zase zapnúť, nesmiem byť v strese!“ hovorím si nahlas pre seba.

Moja klaunská nervozita neustálym zapínaním a vypínaním rastie. Rovnako aj Peťova radosť. V izbe už niet ani stopy po chlapcovi, ktorý nemal na nič a nikoho náladu. Smeje sa tak, že sa bojím, či to nie je priveľa. Spýtavo sa pozriem na mamu.

„Nie je to priveľa,“ uisťuje ma s úsmevom.

„Tak už ho, prosím vás, nevypínajte,“ obraciam sa na ňu prosebne. Sľúbi, že to určite neurobí. Ešte si syna pritúli, pobozká na čelo a ja ho potom natrvalo zapnem.

Knihu pokrstia na Kremnických gagoch 

Od piatku 23. augusta do nedele 25. augusta sa v Kremnici koná 39. ročník Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy. Knihu Na zázraky máme nos uvedú do života práve na tomto jedinečnom podujatí. Udeje sa tak v sobotu 24. augusta od 13.30 h v Uličke slávnych nosov. Krstnými mamami budú herečky Emília VášaryováZuzana Krónerová. Podujatie budú moderovať Mariana Kovačechová Pavel Mihaľák.

Viac informácií o podujatí nájdete na webe. Vstup na krst knihy je voľný.

Občianske združenie Červený nos Clowndoctors prináša pomocou klaunského umenia radosť a smiech do nemocníc už od roku 2004. Profesionálni zdravotní klauni prostredníctvom humoru podporujú psychickú pohodu detských pacientov a tým prispievajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. V združení momentálne pôsobí viac ako 60 profesionálnych klaunov a klauniek, ktorí pravidelne navštevujú vyše 50 nemocníc a liečebných zariadení na Slovensku. Za 15 rokov existencie združenia zrealizovali dokopy 20 tisíc klauniád.  

V najbližších dňoch nájdete na našom portáli súťaž o knihu Na zázraky máme nos aj rozhovor so zdravotnou klaunkou z Banskej Bystrice, známou pod menom doktorka Frčka Strelená.