Vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča na pobočke Sásová je nainštalovaná výstava detských vianočných prianí. Návštevníci knižnice si môžu prečítať dojemné, hravé, vážne i vtipné vianočné želania viac ako 400 žiakov základných a stredných škôl z Banskej Bystrice a Zvolena, zapojených do tohto výnimočného projektu.

Výstava Moje dve najväčšie vianočné želania je pokračovaním série aktivít súvisiacich s knihou Dve vianočné tajomstvá. Toto dvojjazyčné dielo bolo nedávno slávnostným krstom v Cikkerovej sieni Radnice v Banskej Bystrici uvedené do života ako výsledok publikačnej a projektovej činnosti Verejnej knižnice Mikuláša Kováča.

Autorkou knihy je spisovateľka pre deti a mládež Zuzana Kubašáková. Veršovanú knihu svojimi ilustráciami doplnila insitná kovačická maliarka srbského pôvodu Vieroslava Svetlik. Detská knižka vznikla v medzinárodnej spolupráci s Nadáciou a Galériou Babka Kovačica a s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Kult Minor.

Kniha prekročila hranice a spojila dve krajiny

Kniha Dve vianočné tajomstvá prekročila hranice a príbehom spojila dve krajiny. Spojila tiež dve umelkyne, ktoré vložili do dvoch veršovaných rozprávok to, čo každá z nich vie najlepšie. Jedna slová, druhá obrazy. Vznikol tak pevný základ vzťahov, ktorý dáva nádej rozvinutiu myšlienky kultúry bez hraníc.

Hlavná myšlienka výstavy

Hlavnú myšlienku výstavy predstavila Zuzana Kubašáková, autorka knihy Dve vianočné tajomstvá: „Zadanie bolo jednoduché. Ak by si deti a študenti mohli želať, aby sa im tieto Vianoce splnili iba dve želanie, ktoré by to boli? Do dnešného dňa bolo do schránky prijatých viac ako 400 listov a listy stále pribúdajú. Veľmi sa z toho teším a som dojatá.“

Nezvyčajná poštová schránka súčasťou výstavy

Výstavu Moje dve najväčšie vianočné želania si návštevníci Verejnej knižnice Mikuláša Kováča na pobočke Sásová môžu pozrieť do 23. decembra v čase otváracích hodín knižnice. Súčasťou výstavy je aj nezvyčajná poštová schránka, ktorá bola jednou z hlavných úloh programu krstu knihy.

Na výstavu sú srdečne pozvaní čitatelia knižnice aj široká verejnosť. A pre priateľov kníh ešte jedna dobrá správa. Čoskoro nájdete knihu Dve vianočné tajomstvá zapísanú aj vo fonde knižnice a budete si ju môcť zapožičať.