BBonline.sk (Anna Gudzová) | 30.4.2019

Na prvého mája, pôjdeme do hája… Alebo na Španiu Dolinu, do Vydrova, do divadla, vypočuť si dobrú hudbu či previezť sa historickým vlakom

Vlajočky, mávadlá, transparenty, heslá… Prvé máje sú dnes iné ako kedysi. Sviatok práce sa už nenesie v znamení povinnej účasti v prvomájovom sprievode.

Deň voľna využívame na oddych a zábavu. Doma, v záhrade, v meste alebo na rôznych podujatiach.  V stredu 1. mája môžete nasadnúť na vlak a previezť sa až do Vydrovskej doliny. Alebo, ako hovorí jedna ľudová pranostika: Máj, pôjdeme v háj. Áno, aj do hája môžeme ísť, no môžeme si tiež vybrať niektorú z akcií v Banskej Bystrici či susednom Zvolene.

BANSKÁ BYSTRICA

Nemčiansky beh odštartujú „chrústi“

Nemce – 8:45 h

Aj tohto roku práve na Sviatok práce štartuje Nemčiansky beh. A aj v tomto, siedmom ročníku, sa ako prví na štart postavia predškoláci a predškoláčky, teda kategória Chrústi. Dievčatá štartujú o 8:45 h, chlapci o 9:00 h. Príďte povzbudzovať!

Nemčiansky beh zväčšil kapacity a očakáva rekordný nával účastníkov

Tridsiaty zraz veteránov

Parkovisko Štiavničky a Nám. SNP  – 9:00 h

Fanúšikovia historických vozidiel, motocyklov či automobilov, si opäť prídu na svoje. Na Prvého mája otvoria sezónu aj moto veteráni. A bude to už jubilejná tridsiata sezóna! Členovia banskobystrického Veterán klubu na parkovisku na Štiavničkách v plnej paráde predvedú svojich štvorkolesových veteránov (9:00 – 12:00 h). Na poludnie sa presunú na Námestie SNP, kde ich môžete obdivovať do 13:00 h.

Výstavy Kvetena a Včely

Areál Múzea SNP – od 9:00 do 18:00 h

Počas sviatočnej stredy môžete tiež navštíviť výstavy Kvetena a Včely v areáli Múzea SNP. Okrem množstva pestrofarebných rastlín, včelích produktov a rozmanitej ponuky desiatok predajcov, zaujme aj sprievodný program. V stánku Slovenského zväzu záhradkárov sa počas dňa bude hovoriť na tému ovocná záhrada, v expozícii bonsajov zas bude poradňa pre pestovanie a ochranu bonsajov (13:00 – 17:00 h).

Výstava Kvetena – jarná záhrada od utorka v Múzeu SNP

Barborskou cestou na Španiu Dolinu

Barbakan, Nám. Štefana Moysesa – 9:30 h

V stredu vraj má byť pekné počasie. Na prechádzku ako stvorené. A nie na hocijakú prechádzku. Začína sa piata sezóna Barborskej cesty a otvorí ju jej ambasádor, herec Lukáš Latinák. Ak máte chuť sa prejsť, príďte o 9:30 h pred Barabakan. Odtiaľ sa peši alebo na bicykloch vyberiete do Španej Doliny, kde vás bude čakať občerstvenie aj muzika. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Prvomájová veselica u Huberta

Piváreň u Huberta, Fončorda  – 13:00 h

Tradičná Prvomájová veselica v Pivárni u Huberta (Kyjevské nám.) sa tohto roku uskutoční už 21. krát. O dobrú náladu sa postará kapela Galaxy BB Music.

Na námestí s Duchoňovcami

Námestie SNP – 15:00 h

Sviatok práce oslávime hudbou aj na Námestí SNP, kde banskobystrická kapela Duchoňovci zahrá najväčšie hity Karola Duchoňa. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Robotníckom dome.

