Viac ako pol milióna eur dopláca mesto za uskladnenie komunálneho odpadu. Deficit chce riešiť zvýšením poplatku o sedem eur.

Banskobystričania budú musieť po minuloročnom zvyšovaní miestnych daní opäť odviesť do mestskej kasy viac peňazí. Radnica pripravuje zvýšenie poplatku za komunálny odpad. Momentálne sa platí 21,17 eur ročne za osobu, predložený návrh predpokladá o 7,20 eura viac.

Vedenie mesta argumentuje, že za odpad vyberá spomedzi krajských miest takmer najmenej.  „Mesto dotuje likvidáciu odpadu sumou 600-tisíc eur ročne,“ vysvetľoval na piatkovom stretnutí s novinármi primátor Peter Gogola. Túto problematiku konzultoval aj s kolegami zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Viacerí vyjadrili počudovanie, že prečo dotujeme smeti, že to nie je zmysluplné. V iných mestách je poplatok nastavený tak, aby pokryl všetky náklady spojené s likvidáciou komunálneho odpadu,“ dodáva Gogola.

Materiál, ktorý bol predložený aj finančnej komisii predpokladá navýšenie poplatku o 7,20 eur na osobu, čo je takmer 35-percentný skok. Samotný primátor pripúšťa, že takéto navýšenie zrejme v zastupiteľstve neprejde. „Nie je našim záujmom robiť to skokovo, nechceme obyvateľov mesta dostať do takejto nekomfortnej situácie. Chápeme, že pre viacčlenné rodiny by to mohlo byť neočakávane vysoké navýšenie nákladov.“

Aj Ladislav Topoľský, predseda väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS v mestskom zastupiteľstve, hovorí o menšom náraste poplatku. Podľa neho by malo mesto hľadať možnosti, ako čo najmenej zaťažiť obyvateľov mesta. „Dávame návrhy mestskému úradu, aby hľadal rezervy aj na úrade, s dodávateľmi tovarov a služieb, aby sa znovu prehodnocovali zmluvy,“ hovorí Topoľský. Poslanci sú podľa neho v jednaní s vedením a budú presadzovať menšie zvyšovanie poplatku.

Pavol Katreniak (Banskobystrická alternatíva) poukazuje na príčiny zvyšovania. „Je tu nevýhodná zmluva z čias pána primátora Králika resp. Saktora na uloženie odpadu. Mesto sa pokúšalo zmluvu otvoriť, bohužiaľ je tak postavená, že je nevypovedateľná,“ povedal Katreniak, ktorý poukázal aj na dopady nesprávnej separácie, o ktorej BBonline.sk v minulosti písalo. Chýbajúcich 600-tisíc eur musí mesto z niečoho doplatiť. „Buď to bude platiť z iných daní, prípadne z predaja majetku alebo úveru. Alebo sa musí na to vybrať. Je to problém, ktorý mesto ťaží a ktorý musí riešiť,“ dodal Katreniak s tým, že konkrétna suma navýšenia bude výsledkom jednaní medzi poslancami a vedením mesta.

Návrh VZN okrem zvýšenia poplatku, prináša aj možnosť úľavy od dane pre osoby, ktoré sa viac ako 90 dní nezdržiavajú na území mesta. Najmä študenti, ktorí sú v iných mestách, by tak po novom nemuseli platiť na dvoch miestach naraz.