siaf baltic bees 2011Organizátori leteckých dní SIAF 2014 postupne napĺňajú program tohtoročného podujatia. V dňoch 30. a 31. augusta sa všetkým milovníkom lietania znova predstaví päť lietadiel so žlto-modrou včelou kamuflážou.

Po vystúpeniach talianskej svetoznámej skupiny Frecce Tricolori (2012) a španielskej formácie Patrulla Águila (2013), sa na sliačske letisko vrátia Baltické včely. Táto päťčlenná letecká formácia „včiel“ je prvým profesionálnym tímom akrobatickej letky, ktorá vznikla v pobaltských štátoch. Skupina pochádzajúca z Lotyšska bola vytvorená v roku 2008. Na Sliači sa už predstavili v roku 2011. Letka využíva aj Slovákom známe prúdové lietadlá L-39 Albatros, vyrobené v Českej republike.

Medzi ďalšími už potvrdenými účastníkmi tohtoročných leteckých dní na Sliači nechýbajú vzdušné sily Slovenskej (Mig 29 a L-39) a Českej republiky (JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, MI-24). Aj tento rok príde ohlušiť sliačske letisko aj holandský Demo team so stíhacím lietadlom F-16. Tí si vlani z podujatia SIAF odniesli ocenenie za najlepšiu leteckú ukážku podujatia.

siaf baltic beesChýbať nebude ani parenica. Nájdete ju síce možno i v stánkoch s občerstvením, ale prvok pod týmto názvom preslávil nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európy leteckú skupinu Očovskí bačovia, ktorá lieta už svoju 33. sezónu na bezmotorových vetroňoch.

Tohtoročné Medzinárodné letecké dni SIAF 2014 sa uskutočnia v dňoch 30. a 31. augusta na letisku Sliač. Aktuálne informácie o ich programe nájdete na stránke siaf.sk. Stanú sa zároveň súčasťou osláv 70. výročia Slovenského národného povstania, ktorých centrom bude už od 28. augusta Banská Bystrica.