Vlajočky, mávadlá, transparenty, heslá… Prvé máje sú dnes iné ako kedysi. Sviatok práce sa už nenesie v znamení povinnej účasti v prvomájovom sprievode.

Deň voľna využívame na oddych a zábavu. Doma, v záhrade, v meste alebo na rôznych podujatiach.  V stredu 1. mája môžete nasadnúť na vlak a previezť sa až do Vydrovskej doliny. Alebo, ako hovorí jedna ľudová pranostika: Máj, pôjdeme v háj. Áno, aj do hája môžeme ísť, no môžeme si tiež vybrať niektorú z akcií v Banskej Bystrici či susednom Zvolene.

BANSKÁ BYSTRICA

Nemčiansky beh odštartujú „chrústi“

Nemce – 8:45 h

Aj tohto roku práve na Sviatok práce štartuje Nemčiansky beh. A aj v tomto, siedmom ročníku, sa ako prví na štart postavia predškoláci a predškoláčky, teda kategória Chrústi. Dievčatá štartujú o 8:45 h, chlapci o 9:00 h. Príďte povzbudzovať!

Nemčiansky beh zväčšil kapacity a očakáva rekordný nával účastníkov

Tridsiaty zraz veteránov

Parkovisko Štiavničky a Nám. SNP  – 9:00 h

Fanúšikovia historických vozidiel, motocyklov či automobilov, si opäť prídu na svoje. Na Prvého mája otvoria sezónu aj moto veteráni. A bude to už jubilejná tridsiata sezóna! Členovia banskobystrického Veterán klubu na parkovisku na Štiavničkách v plnej paráde predvedú svojich štvorkolesových veteránov (9:00 – 12:00 h). Na poludnie sa presunú na Námestie SNP, kde ich môžete obdivovať do 13:00 h.

Výstavy Kvetena a Včely

Areál Múzea SNP – od 9:00 do 18:00 h

Počas sviatočnej stredy môžete tiež navštíviť výstavy Kvetena a Včely v areáli Múzea SNP. Okrem množstva pestrofarebných rastlín, včelích produktov a rozmanitej ponuky desiatok predajcov, zaujme aj sprievodný program. V stánku Slovenského zväzu záhradkárov sa počas dňa bude hovoriť na tému ovocná záhrada, v expozícii bonsajov zas bude poradňa pre pestovanie a ochranu bonsajov (13:00 – 17:00 h).

Výstava Kvetena – jarná záhrada od utorka v Múzeu SNP

Barborskou cestou na Španiu Dolinu

Barbakan, Nám. Štefana Moysesa – 9:30 h

V stredu vraj má byť pekné počasie. Na prechádzku ako stvorené. A nie na hocijakú prechádzku. Začína sa piata sezóna Barborskej cesty a otvorí ju jej ambasádor, herec Lukáš Latinák. Ak máte chuť sa prejsť, príďte o 9:30 h pred Barabakan. Odtiaľ sa peši alebo na bicykloch vyberiete do Španej Doliny, kde vás bude čakať občerstvenie aj muzika. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Prvomájová veselica u Huberta

Piváreň u Huberta, Fončorda  – 13:00 h

Tradičná Prvomájová veselica v Pivárni u Huberta (Kyjevské nám.) sa tohto roku uskutoční už 21. krát. O dobrú náladu sa postará kapela Galaxy BB Music.

Na námestí s Duchoňovcami

Námestie SNP – 15:00 h

Sviatok práce oslávime hudbou aj na Námestí SNP, kde banskobystrická kapela Duchoňovci zahrá najväčšie hity Karola Duchoňa. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Robotníckom dome.

Máj zelený na lúke postavený

Lúka pod Pikartom, Starohorská ul. – 16:00 h

Na lúke pod Pikartom na sídlisku Rudlová-Sásová opäť postavia máj.  V programe Máj zelený zahrajú a zaspievajú FS Liptov, FS Poničan, DFS Radosť, súbor Sitniančok a sólisti Matúš Fiľo a jeho hostia. O zábavu a veselé hovorené slovo sa postará ľudový rozprávač Jozef Pančik – Poriadok.

