Nemčiansky beh sa ako aj minulý rok bude konať na sviatok práce, teda 1. mája. Odhad zúčastnených by podľa organizátorov mohol dosiahnuť číslo tisíc a prelomiť tak rekord v počte bežcov na štarte.

Trať sa v siedmom ročníku nebude výrazne meniť, aby tak bežci mohli dosiahnuť porovnateľné výkony s minulým rokom a sami si mohli zaznamenať svoje zlepšenie. Tohto roku bude nový časový harmonogram. Bude lepšie prispôsobený trati, aby nevznikali väčšie prestávky a podujatie tak mohlo plynulo a čo najkratšie skončiť.

Nemce minulý rok privítali približne 750 až 800 bežcov, čo organizátori skúsia prelomiť, a dosiahnuť tisíc bežcov. Očakáva sa aj početná divácka kulisa a finálny počet všetkých zúčastnených, bežcov aj divákov, by sa mohol vyšplhať až na 5000 ľudí. V prípade upršaného počasia sa podujatie nebude rušiť. Ako zhodnotil organizátor Miroslav Štrba, dážď je pre bežcov lepší než pálivé slnko a vyššie teploty. Podujatie sa tak v prípade zlého počasia nebude prekladať.

Poďme si bližšie predstaviť trať. Súťažiť sa bude na tri rôzne dĺžky. Prvá trať má dĺžku jeden kilometer a bude určená pre deti. Druhá trať, hobby kategória, je na 3,5 kilometra a zúčastniť sa jej môžu mladí, starší, ale aj seniori. Záverečná, kráľovská trať, je na 9 700 metrov. Na tejto trati sú vekové kategórie rozdelené po desiatich rokoch. Domáci Nemčania tvoria osobitnú kategóriu. Tým že sú na rôznych tratiach rôzne kategórie, sa môže každý účastník prihlásiť na trasu, ktorá mu najviac vyhovuje.

Beh spadá do kategórie trailový a pobeží sa v krásnej prírode pod Panským dielom. Na trati desať kilometrov je prevýšenie 340 metrov, čiže to nie je výlučne beh po rovine, ale ani do kopca. Cesty budú zväčša spevnené turistické chodníky alebo poľné.

Na prvých troch najrýchlejších čakajú finančné odmeny a vecné ceny spolu s pamätným pohárom. Všetci bežci, aj deti, dostanú účastnícku medailu. Táto pamiatka bude pre všetky kategórie rovnaká, či bude niekto bežať veľkú alebo malú trať. Medaila je unikátna a je jednou čiastkou zo skladačky bbtour, ktorá bude pokračovať Banskobystrickým maratónom a Kordickým extrémom.

Súčasťou preteku nie je tombola ale bude sa žrebovať o ceny. Tým pádom môže aj neumiestnený bežec vyhrať v žrebovaní, napríklad tandemový zoskok padákom. V spolupráci s generálnym partnerom sú pripravené ceny pre všetkých účastníkov.

V blízkosti trate nechýba ani fanzóna a v cieli do dobrej nálady zahrá ľudová hudba. Súčasťou je aj sprievodný program, občerstvenie v podobe čapovaného piva, nealka a pochutnať si budete môcť na dobrom guláši alebo langošoch.

Registrovať sa je možné na stránke http://www.marathonbbtour.sk. Výška štartovného záleží od dĺžky trate a formy zaplatenia. Prevodom je možné zaplatiť do 26. apríla, kde zaplatíte za štartovné najmenej. Osobne sa dá zaplatiť do 30. apríla v Europa SC, alebo v deň podujatia, čo už stojí pár eur viac. Organizátor vyzýva účastníkov, aby sa prišli predregistrovať do 30. apríla do Europa SC. Tu dostanú štartovacie číslo a organizačný tím tak odbremenia v deň podujatia od početnej a zdĺhavej registrácie.

O nadchádzajúcom podujatí sa vyjadril organizátor Miroslav Štrba: „Organizovať takúto veľkú akciu nie je jednoduché. Bežcov je veľa a je dôležité dodržať všetky štandardy ako napríklad zábrany na trati, smerovanie, alebo zdravotnícku bezpečnosť. Čakáme veľkú divácku kulisu – manželky a manželov, rodičov, deti a podobne. Veríme že tak Nemce privítajú do päť tisíc ľudí. Zlé počasie neexistuje, takže preteky by sa nemali prekladať.“

Ako to vyzeralo minulý rok si môžete pozrieť tu…