Vo verejnom obstarávaní sa potvrdilo, že mesto nakupovalo ceny elektriny v uplynulých rokoch nevýhodne. Po skončení platnosti Saktorovho dodatku bude mesto platiť o polovicu menej.

mestský-úrad1Samospráva v tomto roku platila spoločnosti RIGHT POWER ENERGY za MWhod sumu 72 eur. Na základe verejného obstarávania vysúťažilo mesto cenu 38 eur za MWhod, čo je takmer o polovicu menej.

Pri plánovanom ročnom odbere 6 326 MWhod v roku 2013 tak mesto ušetrí 215 084 eur. Lacnejšie mohla samospráva nakupovať elektrinu už v minulosti, za primátora Ivana Saktora však došlo ku niekoľkým pochybeniam. Saktor v novembri 2010, tri týždne pred komunálnymi voľbami, podpísal dodatok, ktorý predĺžil zmluvu s Komunal Energy na ďalšie dva roky.

Už v čase podpísania dodatku však ceny elektriny nezohľadňovali jej prepad na svetových burzách. Taktiež Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že dodatok nebol podpísaný v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní a v súlade s Občianskym zákonníkom.

Pôvodný dodávateľ vyhral verejné obstarávanie v roku 2009 a bola s ním podpísaná zmluva na tri roky. Komunal Energy bol jediný uchádzač o zákazku v hodnote 2,7 milióna eur. Zazmluvnenie dodávky elektrickej energie na tri roky je neštandardné. Aj keď mesto v roku 2009 nakupovalo energiu lacnejšie ako okolité okresné mestá, v ďalších rokoch zmluva nezohľadnila prepad cien elektrickej energie na burzách. Nevýhodnosť zmluvy sa podčiarkla práve podpísaním Saktorovho sporného dodatku, kedy dodávateľ znížil ceny na roky 2011, 2012 a 2013 iba zanedbateľne.

Vzhľadom ku vypršaniu zmluvy a jej dodatku s Komunal Energy resp. s nástupcom RIGHT POWER ENERGY, vypísalo mesto na jeseň tohto roka verejné obstarávanie. Prihlásilo sa šesť záujemcov a najlepšiu ponuku podala spoločnosť Pow-en. Zmluva bola podpísaná na jeden rok.

Čítajte viac k téme:

Dodávky elektriny pre mesto: Pochybenie za pochybením

Mesto vyhlásilo súťaž na nákup elektriny, nevýhodná zmluva končí