Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vo štvrtok 7. januára udeľoval v Bratislave vysoké štátne vyznamenania. Medzi radu ocenených osobností sa zaradil aj Banskobystričan Michal Handzuš.

Michal Handzuš pri udeľovaní ocenení. Foto: reprofoto RTVS
Michal Handzuš pri udeľovaní ocenení. Foto: reprofoto RTVS

Medailu prezidenta Slovenskej republiky získal hokejista Michal Handzuš za významné osobné zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Pri udeľovaní ocenenia zároveň zdôraznili jeho osobnú odvahu a zmysel pre fair play nielen na klzisku, ale aj mimo neho.

Michal Handzuš začínal s hokejom v banskobystrickej Iskre. Od roku 1997 pôsobil v zámorskej NHL, kde zotrval takmer nepretržite až do roku 2014. Na sklonku svojej kariéry v NHL získal s Chicagom Blackhawks Stanley Cup. Od roku 2014 je súčasťou tímu banskobystrických baranov. Dlhé roky bol zároveň neodmysliteľnou súčasťou slovenskej reprezentácie, s ktorou získal v roku 2002 titul majstrov sveta a strieborné medaily na svetovom šampionáte v roku 2000 a 2012.

Handzuš je zároveň rešpektovanou osobnosťou verejného života. Vystúpil na protestoch proti korupcii, je tvárou iniciatívy popredných slovenských hokejistov za zmenu fungovania Slovenského zväzu ľadového hokeja.