V bezprostrednej blízkosti centra mesta vyrastie nový bytový komplex. Pôjde o jeden z najväčších developerských projektov v Banskej Bystrici za posledné roky.

untitledFirma Technotrade Invest, patriaca do skupiny Grafobal group bratislavského podnikateľa Ivana Kmotríka plánuje postaviť päť bytových domov s 219 bytmi.

Ako vyplýva z projektu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie, jednotlivé nové objekty sú navrhnuté ako štvorposchodové domy. V ponuke majú byť nadštandardné byty s terasami a výhľadmi na mesto a jeho okolie. Hlavnú ponuku budú ale tvoriť najmä 1,5 izbovéa dvojizbové byty. V komplexe budú ale aj trojizbové a niekoľko štvorizbových bytov. Technotrade Invest počíta, že počet obyvateľov v lokalite sa zvýši zhruba o 500 ľudí.

Zámer počíta okrem piatich bytových domov aj s veľkou zatrávnenou terasou. Tá podľa slov investora bude poloverejným centrom s komunitným charakterom. K dispozícií by mali byť detské ihriská, zelené plochy, zóny pre oddych, grilovanie či  malá občianska vybavenosť, ako napríklad kaviareň.

untitled2Spodnú časť stavby bude tvoriť podzemné parkovanie. To je vzhľadom na situovanie objektov v svahu doplnené o jednostranne orientované byty na juh a juhozápad. Byty blízke k terénu môžu počítať aj s predzáhradkami či terasami.

Výstavba bude rozdelená do dvoch etáp. V prvej etape sa vybudujú tri bytové jednotky so 137 bytmi a v druhej fáze ďalšie dve stavby s 82 bytmi. Plány firmy Technotrade Invest na Graniari nadväzujú na radovú domovú výstavbu, ktorú investor zrealizoval už pred štyrmi rokmi. Stavať by sa aj preto malo na ploche medzi ulicami Školská a Muškátová.

Rozloha podlahovej plochy objektov je 24 490 štvorcových metrov. Firma plánuje preinvestovať 14,7 milióna eur. Stavebné práce by mali začať v septembri 2017 a kolaudácia je naplánovaná na jar 2019.