Samospráva sa bude zaujímať o kúpu chátrajúceho Domu kultúry v centre Banskej Bystrice. Ten sa už formou dražby snaží rakúska banka, ako veriteľ tunajšieho developera, odpredať od konca minulého roka.

zastupitelstvo-foto-fuggerMestskí poslanci za týmto účelom v utorok schválili navýšenie rozpočtu mesta, respektíve budúcu možnosť čerpania úveru za účelom kúpy Domu kultúry, a to vo výške 3 050 000 Eur.

Prekvapivo sa voči zámeru vedenia mesta, s upozornením na možné vysoké zadĺženie či potrebu investícií do iných oblastí, postavili v diskusii aj viacerí dlhodobí podporovatelia primátora z koalície SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS, či klubu nezávislých poslancov. Naopak za deklarovanú víziu rozvoja mesta v oblasti kultúrneho priemyslu sa tentokrát postavila jeho zvyčajná opozícia – klub Banskobystrická alternatíva.

Dôvodom, prečo sa samospráva zaujíma o budovu Domu kultúry v tomto čase, je príprava komplexných eurofondových projektov, ktoré sú vyčlenené pre rozvoj krajských miest. V tejto súvislosti by následne mohla samospráva získať nemalé financie na rekonštrukciu budovy práve z európskych zdrojov.

„Využitie Domu kultúry vidíme v rámci príprav projektu Kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Ten dáva priestor na rozvoj inovatívnych myšlienok, tvorivosti a umeleckého nadania mladých ľudí,“ uviedol nedávno vo svojom blogu na BBonline.sk primátor Ján Nosko.

S Valachom zatiaľ nerokovali, dôležitá je ale banka

Získanie objektu do majetku mesta nemusí byť jednoduché. Vlastníkom budovy Domu kultúry je Zvolenská investičná s.r.o. zo skupiny VAV podnikateľa Petra Valacha. Na budovu si ale uplatňuje záložné právo rakúska Waldviertler Sparkasse Bank AG, ktorá bola minulý rok aj iniciátorom vyhlásenia dražby na odpredaj budovy.

V prvom kole dražby sa za vyvolávaciu sumu 6-miliónov eur budovu predať nepodarilo. Mesto už vtedy avizovalo záujem o budovu, no suma mala byť pre vedenie samosprávy príliš vysoká. Aj keď druhé kolo na konci januára bolo za zhruba polovičnú sumu úspešné, víťaz dražby napokon ku kúpe Domu kultúry nepristúpil. V blízkej dobe sa očakáva opätovné vyhlásenie dražby, do ktorej by sa tak mohlo zapojiť už aj mesto.

dom-kultury
Dom kultúry slúži Banskobystričanom od roku 1979.

Zložité sú ale aj vlastnícke vzťahy pri pozemkoch pod budovou. Aj keď časť z nich patrí mestu, z väčšej časti sú v majetku spoločnosti VAV invest, s.r.o., kedysi hlavnej spoločnosti podnikateľa Petra Valacha, ktorá je v súčasnosti v konkurze.

„Je zaujímavé, že poslanci rokujú o tom, či odkúpiť Dom kultúry, ale vlastníka sa zatiaľ nikto nepýtal a ani s ním nerokoval. Že by sme našli priamy dôvod, prečo Mesto Banská Bystrica nesúhlasilo s restrukturalizáciou VAV invest a poslalo spoločnosť VAV invest do konkurzu? Žeby preto, aby sa mesto dostalo čo najlacnejšie k majetku súkromných spoločností?,“ polemizuje Peter Valach na svojom verejnom profile na sociálnej sieti.

Dom kultúry vlastnil do roku 2007 Odborový zväz KOVO a za primátora Ivana Saktora, bývalého predsedu Konfederácie odborových zväzov, malo mesto záujem o odkúpenie objektu. Samospráva však mala ponúkať len sumu na úrovni okolo 25-miliónov bývalých korún. OZ KOVO tak objekt predalo tunajšiemu developerovi VAV invest. Spoločnosť ho neskôr presunula na svoju dcérsku firmu Zvolenská investičná s.r.o. Ako ešte v roku 2007 uviedol konateľ spoločnosti Peter Valach, firma za objekt zaplatila menej než 100-miliónov korún.

VAV invest budovu kupoval s tým, že objekt zmodernizuje a komplexne zrekonštruuje na moderné kultúrno-kongresové centrum. Od začiatku však narážal na nezhody s pôvodným architektom budovy Jozefom Chrobákom. Istý čas činnosť v budove pokračovala pod značkou Europa Culture Center, chvíľu tu sídlilo v prenájme aj mestské PKO, postupne bola ale všetka činnosť v objekte utlmená.