Hokejisti Banskej Bystrice ukončili negatívnu 11-zápasovú sériu proti rivalovi zo Zvolena, ktorého v piatok 18. februára porazili na domácom ľade 4:3 po nájazdoch. Fanúšikov, ktorí zaplnili maximálnu povolenú kapacitu 744 divákov, potešil aj hetrik Bergera. Premiéru v drese s baranom na hrudi si odkrútil Lukáš Paukovček. Šieste tohtosezónne derby hodnotili aj tréneri oboch mužstiev.

HC ’05 Banská Bystrica oznámil počas týždňa príchod dvoch posíl. Jakub Urbánek si už po príchode zo Slovana v utorok otvoril strelecký účet v drese baranov v súboji s Košicami. Lukáš Paukovček, ktorý prišiel pod Urpín z Trenčína v rámci výmeny za obrancu Adama Žiaka, zas nastúpil na svoj prvý zápas za Banskú Bystricu v piatok proti Zvolenu, pričom 31-ročný center bol členom štvrtého útoku spolu s Gilbertom Gaborom a Petrom Melcherom.

„Je to super pocit. Nič nie je lepšie, ako vyhrať derby. Síce som tu len druhý deň, ale malo to svoje grády. Vyhrali sme proti lídrovi tabuľky, takže dnes to bolo perfektné. Zvykám si na nové prostredie a nebolo to z mojej strany ešte ideálne, viem hrať oveľa lepšie. Spoznával som spoluhráčov, takže si myslím, že to bude lepšie a lepšie. Chalani sú super, zobrali ma medzi seba,“ pochvaľoval si po derby Lukáš Paukovček, ktorý sa v súboji s rytiermi niekoľkokrát pustil do menšej potýčky s Petrom Kriegerom. „Bolo tam po buly pár strkaníc. Bola to iniciatíva skôr z jeho strany, ja som mu to len vracal. Taký je hokej, patrí to k tomu a ja to mám rád,“ dodal Paukovček.

Do strkaníc sa púšťali aj ďalší hráči oboch tímov, no diváci sa pästnej výmeny nedočkali. Mrzieť ich to však nemuselo, keďže piatkový podvečer na zimnom štadióne v Banskej Bystrici priniesol šesť gólov v riadnom hracom čase, extra porciu hokeja, tri premenené samostatné nájazdy aj dva hetriky.

Mužom zápasu na domácej strane bol Chase Berger, ktorý pomohol baranom dvomi presnými strelami švihom z pravého kruhu. Tretí gól pridal 27-ročný Američan v samostatných nájazdoch, no hetrikovú pečať mu dal až Mitchell Fossier, ktorý premeneným nájazdom v tretej sérii rozhodol o tom, že práve zásah Bergera z prvej série bol označený ako víťazný. „Celý tím hral dobre. Mali sme čo Zvolenu vracať za predošlé tesné zápasy, ktoré sme s nimi prehrali. Myslím si, že sme proti nim hrali vždy dobre, ale zakaždým sa im odrazilo niečo naviac, premenili o jeden nájazd viac, dali víťazný gól v predĺžení… Za stavu 3:3 som myslel na to, že musíme nájsť cestu, ako získať extra bod. Dokázali sme nám aj ostatným, že sa môžeme porovnávať s najlepšími mužstvami. Pokiaľ ide o môj hetrik, áno, bol to pre mňa dobrý deň, ale v nedeľu nás čaká ďalší zápas, ktorý chceme opäť vyhrať,“ vyjadril sa Chase Berger.

V predošlých piatich vzájomných zápasoch v aktuálnej sezóne ťahali Bystričania vždy za kratší koniec, keď dvakrát podľahli Zvolenčanom po nájazdoch, raz po predĺžení, raz najtesnejším rozdielom (0:1) a len v jednom prípade vyhrali rytieri jednoznačne (0:4). Fanúšikovia baranov sa tak konečne dočkali vytúženého víťazstva v pohronskom derby. „Atmosféra bola neuveriteľná. Moji rodičia sú tento týždeň v Banskej Bystrici a môj otec si natáčal videá po celý čas. Nemohol uveriť, akú vášeň majú naši fanúšikovia. V prvej polovici sezóny to bolo náročné, keď sme nemohli cítiť vášeň našich fanúšikov. Určite tomu dáte na ľade viac, keď vidíte, ako veľmi tu ľuďom na hokeji záleží. Takáto atmosféra robí hokej zábavou,“ vyzdvihol výbornú atmosféru Berger.

Aj Zvolenčania našli vo svojich radoch strelca hetriku. O všetky presné zásahy rytierov, ktorí zakaždým dokázali vyrovnať, sa postaral Ville Leskinen. „Nebol to náš najlepší zápas, ale Banská Bystrica hrala veľmi dobre. Vždy je pekné strieľať góly, ale najdôležitejšie sú víťazstvá tímu,“ zhodnotil stručne 26-ročný Fín.

„Villeho Leskinena som ani nechcel zobrať na zápas, pretože Fíni nás ráno porazili, potom sa začal smiať, tak som ho zobral a takto sa mi odvďačil,“ povedal na odľahčenie tréner Zvolena Peter Oremus, ktorý ocenil kvalitu piatkového derby: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, vždy sme sa vrátili do hry. Bystrica hrá teraz naozaj veľmi dobrý hokej a nie je to proti nej jednoduché. My si každý bodík vážime, čiže aj tento, ktorý si vezieme z Banskej Bystrice. Ľudia boli parádni, bol to dobrý zápas. Obe mužstvá urobili maximum a z pohľadu toho, že sa zápas dostal až do „penált“, to bolo pre ľudí výborné.“

Barani rytierov prestrieľali 35:28, využili svoju jedinú presilovku a skórovali aj v oslabení. S treťou výhrou v rade v podaní hokejistov Banskej Bystrice bol spokojný fínsky lodivod Antti Karhula: „Ako prvé musím povedať to, že Zvolen je dobrý tím, hrá dobrý hokej a nie je ľahké proti nemu niečo získať. My sme však dnes hrali tiež veľmi dobre. Obzvlášť prvá tretina bola skutočne kvalitná a vyrovnaná. V druhej tretine sme robili zlé rozhodnutia s pukom a súper sa po pár forčekoch dostal na koňa. V budúcnosti musíme byť chytrí, aby sme vedeli, ako zastaviť silné pasáže súpera. V tretej tretine sme však boli silní, hrali sme skutočne dobrý hokej. Mohli sme dať 2-3 góly a rozhodnúť zápas, ale nedokázali sme to a po jednom šťastnom odraze vyrovnali. Máme však extra bod, ktorý berieme.“

Aj tréner baranov si pochvaľoval divácku kulisu, ktorá sprevádzala piatkové pohronské derby: „Fanúšikovia dnes boli jednoznačne našim šiestym hráčom a teším sa na to, keď budeme môcť mať plný štadión. Zatiaľ si viem len predstaviť, aký hluk tu bude, keď bude „plný dom“. Dúfam, že tomu tak bude už čoskoro.“

Viac o samotnom priebehu stretnutia medzi HC ’05 Banská Bystrica a HKM Zvolen sa dozviete v našej zápasovej reportáži, v ktorej nájdete aj fotogalériu.