Akciová spoločnosť MBB, v ktorej má mesto takmer 100% podiel, ide podnikať v energetike. Založila dve dcérske firmy, v dozorných radách je aj primátor a poslanci väčšinového klubu mestského zastupiteľstva.

Ešte na jeseň 2012 založila mestská spoločnosť MBB dve akciovky – BB-BIOPOWER a Bystrickú elektrárenskú spoločnosť. V nich by mala mať MBB polovičný podiel, druhú polovicu majú súkromné firmy. V prípade BB-BIOPOWER je partnerom mesta POWER 2B z Bratislavy. V trojčlenných predstavenstvách oboch spoločností sedí aj Ľubomír Bobák, ktorý je predsedom predstavenstva MBB. V dozorných radách zastupujú mesto primátor Peter Gogola a poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) Ladislav Topoľský a Michal Škantár. V prípade Bystrickej elektrárenskej ich ešte dopĺňa Marián Hlaváč. Všetci poslanci sú členmi väčšinového klubu v MsZ zloženého zo strán SMER-SD, SNS a HZDS-ĽS.

Práve vznik dcérskych spoločností zahalilo menšie rúško tajomstva, kedy o ich vzniku neboli informovaní ani všetci členovia dozornej rady MBB. Podľa primátora Petra Gogolu však nie je dôvod nič tajiť a predseda predstavenstva MBB Ľubomír Bobák je ochotný poskytnúť členom dozornej rady všetky informácie.

Podľa vyjadrenia primátora MBB vkladá do novovzniknutých dcér pozemky v banskobystrickom priemyselnom parku a súkromný partner vstupuje s technológiou, na základe ktorej bude vybudovaná biostanica. Tá má teplom zásobovať spoločnosti v priemyselnom areáli Šalková-Majer. Dôvod vzniku dvoch spoločností primátor odôvodnil technickou výhodnosťou.

Na bližšie informácie ohľadom vzniknutých dcér sme sa pýtali aj Ladislava Topoľského, ktorý je členom predstavenstva MBB a figuruje aj v dozorných radách novovzniknutých spoločností. Predseda väčšinového klubu v MsZ povedal, že vo februári má byť stretnutie predstavenstva, na ktorom sa bude rozoberať práve aj táto problematika a následne sa k nej vyjadrí.