Máj zelený na lúke postavený

Lúka pod Pikartom, Starohorská ul. – 16:00 h

Na lúke pod Pikartom na sídlisku Rudlová-Sásová opäť postavia máj.  V programe Máj zelený zahrajú a zaspievajú FS Liptov, FS Poničan, DFS Radosť, súbor Sitniančok a sólisti Matúš Fiľo a jeho hostia. O zábavu a veselé hovorené slovo sa postará ľudový rozprávač Jozef Pančik – Poriadok.

ZVOLEN

Jazda historickým vlakom

Železničná stanica – 7:10 h

Prvomájová mimoriadna jazda historickým vlakom na trati zo Zvolena do Brezna ponúka aj možnosť pokračovať na Čiernohronskú železnicu (ČHŽ). Ak by ste mali záujem, v Brezne na železničnej stanici bude pripravený autobus do  Čierneho Balogu, odkiaľ sa vláčikom ČHŽ odveziete do Vydrovskej doliny, kde v stredu otvoria 17. sezónu v Lesníckom skanzene.  Historický vlak odchádza zo Zvolena o 7:10 h, odchod z Banskej Bystrice je o 8:49 h. Späť sa vracia zo železničnej stanice v Brezne s odchodom o 15:53 h. Informácie o odchodoch z ďalších zastávok nájdete tu.

Vláčiky ČHŽ premávajú v tento deň podľa bežného letného cestovného poriadku a cenníka, teda každú hodinu do Vydrova s motorovou lokomotívou a každú hodinu na Dobroč, alebo Šánske s parnou lokomotívou. Viac informácií na www.chz.sk.

Pozorovanie vtákov v parku Lanice

Mestský park Lanice – od 7:30 do 10:00 h

Aj príroda v meste je zaujímavá a ukrýva okrem iného aj zaujímavých živočíchov a tajomné zákutia. Ak si privstanete, môžete počas prvomájového dopoludnia zažiť dobrodružstvo pozorovania vtákov vo zvolenskom mestskom parku Lanice. Skorý čas – 7:30 h  je preto, že vtedy je ešte veľká šanca vidieť aj inak neviditeľné druhy vtákov. Sprievodcom bude skvelý Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV. Môžete si vziať ďalekohľady. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Deň otvorených dverí v divadle

Divadlo J.G. Tajovského  – od 10:00 do 12:00 h

Deň otvorených dverí zvolenského divadla vznikol pred šestnástimi rokmi s ambíciou ponúknuť divákom nový pohľad na divadlo a jeho zákulisie. Vďaka veľkému záujmu širokej verejnosti je dnes prvomájové podujatie vyhľadávanou tradíciou. Pri objavovaní zákulisia divadla sprevádzajú návštevníkov herci a v programe si nájdu to svoje malí aj veľký.  Takže aj tento rok bude divadelné javisko sprístupnené všetkým, ktorých fascinujú divadelné dosky či divadelná. Najmä deti si prídu na svoje, v divadle sú pre ne pripravené špeciálne aktivity. Vstup je voľný.

Zvolenský Prvý máj

Námestie SNP – 10:00 h

Rušno bude aj na zvolenskom námestí. Vystúpi Zvolenská kapela (10:10 h), predvedú sa veteráni na štyroch kolesách(11:00 – 11:30 h), budú balóny, skákadlá, pivo, párky, cukrová vata  aj ovocná ľadová dreň. Proste, prvý máj ako má byť.

VYDROVSKÁ DOLINA

Sokoliari, kone, folklór aj country

Vydrovská dolina, Čierny Balog – 12:00 h

Vydrovská dolina sa každoročne slávnostne otvára 1. mája. A každý rok sa účastníci tohto podujatia tešia z bohatého sprievodného programu. Na 13. ročníku otvárania doliny sa vystúpia DFS Zornička zo Zvolena a country skupina Vodopád, sokoliarske umenie predvedú sokoliari zo ZŠ Štiavnické Bane a Stredisko chovu koní (SCHK) z Dobšinej  sa predstaví s chovom koní Norika muránskeho typu.  Deti sa môžu Lesníckym skanzenom previezť na konskom záprahu a, samozrejme, premávať bude aj vláčik Čiernohronskej železnice.

Fotogaléria