V utorok popoludní prebehlo v priestoroch Mestského úradu zasadnutie Mestskej rady. Poslanec MsZ Vladimír Pirošík predložil opätovne pred radu svoj návrh na zákaz prikrmovania holubov a iných voľne žijúcich zvierat. Naposledy ho rada do svojho programu nezahrnula a Mestské zastupiteľstvo následne až dvakrát zamietlo.

Teraz Pirošík, ktorý do návrhu už podľa vlastných slov zapracoval konštruktívne návrhy, poukázal na fakt, že problémom sú okrem holubov najmä mačky a psy. Práve na tieto tri konkrétne živočíšne druhy zužuje svoj pôvodný návrh a nechce už zakázať prikrmovanie, ale kŕmenie, ako také. Avšak nový návrh bude hovoriť konkrétne len o zákaze v obytných zónach. V princípe by sa teda rozšírenie VZN nemalo vzťahovať na „deti, ktoré rozdrvia keksík na námestí,“ ako povedal Pirošík. Ten poukázal aj na fakt, že mesto si už odchyt holubov niekoľko rokov platí. Odchytáva sa 420 kusov ročne, čo samosprávu stojí 2500 eur. „Holuby patria k tomuto mestu od nepamäti a neviem si predstaviť, že by neboli. VZN som v návrhu zmenil, spresnil, aby postihlo konkrétnych problémových občanov.“ Predkladateľ v ďalšej diskusii upresnil, že ak má byť občan za čin pokutovaný, tento musí byť zdokumentovaný. Člen rady – Ladislav Slobodník sa však vyjadril, že podľa neho je odchyt jediným správnym riešením. Rada sa za Pirošíkov návrh nepostavila (za boli len Pavol Katreniak a Milan Smädo), čo mu ale samému nebráni predložiť túto zmenu VZN o verejnom poriadku na rokovanie najbližšieho zastupiteľstva.

Rada predjednala niekoľko bodov programu nasledujúceho Mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude zaoberať aj prvou zmenou tohtoročného rozpočtu, alebo aj zmenou platu primátora, vyplývajúcej z celoplošne schváleného zníženia základných platov primátorov a starostov o 10%. Zmena platí od prvého júna a podľa nariadenia sa zmenou mali obecné a mestské zastupiteľstvá zaoberať do 20 dní od začiatku jej účinnosti. Banskobystrické zastupiteľstvo tak urobí až na svojom riadnom zasadnutí 21. júna. Poslanci by si vtedy mali vypočuť aj víziu budúcnosti mesta, podľa jeho vedenia.

Väčšiu diskusiu v konštruktívnom duchu si na utorkovom zasadnutí Mestskej rady vyžiadala ponuka na kúpu Domu kultúry, ktorú obdržali zástupcovia mesta od podnikateľa Petra Valacha. Členovia rady sa síce zhodli, že mestu chýba vhodné miesto pre kultúru, ale na túto tému chcú vyvolať širšiu diskusiu. Podľa Milana Smäda by sa už mestu pri navrhovaných podmienkach oplatilo vybudovať a splácať nový a vlastný kultúrny stánok. Zvlášť, keď budova zo sedemdesiatych rokov technickým zázemím, energetickou náročnosťou, ale v konečnom dôsledku ani kapacitným riešením potrebám súčasnosti nevyhovuje. Tomáš Novanský upozornil aj na fakt, že v prípade pristúpenia na navrhované podmienky, by mesto bez verejnej súťaže v podstate dalo Valachovi zákazku na plánovanú investíciu do obnovy a doplnenia energetických zariadení, ktoré by tak mesto podľa neho výrazne preplatilo. (Téme sa podrobnejšie venujeme v tomto článku…)

Zasadnutia Mestskej rady sa v utorok nezúčastnil iba Jakub Gajdošík (SMER – SD, SNS, ĽS-HZDS), a tak tento orgán mestskej samosprávy zasadal v sedemčlennom zložení: Martin Turčan (SDKÚ-DS), Tomáš Novanský, Ladislav Topoľský, Ladislav Slobodník (SMER – SD, SNS, ĽS-HZDS), Pavol Katreniak (BBA), Milan Smädo (nezávislý) a viceprimátorka Katarína Čižmárová (SDKÚ-DS). Zasadnutie pravidelne vedie primátor Peter Gogola a zúčastňuje sa ho aj prednosta MsÚ Miroslav Rybár a hlavný kontrolór mesta Juraj Odor. Včerajším 5. zasadnutím rada ukončila svoj program v prvom polroku 2011. Mestské zastupiteľstvo sa zíde 21. júna, poslednýkrát v tomto polroku.