ZVOLEN

Jazda historickým vlakom

Železničná stanica – 7:10 h

Prvomájová mimoriadna jazda historickým vlakom na trati zo Zvolena do Brezna ponúka aj možnosť pokračovať na Čiernohronskú železnicu (ČHŽ). Ak by ste mali záujem, v Brezne na železničnej stanici bude pripravený autobus do  Čierneho Balogu, odkiaľ sa vláčikom ČHŽ odveziete do Vydrovskej doliny, kde v stredu otvoria 17. sezónu v Lesníckom skanzene.  Historický vlak odchádza zo Zvolena o 7:10 h, odchod z Banskej Bystrice je o 8:49 h. Späť sa vracia zo železničnej stanice v Brezne s odchodom o 15:53 h. Informácie o odchodoch z ďalších zastávok nájdete tu.

Vláčiky ČHŽ premávajú v tento deň podľa bežného letného cestovného poriadku a cenníka, teda každú hodinu do Vydrova s motorovou lokomotívou a každú hodinu na Dobroč, alebo Šánske s parnou lokomotívou. Viac informácií na www.chz.sk.

Pozorovanie vtákov v parku Lanice

Mestský park Lanice – od 7:30 do 10:00 h

Aj príroda v meste je zaujímavá a ukrýva okrem iného aj zaujímavých živočíchov a tajomné zákutia. Ak si privstanete, môžete počas prvomájového dopoludnia zažiť dobrodružstvo pozorovania vtákov vo zvolenskom mestskom parku Lanice. Skorý čas – 7:30 h  je preto, že vtedy je ešte veľká šanca vidieť aj inak neviditeľné druhy vtákov. Sprievodcom bude skvelý Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV. Môžete si vziať ďalekohľady. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Deň otvorených dverí v divadle

Divadlo J.G. Tajovského  – od 10:00 do 12:00 h

Deň otvorených dverí zvolenského divadla vznikol pred šestnástimi rokmi s ambíciou ponúknuť divákom nový pohľad na divadlo a jeho zákulisie. Vďaka veľkému záujmu širokej verejnosti je dnes prvomájové podujatie vyhľadávanou tradíciou. Pri objavovaní zákulisia divadla sprevádzajú návštevníkov herci a v programe si nájdu to svoje malí aj veľký.  Takže aj tento rok bude divadelné javisko sprístupnené všetkým, ktorých fascinujú divadelné dosky či divadelná. Najmä deti si prídu na svoje, v divadle sú pre ne pripravené špeciálne aktivity. Vstup je voľný.

Zvolenský Prvý máj

Námestie SNP – 10:00 h

Rušno bude aj na zvolenskom námestí. Vystúpi Zvolenská kapela (10:10 h), predvedú sa veteráni na štyroch kolesách(11:00 – 11:30 h), budú balóny, skákadlá, pivo, párky, cukrová vata  aj ovocná ľadová dreň. Proste, prvý máj ako má byť.

VYDROVSKÁ DOLINA

Sokoliari, kone, folklór aj country

Vydrovská dolina, Čierny Balog – 12:00 h

Vydrovská dolina sa každoročne slávnostne otvára 1. mája. A každý rok sa účastníci tohto podujatia tešia z bohatého sprievodného programu. Na 13. ročníku otvárania doliny sa vystúpia DFS Zornička zo Zvolena a country skupina Vodopád, sokoliarske umenie predvedú sokoliari zo ZŠ Štiavnické Bane a Stredisko chovu koní (SCHK) z Dobšinej  sa predstaví s chovom koní Norika muránskeho typu.  Deti sa môžu Lesníckym skanzenom previezť na konskom záprahu a, samozrejme, premávať bude aj vláčik Čiernohronskej železnice.