Prax cyklistov na prvej plnohodnotnej cyklotrase, ktorá prepojila Hušták s Podlavicami, ukázala na problematický bod v zúžení ulice THK. Časť chodníka pravidelne zaberali parkujúci vodiči. Miestni dali v pondelok, pri inštalácii zábradlia pri chodníku najavo, že sa im táto iniciatíva nepáči. Už v utorok bolo zábradlie demontované.

Ako sme už v utorok informovali, neznámi vandali novo osadené zábradlie v noci z pondelka na utorok odstránili. To bolo umiestnené vedľa cyklochodníka na inak zelenej ploche, ktorú však, neraz spolu s cyklochodníkom využívajú na nelegálne parkovanie vodiči v lokalite.

„Napriek tomu, že mestská polícia vykonala na mieste viacero kontrol a uložila za nelegálne parkovanie niekoľko pokút, v poškodzovaní cyklochodníka niektorí obyvatelia THK pokračujú aj ďalej,“ uvádza hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Banskobystrická Občianska cykloiniciatíva aj preto využila dotáciu mesta vo výške 1 800 eur práve na zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov osadila na mieste 19-metrové zábradlie, ktoré malo zabrániť nelegálnemu parkovaniu vozidiel a poškodzovaniu majetku mesta. Z ešte nezatvrdnutého betónu ho však odstránili neznámi vandali.

„Hoci aj v tejto lokalite evidujeme nedostatok parkovacích miest, s konaním vandalov sa nestotožňujeme. V oblasti statickej dopravy boli v minulých rokoch vybudované desiatky parkovacích miest na Fončorde – na Tulskej i Moskovskej ulici a zo sídlisk sme vytvorením zón so zákazom státia vozidiel nad 5 metrov „vytlačili“ dodávky a nákladné vozidlá,“ hovorí v reakcii na incident hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Ako ďalej hovorkyňa informovala, mesto do opätovného osadenia zábradlia na ulici THK v spolupráci s Mestskou políciou zabezpečí kontrolu dodržiavania zákona o cestnej premávke s dôrazom na paragraf 25, ktorý hovorí o miestach, kde vodič nesmie zastaviť a stáť.