Komplexná obnova Mestského parku v Banskej Bystrici je témou už viac než pätnásť rokov. V uplynulom volebnom období sa na primátora Jána Noska zniesla vlna kritiky za chýbajúcu diskusiu ku schválenému projektu, na ktorý však napokon mesto nezískalo prostriedky z eurofondov.

V tomto volebnom období, popri súťaži návrhov, prebieha značne širší participatívny proces. Budúcnosť parku teraz priblíži aj pripravované podujatie.

Po predstavení víťazného návrhu krajinno-architektonickej súťaže zameranej na revitalizáciu Mestského parku na Tajovského ulici začal víťazný tím z Ateliéru Gulačová Šereš architekti pracovať v spolupráci s krajinnou architektkou Romanou Černochovou na  krajinársko-architektonickej štúdii. Architekti intenzívne komunikujú s odbornými útvarmi mesta, ZAaRES-om, ako aj Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici v súvislosti s riešením celého parku, zelene, stredového priestoru, detského ihriska a mobiliáru. Nakoľko ide o národnú kultúrnu pamiatku, musia rešpektovať požiadavky a odporúčania, ktoré sú z hľadiska pamiatkovej ochrany na tento vzácny priestor kladené. Kľúčová bude aj obnova a údržba zelene, s ktorou začali pracovníci ZAaRES-u už v týchto dňoch.

Mesto zároveň pozýva všetkých obyvateľov na podujatie O budúcnosti parku v parku s odbornou panelovou diskusiou, na ktorej sa dozvedia, v akom štádiu sa príprava projektu nachádza. Odborníci predstavia výsledky dendrologického prieskumu obsahujúceho informácie o zdravotnom stave drevín a nevyhnutných výruboch, ktoré budú realizované postupne v niekoľkých etapách, s následnou patričnou novou výsadbou.

Záhradnícke a rekreačné služby aktuálne realizujú v mestskom parku ošetrenie stromov, na ktoré bolo v mestskom rozpočte vyčlenených 50 000 eur. V uplynulom období zároveň víťazný tím spracoval aktualizáciu dendrologického posudku, na základe ktorého bude v parku postupne obnovovaná zeleň. Z tohto dôvodu mesto organizuje podujatie O budúcnosti parku v parku, na ktorom sa môžu zúčastnení dozvedieť od odborníkov okrem iného aj to, prečo niektoré stromy bude potrebné odstrániť a aké dreviny ich nahradia.

„Panelová diskusia a následne organizovaná prechádzka parkom s architektmi, odbornými útvarmi mesta a odborníkmi má obyvateľov informovať o tom, kam sme sa v projekte revitalizácie parku posunuli, a čo všetko nás čaká.  V prvej etape bude potrebné odstrániť poškodené stromy, ktoré sú v zlom zdravotnom stave a ohrozujú bezpečnosť, a to najmä dreviny v stredovom priestore a alej stromov vedúcu k Striebornému námestiu. Chceme zachrániť park pre budúce generácie, preto je zeleň pre nás mimoriadne dôležitá. Už dnes vieme, že to nebude jednoduché. Odborná a profesionálna práca so zeleňou je zdĺhavý proces, pretože kým nová vegetácia zmohutnie a park nadobudne ten správny efekt, prejde pár rokov. Začať však musíme,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Podujatie O budúcnosti parku v parku sa uskutoční v spolupráci s Dialogue Center, v rámci Spolupracovne v sobotu 16. novembra o 13.00 h v priestoroch Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša. Po panelovej diskusii s prizvanými autorizovanými krajinnými a záhradnými architektmi, zástupcami KPÚ, ZAaRES-u a odborných útvarov mesta sa môžete vydať na komentovanú prehliadku po parku. Odborníci na zeleň oboznámia obyvateľov s tým, ktoré stromy dosiahli stav životnosti, sú v nevyhovujúcom stave alebo nespĺňajú podmienky z hľadiska pamiatkovej ochrany.  V mestskom parku budú zároveň umiestnené informačné panely, na ktorých mesto odprezentuje dendrologické zistenia, ako aj ideovú štúdiu, na ktorej pracuje víťazný tím architektov od minulého roka. Podujatie bude streamované.

„V krajinársko-architektonickej súťaži sme vytvorili východiskový materiál, s ktorým pracujeme. Komunikujeme s mestom a pamiatkarmi tak, aby sme sa dopracovali k vytvoreniu finálnej štúdie spĺňajúcej požiadavky všetkých zúčastnených strán.  Momentálne intenzívne diskutujeme o tom, akú podobu bude mať stredový priestor parku. Zároveň podrobne navrhujeme koncepciu detského ihriska, dolaďujeme podobu kaviarne, finišujeme so špecifikáciou sortimentov výsadby a pod. Najcitlivejšou kapitolou prerodu celého parku bude obnova alejí,“ hovoria členovia víťazného tímu krajinársko-architektonickej súťaže z Ateliéru Gulačová Šereš.

Odborníci, ktorí sa na podujatí zúčastnia:

  • Ing. Romana Černochová, Dis. – spolupracujúca krajinná architektka projektového tímu
  • Ing. arch. Mária Flórová – riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici
  • Ing. arch. Lenka Gulačová – projektový tím, Kancelária GULAČOVÁ ŠEREŠ ARCHITEKTI
  • Ing. Mária Mojžišová – špecialistka pre zeleň, Mestský úrad Banská Bystrica
  • Ing. Ondrej Chramec – úsek zelene ZAaRES
  • Ing. Pavol Oravec – oddelenie investičnej výstavby, Mestský úrad Banská Bystrica
  • Ing. arch. Irenej Šereš – projektový tím, Kancelária GULAČOVÁ ŠEREŠ ARCHITEKTI
  • doc. Ing. Attila Tóth PhD. – krajinný architekt, Ústav krajinnej architektúry FZKI SPU v Nitre