Hrdinský čin predviedli futbalisti Valaskej, ktorí okamžite zasiahli pri odpadnutí hráča Ľubietovej priamo počas zápasu.

V piatok 20. mája odštartovala o 17.30 h dohrávka 15. kola I. triedy (Oblastný futbalový zväz Banská Bystrica) medzi domácou Ľubietovou a hosťujúcou Valaskou. V 16. minúte za stavu 0:0 boli všetci prítomní svedkami hrôzostrašného momentu, keď útočník Ľubietovej, len 18-ročný Sebastián, odpadol.

Vyšetrenia ukázali, že príčinou nebol epileptický záchvat, ako sa na prvý pohľad zdalo. Išlo o záchvat z presilenia, ktorý je podobný epileptickému.

Hrdinami sa stali blízko stojaci hráči Valaskej, ktorí okamžite, ešte počas pádu domáceho hráča, zasiahli a podali mu prvú pomoc.

Ján Kupec, brankár Valaskej, ktorý spolu so spoluhráčmi zasiahol a podal Sebastiánovi prvú pomoc.

„Ja som zareagoval až na to, čo kričali naši hráči, že odpadol. Videl som, že má pravdepodobne epileptický záchvat, lebo aj priateľka mala také kŕče. No… Myslel som si, že to s ním dopadne zle, pretože bol celý fialový, ale som rád, že sa nakoniec prebral. Spolu so spoluhráčom Petrom Piliarom sa nám podarilo vytiahnuť zapadnutý jazyk. Som rád, že si ho neodhryzol, a že je na tom tak ako je. Všetci sme boli v strese,“ opísal situáciu pre BBonline.sk náhradný brankár Valaskej Ján Kupec, ktorý ihneď vybehol z lavičky a zapojil sa do okamžitej pomoci.

Sebastián odpadol na mieste, kde sa hra v tom momente vôbec neodohrávala. Situáciu si však všimol hráč Valaskej Miroslav Makovník, ktorý zareagoval ako prvý a privolal spoluhráčov. Privolaná sanitka dorazila na ihrisko v Ľubietovej približne do 20 minút, pričom Ľubietovčan Sebastián už bol v tom momente pri vedomí. Obe mužstvá sa rozhodli zápas dohrať, Valaská vyhrala 1:4.

Aktualizované 21.5.2022: V sobotu sa pre BBonline.sk vyjadril aj samotný 18-ročný Sebastián, hráč Ľubietovej. „Ďakujem našim hráčom aj hráčom Valaskej, ktorí mi hneď prišli na pomoc a boli so mnou až do príchodu sanitky. Už je všetko v poriadku. Zrejme som bol trochu presilený,“ povedal.