Výstava Lego, Postavme si svet, Stredoslovenské múzeum, 15.8.2013Stredoslovenské múzeum pripravilo výstavu Postavme si svet pre všetkých, ktorým učarovala malá umelohmotná tehlička s názvom LEGO v spolupráci so slovenským lego fanklubom TatraLUG. Od októbra až do konca novembra ju videlo desaťtisíc ľudí.

Na prvej celoslovenskej výstave mohli návštevníci obdivovať okrem iného aj na objednávku zhotovené modely banskobystrických i slovenských historických dominánt. Nechýbali medzi nimi napr. mestský hrad Barbakan, Thurzov dom, či model jedného z troch povstaleckých vlakov – pancierového vlaku Štefánik. K špeciálnym modelom výstavy patril aj model Eiffelovej veže, ktorý bol vystavený po prvýkrát na Slovensku pričom jeho súčasná trhová hodnota prevyšuje 1 500 eur. Vystavenú zbierku doplnil aj model Mercedes Shell Tanker z roku 1966, ktorý bol najstarším spomedzi vystavených modelov. Snáď najdrahším z vystavených kúskov bol však Expres Santa Fe, ktorého hodnota sa pohybuje v štvorciferných číslach.

Výstava Postavme si svet v číslach

Hračka storočia – titul, ktorý stavebnica lega získala na prelome tisícročí zachvátila celý svet a šialenstvu menom Lego sa nevyhla ani Banská Bystrica. Počet fanúšikov výstavy z rôznych generácií každým dňom narastal.

Lego rekord, Postavme si svet, stavenie lega, Banska Bystrica, 12.9.2013Výstava svojou veľkosťou a počtom vystavovaných exponátov bola najväčšou svojho druhu na Slovensku. Návštevníci na ploche 260 m² mohli vidieť viac ako 600 vystavených unikátnych modelov zložených z vyše 6,5 milióna kociek. K týmto číslam pribudli v priebehu výstavy aj ďalšie, ktoré sa však týkajú rekordu, o ktorý sa Stredoslovenské múzeum spolu s deťmi z materských a základných škôl spoločne pokúsili. Pokus o zápis do Knihy slovenských rekordov v najväčšom počte detí skladajúcich stavebnicu lega na jednom mieste sa uskutočnil 12.9.2013 na 17 – tich stanovištiach na Nám. SNP v Banskej Bystrici. Do akcie sa zapojilo 10 základných a 12 materských škôl nielen z Banskej Bystrice, ale aj blízkeho okolia. Celkový počet účastníkov podujatia, s ktorými sme spoločnými silami ustanovili nový slovenský rekord, bol 798.

O tom, že umelohmotná tehlička s názvom LEGO Slovákom učarovala, dokumentuje aj počet návštevníkov, ktorí od otvorenia výstavy prešli bránami Thurzovho domu. Výstavu v Stredoslovenskom múzeu videlo 10 215 ľudí. „K číslam vyjadrujúcich veľkosť výstavy či počet vystavených modelov, pribudlo aj to najdôležitejšie číslo, a to číslo z návštevnosti. Tá hovorí za všetko,“ netají svoju radosť riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Výstava aj pomáhala

Výstava Lego, Postavme si svet, Stredoslovenské múzeum, 15.8.2013Stredoslovenské múzeum spolu s partnermi výstavy aj tentokrát podalo pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú. Múzeum na vernisáži predstavilo svojho nového partnera, ktorému sa počas výstavy Postavme si svet rozhodlo pomôcť. Tak ako pri všetkých veľkých projektoch kladie vedenie múzea dôraz na benefičný rozmer. Počas tohto projektu oslovilo Stredoslovenské múzeum nízkoprahové denné centrum pre deti a rodiny – Komunitné centrum KOMPAS pôsobiace v Banskej Bystrici. V závere výstavy získali rodiny s deťmi z komunitného centra hodnotné darčeky od nášho sponzora – internetového obchodu so stavebnicami Lego Brickpark.sk, aby sa aj ich svet stal krajším a farebnejším. A takýto farebný svet prvej oficiálnej výstavy lega na Slovensku mohli návštevníci Stredoslovenského múzea vidieť do konca októbra v Thurzovom dome.