Futsalisti MIBA Banská Bystrica v piatok 20. mája v prvom zápase finálovej série podľahli favorizovanému Lučencu na jeho palubovke. Bystričania budú chcieť odpovedať v utorok, kedy sa v meste pod Urpínom po prvýkrát v histórii môžete prísť pozrieť na finálový zápas najvyššej slovenskej futsalovej súťaže.

Majstrovský Mimel Lučenec nenašiel na Slovensku premožiteľa už tri roky, a tak vstupoval do finálovej série play-off 1. SLF v piatok 20. mája o 19.00 h na domácej palubovke ako jednoznačný favorit. Domáci sa ujali vedenia v 3. minúte, keď sa Serbin natlačil z pravej strany pred bránu, vystrelil do tyče a z dorážky sa presadil Jakov Grcić – 1:0.

Bystričania odpovedali v 6. minúte po tom, čo sa na ľavej strane uvoľnil Marián Hudek, ktorý prihral pred odkrytú bránu presne zakončujúcemu Patrikovi Krištofíkovi – 1:1. Hráči Lučenca si prinavrátili vedenie v 10. minúte, keď Čeřovský zachytil rozohrávku hostí, prihral pred bránu Ramadovi, ten ešte posunul loptu Směřičkovi, ktorý poľahky rozvlnil sieť – 2:1. Mužstvá išli do šatní za stavu 3:1, keďže v 19. minúte vysunutý brankár MIBY Tomáš Mičuda stratil loptu na polovici súpera a prázdnu bránu trafil z diaľky Směřička.

Martin Směřička napokon zavŕšil čistý hetrik v 25. minúte, keď doklepol loptu do odkrytej brány po prihrávke Ramadu z pravej strany – 4:1. V 29. minúte viedli Lučenčania už 5:1 zásluhou Daniela Čeřovského. Ten zakončoval do prázdnej brány po prihrávke z pravej strany v podaní Směřičku, ktorý využil pošmyknutie sa gólmana hostí Mičudu. Banskobystrickí futsalisti pridali svoj druhý gól v 35. minúte, keď kapitán Filip Rafanides prihral na ľavé krídlo Hudekovi, ktorý poslal loptu pred bránu a vlastný gól si dal Grcić – 5:2.

Podľa oficiálneho zápisu sledovalo prvé finále na vlastné oči 500 divákov, ktorí sa tešili zo šiesteho gólu Lučenca v 39. minúte. Na konečných 6:2 upravil presnou strelou z ľavého krídla Brazílčan Ramada. Lučenec sa tak ujal vedenia 1:0 vo finálovej sérii play-off 1. SLF, ktorá sa hrá na tri víťazné zápasy.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Na prvý zápas finále sme nastupovali v rovine veľkého outsidera. Hru súpera však poznáme a dôkladne sme sa na neho pripravili. Celý prvý polčas mal síce mierne herne navrch, no na gólové príležitosti sme mu boli vyrovnaným súperom. V úvode sme síce inkasovali, no rýchly vyrovnávajúci gól Krištofíka nám dodal sebavedomie. Navyše nám nebola odpískaná jasná penalta, ktorú nevidel asi len rozhodca Matula. V druhom polčase sme už nenadviazali na hru z prvého polčasu. Vypracovali sme síce ešte niekoľko šancí, no skúsený súper si takticky postrážil priebeh zápasu. Poradil si aj s našou bezzubou power-play, v ktorej nám chýbala rýchlosť a prevzatie zodpovednosti do zakončenia. Po prvom zápase mám tak zmiešané pocity. Na jednej strane sme dobre plnili taktické pokyny a boli Lučencu vo veľkej časti zápasu vyrovnaným súperom. Na druhej strane sme urobili množstvo chýb v rozohrávke, ktorú sme chceli riešiť vždy konštruktívne, ale z toho pramenili chyby, ktoré domáci nekompromisne trestali. Do odvety však ideme sebavedomo, keďže sme sa presvedčili, že keď udržíme koncentráciu počas celého zápasu, môžeme Lučenec doma určite zdolať. Veríme, že nás príde povzbudiť veľké množstvo fanúšikov a poženie nás vpred k víťazstvu.“

Marián Hudek, hráč MIBA Banská Bystrica pre TV ESO: „Jasný výsledok pre domácich, ale naša hra nebola až taká zlá. Individuálne chyby rozhodli zápas. To, že Lučenec vyhral 6:2, nič nerieši. Do druhého zápasu ideme zase s jasným cieľom – potrápiť Lučenec a skúsiť doma vyhrať. Nemyslím si, že rozhodol gól na 3:1, už predtým sme mali dve čisté šance do prázdnej brány, takže to mohol byť úplne iný zápas. Druhý zápas bude podobný, bude v ňom nasadenie aj súboje, takže diváci v Banskej Bystrici sa majú na čo tešiť.“

1. SLF – finále play-off – 1. zápas – piatok 20.05.2022 – Lučenec

Mimel Lučenec – MIBA Banská Bystrica 6:2 (3:1)

Góly: 3. Grcić, 10., 19. a 25. Směřička, 29. Čeřovský, 39. Ramada – 6. Krištofík, 36. Grcić (VG). ŽK: 28. Vajda. Rozhodovali: Behančín – Matula, Polomský. Diváci: 500. Stav série: 1:0 (na 3 víťazné zápasy)

Zostava Mimel Lučenec: Kušnír – Woslley, Grcić, Serbin, Fehérvári (C), Ramada, Kulich, Ostrák, R. Greško, Marcilio, Brunovský, Směřička, Keszi, Čeřovský. Tréner: M. Berky

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Belaník, Krištofík, Kršák, Hudek, Vajda, Kyjovský, Kaľavský, Rafanides (C), Čief, Tužinský. Tréner: M. Majling

Historický zápas pre bystrický futsal už v utorok

Druhý zápas série je na programe v utorok 24. mája od 20.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Pre klub MIBA Banská Bystrica pôjde o historicky prvý domáci finálový zápas. Už teraz je jasné, že banskobystrickí futsalisti dosiahnu spomedzi všetkých bystrických seniorských extraligových kolektívov v sezóne 2021/2022 najlepšie umiestnenie. Aj preto si zaslúžia, aby ich v utorok do haly na Štiavničkách prišlo podporiť čo najviac fanúšikov.

„Dúfam, že príde oveľa viac fanúšikov ako v priebehu sezóny, je to historické finále. Výsledky a predvedená hra si zaslúžia plnú halu. Lučenec je hrateľný súper a doma sme s fanúšikmi oveľa silnejší ako vonku, takže budeme ich potrebovať. Bude to možno posledný domáci zápas sezóny, možno nie, ale každopádne, doma si chceme určite uchmatnúť víťazstvo,“ povedal smerom k domácemu finálovému zápasu pre BBonline.sk Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica.