Už v piatok sa na Námestí SNP otvoria prvé stánky banskobystrických vianočných trhov. K príprave sviatočnej atmosféry neodmysliteľne patrí aj vztýčenie centrálneho vianočného stromu. Ten mal tentokrát prísť z väčšej vzdialenosti, ako zvyčajne.

Zatiaľ čo väčšinou slúži ako ozdoba námestia strom z rozličných častí mesta, ktorý je už dlhšie vytypovaný na spílenie, tentokrát bol vybraný pre banskobystrické námestie súmerný 14-metrový smrek z Ľubietovej. Ani tento rok sa však umiestneniu centrálneho vianočného stromu nevyhli problémy.

Vlani sa pracovníkom spílený strom pri Hornom Harmanci zlomil a napokon ho nahradil strom z Moskovskej ulice. Tento rok pre komplikácie opäť museli pristúpiť k náhradnému riešeniu a strom spílený v Ľubietovej sa svojho umiestnenia v centre mesta nedožil. Až po 17-tej hodine tak na Námestie SNP dorazil približne 15-metrov vysoký smrek z Harmanca, ktorý do večera osadili.

V najbližších dňoch prebehne osadenie svetelnej výzdoby naň, ako aj zostávajúcej výzdoby v rámci námestia. Zároveň postupne pribudnú na ploche námestia aj dočasné stánky, ktoré budú už od piatka ponúkať vianočný punč, pečené klobásky a množstvo ďalších pochutín a jedál, ktoré k vianočnému obdobiu patria. O týždeň na to, na Mikuláša, pribudnú na Námestí SNP aj remeselné stánky a stánky predajcov ďalšieho darčekového tovaru a iných výrobkov. Zároveň sa začne pestrý kultúrny program Banskobystrických Vianoc.