Banská Bystrica sa môže pochváliť viacerými úspešnými športovcami na európskej, či svetovej úrovni. Za hranicami máme takisto niekoľko mladých nádejných športovcov, medzi ktorých patrí aj Ivan Mesík, futbalový reprezentant do 21 rokov, ktorý pochádza z neďalekých Seliec a s futbalom začínal v banskobystrickej Dukle.

Ivan Mesík momentálne oblieka dres dánskeho prvoligového klubu FC Nordsjaelland, v ktorom pôsobil aj slovenský reprezentant Stanislav Lobotka. Devätnásťročný stredný obranca si počas posledného reprezentačného zrazu otvoril strelecký účet v drese slovenského národného tímu do 21 rokov, keď v nadstavenom čase rozhodol o výhre 2:1 proti rovesníkom z Azerbajdžanu. V aktuálnej sezóne zbiera herný čas a cenné skúsenosti v dánskej najvyššej súťaži. Viac o jeho kariére, súčasnom pôsobisku, ale aj vzťahu k Banskej Bystrici sa dočítate v našom rozhovore.

Na úvod by som vám chcel v mene celej redakcie spätne pogratulovať k víťaznému gólu za reprezentáciu do 21 rokov proti Azerbajdžanu. Aké sú vaše pocity z posledného reprezentačného zrazu?

Moje pocity po zraze sú v celku dobré. Odohral som plnú minutáž a proti Azerbajdžanu som si otvoril strelecký účet v „dvadsaťjednotke“. Bol to ešte aj víťazný gól, za čo som nesmierne rád.

Byť členom reprezentácie je určite odrazom tvrdej práce počas mládežníckej kariéry. Popíšte čitateľom vaše futbalové začiatky.

Ako šesťročný som začal s futbalom na Dukle v Banskej Bystrici, kde som pôsobil až po kategóriu starších žiakov. Následne som prestúpil do Spartaku Trnava, kde som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, až som napokon skončil v A-tíme.

Zdroj: Instagram Ivana Mesíka (i_mesik)

V drese Trnavy ste debutovali vo Fortuna lige a zahrali ste si aj Európsku ligu. Ako by ste zhodnotili túto časť vašej kariéry?

Túto časť mojej kariéry hodnotím pozitívne. Trnava mi dala šancu ukázať sa v najvyššej súťaži i na európskej scéne. Myslím si, že som sa mohol posunúť dopredu ako hráč a nazbierať nejaké skúsenosti.

V čom bol na začiatku pre vás mužský futbal iný, ako ten juniorský?

Určite to bolo fyzickejšie. Hralo sa viac do tela, na čo si bolo treba zvyknúť.

Následne ste prestúpili do dánskeho Nordsjaellandu. Ako sa zrodil tento prestup?

Prestup sa určite nerodil ľahko. Viem, že klub ma sledoval dva roky a mal o mňa stále intenzívny záujem. Dlhšie sa to naťahovalo, ale som šťastný, že kluby sa nakoniec dohodli a mohol som sa posunúť opäť o krok ďalej v mojej kariére.

Mnohé kluby v Európe majú podobný zvyk, ako privítať nového hráča v tíme. Museli ste po svojom príchode spievať pred spoluhráčmi? Ak áno, akú pieseň ste si vybrali? 

Áno, väčšinou to tak chodí. Takisto je to aj tu, ale keďže začala situácia s koronou, prerušili sme tréningový proces, a tak ma to minulo. (úsmev)

V aktuálnej sezóne ste nastúpili do piatich zo šiestich ligových stretnutí, z toho jedno ste odohrali celé. Ako hodnotíte vstup do sezóny z vášho pohľadu?

Z môjho pohľadu sme určite mohli mať viac bodov, ako máme teraz a pohybovať sa v tabuľke vyššie. Neodohrali sme ale zlé zápasy. Sme mladé mužstvo a stále sa učíme.

Aké individuálne ciele si dávate vo svojom pôsobení v Nordsjaellande?

Chcem byť hlavne zdravý. Liga sa len rozbieha, prvoradý cieľ je odohrať čo najviac zápasov.

Ako by ste porovnali slovenskú a dánsku najvyššiu súťaž? Išlo pre vás o krok vpred?

Myslím si, že to je úplne iný level ako na Slovensku a to vo všetkých smeroch, čiže určite išlo o krok vpred.

Akou rečou komunikujete v kabíne? Učíte sa aj po dánsky?

V kabíne komunikujeme len anglicky, čiže dánčinu sa neučím.

Máte nejaký vysnívaný klub, alebo súťaž, kam by ste sa chceli vo svojej kariére dostať?

Vysnívaný klub nemám. Chcel by som si ale zahrať jednu z top piatich líg v Európe.

Máte, alebo ste v detstve mali aj futbalové hráčske vzory?

Keď som bol malý mal som veľa futbalových vzorov. Od malička som sledoval Sergia Ramosa, ktorého sledujem do dnes.

Ako by ste opísali seba ako hráča z hľadiska herného štýlu?

Opísal by som sa ako moderného, konštruktívneho hráča. Aj keď som stopér, vždy sa snažím hrať konštruktívne. Aj keď mám ťažkú loptu, alebo som pod tlakom, vždy hľadám prihrávku.

Rozhovor budú čítať najmä Banskobystričania. Vy pochádzate z neďalekých Seliec. Aký máte vzťah k Banskej Bystrici? Vraciate sa sem často?

Áno, aj keď pochádzam zo Seliec, Bystricu mám od mala v srdci. Je to rodné mesto a vždy sa tam teším. Aj keď tam už nie som, vždy keď mám voľno, rád sa tam vraciam.

Aké ohlasy na vašu doposiaľ dobre rozbehnutú kariéru počúvate v rodných Selciach? Podporujú vás priatelia a známi z tejto blízkej obce?

Áno, ohlasy počúvam či už od priateľov alebo známych. Veľmi ma to teší, keď ma pozdravia a držia mi palce na diaľku.

Celým svetom lomcuje situácia okolo ochorenia COVID-19. Ako ste prežívali ešte prvú vlnu na jar vy? Ako prebiehal váš tréningový proces?

Neprežíval som to nijako negatívne. Bolo možno zo začiatku frustrujúce, že sme museli prerušiť tréningový proces a dostali sme individuálne plány, ale nakoniec sme boli radi, že sme sa po vyše mesiaci vrátili a mohli dohrať zvyšok sezóny.

Čo by ste na záver odkázali čitateľom aj vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete?

Ľuďom by som odkázal, aby boli opatrní a dodržiavali všetky opatrenia. Nič iné nám neostáva a len tak môžeme vírus poraziť.