Polícia v Banskej Bystrici obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 30-ročného muža zo Slovenskej Ľupče.

V utorok 22. januára, krátko po poludní, viedol osobné motorové vozidlo Audi A6, po ulici Partizánska cesta v Banskej Bystrici v smere od centra mesta na ulicu Jegorovovu, kde chcel zaparkovať svoje vozidlo.

Podozrivá jazda tohto vodiča neunikla všímavému občanovi, ktorý kontaktoval políciu. Hliadka dopravnej polície vodiča vyzvala, aby sa podrobil dychovej skúške na zistenie alkoholu.

Výsledok bol pozitívny, pri prvej dychovej skúške mu namerali 1,98 mg/l alkoholu v dychu, (4,13 promile) a pri opakovanej dychovej skúške nafúkal 2,04 mg/l alkoholu v dychu, čo je 4,25 promile.

„Vodičovi obmedzili osobnú slobodu a po vykonaní procesných úkonov ho umiestnili do policajnej cely. Poverený príslušník spracoval podnet na ukončenie veci v super rýchlom konaní.
Tento vodič je držiteľom vodičského oprávnenia viac ako 10 rokov a doposiaľ sa nedopustil žiadneho priestupku v cestnej premávke. Z toho vyplýva, že nejde o nezodpovedného vodiča, ale možno o človeka, ktorý svoj „problém“ riešil alkoholom,“ približuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Aký vplyv má alkohol na schopnosti vodiča a prečo je požívanie alkoholu u vodičov zakázané? Spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.

Čo čaká opitých vodičov?

Od novembra roku 2012 sa vodiči, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, prípadne pod vplyvom inej návykovej látky alebo odmietnu vyšetrenie na ich zistenie, dopúšťajú trestného činu ohrozenie pod vplyvom návykovej látky. Hrozí im za to trest odňatia slobody až na jeden rok. Policajti na mieste zadržia vodičský preukaz a vodiča predvedú na príslušný policajný útvar. Ak vodič pre opitosť nebude schopný vypovedať, do vytriezvenia počká na polícii. Bez ohľadu na zistenú hladinu alkoholu, teda pri akomkoľvek množstve promile, policajt vždy rozhodne o preskúmaní zdravotnej spôsobilosti vodiča vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Závislosť posudzuje psychiater. Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa preskúma zdravotný stav a vodičovi hrozí odobratie vodičského oprávnenia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Nakoniec musí osoba úspešne absolvovať preskúšanie z odbornej spôsobilosti. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po uplynutí uloženého zákazu činnosti a splnení všetkých uložených povinností. Treba však počítať s tým, že cesta k vráteniu vodičského preukazu nie je zadarmo.

Nezodpovední vodiči musia načrieť hlboko do vrecka

Celý proces, ktorým musia takýto vodiči prejsť, ich môže vyjsť nemálo peňazí. Preskúmanie zdravotnej spôsobilosti či poradenstvo u psychológa a v konečnom dôsledku i uložený peňažný trest súdom alebo správnym orgánom značne zasiahne do rodinného rozpočtu vodičov. Nehovoriac o vodičoch z povolania, ktorí sa živia práve šoférovaním. Pri uloženom zákaze viesť vozidlo môžu prísť o celú výplatu a dokonca i o prácu.

Alkohol za volantom v číslach

– v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo je možné uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do 3 rokov,

– v prípade jazdy nad 1 promile ide už o trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie,

– psychiatrické vyšetrenie vo vzťahu k závislosti od alkoholu vyjde vodiča približne od 30 eur,

– odborné poradenstvo u psychológa stojí oveľa viac, suma sa môže vyšplhať na 200 eur a viac,

– preskúšanie odbornej spôsobilosti pred vrátením vodičského preukazu podlieha správnemu poplatku vo výške 16,50 eura.