Okrem obmedzení v cestovných poriadkoch, avizuje samospráva aj viaceré pozitívne zmeny pre cestujúcich mestskou hromadnou dopravou, najmä možnosť nastupovania všetkými dverami autobusov a trolejbusov.

Zmeny vyplývajú zo zmlúv s dopravcami, ktoré boli uzatvorené ešte v závere roka 2020. Mestu sa do súťaže na prevádzku MHD prihlásili v roku 2020 len doterajší prevádzkovatelia. Tí najskôr mestu ponúkli výrazne vyššie ceny, ako samospráva očakávala. Po následných rokovaniach sa ich podarilo čiastočne znížiť. I tak však Banská Bystrica platí spoločnosti SAD Zvolen 3,03 € za kilometer, pričom susedný Zvolen vo vlaňajšej súťaži na prevádzkovateľa MHD dosiahol v súťaži od rovnakého dopravcu cenu 2,04 € bez DPH za odjazdený kilometer.

Vyššiu cenu už vtedy predseda predstavenstva SAD Zvolen, a. s. Adrian Polóny zdôvodňoval aj tým, že dopravca bude musieť zaistiť viaceré „technické vymoženosti“, ktoré mesto Banská Bystrica v novej zmluve požadovalo. Práve od začiatku roka 2022 sa tieto nové služby pre cestujúcich stávajú realitou.

Nastupovanie všetkými dverami, ale bez lístka

Na základe zmlúv s dopravcami tak majú vo vozidlách pribúdať USB rýchlo-nabíjačky či WiFi pripojenie na internet.

Najvýraznejšou zmenou je však nastupovanie všetkými dverami, ktoré sa postupne počas januára má stať realitou vo všetkých vozidlách MHD. Ako samospráva informovala v tlačovej správe, snímače dopravných kariet budú postupne počas januára namontované ku všetkým dverám v jednotlivých vozidlách. Cestujúci si však lístok bezhotovostne dopravnou kartou zakúpi len jej priložením bez následnej možnosti tlače lístka.

„Výnimkou budú len predné dvere, pri ktorých bude snímač s tlačiarňou, určený pre tých, ktorí si chcú zakúpiť lístok v hotovosti, respektíve potrebujú vytlačený cestovný doklad,“ doplnila hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Adamovičová.

Mesto však na druhej strane od 9. januára pristupuje k optimalizácii časti spojov MHD.