Hokejisti Banskej Bystrice sa po niekoľkodňovej zápasovej pauze vrátili do extraligového kolotoča. V 38. kole privítali na domácom klzisku hráčov Košíc a v dôležitom stretnutí dokázali triumfovať.

Už v závere úvodnej minúty vyskúšal pozornosť Košarišťana tvrdou ranou Fossier, na opačnej strane zasahoval na začiatku 3. minúty Weninger po strele Mrázika. Blízko otváracieho gólu bol domáci Berger, ktorý však v sľubnej príležitosti netrafil priestor brány. Banskobystrickí priaznivci sa napokon radovali už v 7. minúte, na konci presilovej hry štyroch proti trom rozvlnil sieť Dávid Šoltés.

Košičania boli veľmi blízko vyrovnania na začiatku 14. minúty, Parshin sa rútil sám na kanadského brankára v službách Bystričanov, Weninger však zmaril šancu hosťujúceho útočníka. O necelú minútu sa zaskvel aj Košarišťan a podobne tomu bolo aj dve minúty pred koncom prvého dejstva, keď hosťujúci brankár výborne zasiahol po krásnom blafáku Cardwella. V záverečnej minúte úvodnej tretiny ešte podnikli „Oceliari“ kontru vo vlastnom oslabení, ich príležitosť dokázal zmariť Cardwell a do kabín sa tak odchádzalo za stavu 1:0 pre domácich.

V prvej polovici prostrednej časti hry nebolo k videniu príliš veľa šancí. Až na konci 29. minúty skúšali niečo vymyslieť Sojka s Gaborom, druhý menovaný sa však nedostal k dorážke, ktorou by výraznejšie ohrozil hosťujúcu bránu. V 32. minúte sa v samostatnom úniku ocitol Vašaš, no zoči-voči brankárovi hostí netrafil bránu. Blízko gólu bol o niekoľko sekúnd na to počas oslabenia Berger, lenže po prihrávke Gabora trafil iba žrď Košarišťanovej svätyne. Napokon sa „barani“ dočkali ďalšieho presného zásahu v 36. minúte, Lamper našiel dobre postaveného Crevier-Morina a ten strelou po ľade zvyšoval na 2:0. Tento stav vydržal až do konca druhej tretiny, a tak ostávalo pred poslednou dvadsaťminútovkou všetko otvorené.

„Oceliari“ vykresali iskierku nádeje v 43. minúte, keď sa po prihrávke Lapšanského presadil obranca Romančík. O tri minúty na to sa ocitol na trestnej lavici  Bača a počas vlastného oslabenia zahrozila dvojica Kabáč a Tamáši, hosťujúci brankár však svoj tím podržal. V 48. minúte už však nestačil na zakončenie nového hráča v drese domácich, na 3:1 zvyšoval Jakub Urbánek, ktorý len pred stretnutím dorazil pod Urpín.

Záverečná desaťminútovka bola pomerne rušná, hostia z Košíc dostali k dispozícii pár presilových hier. Najväčšiu príležitosť na zníženie mal v 55. minúte Mrázik, no jeho pokus skončil na konštrukcii Weningerovej brány. Ten istý hráč bol blízko gólu aj o pár sekúnd, domáci však tento nápor „Oceliarov“ ustáli a Banskobystričania tak dokráčali za mimoriadne cenným víťazstvom, po ktorom sú tak naďalej v hre o umiestnenie v prvej šestke.

Tipos extraliga – 38. kolo – utorok 15.02.2022 – Zimný štadión B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 7. Šoltés (Cardwell, Fossier), 36. Crevier-Morin (Lamper), 48. Urbánek (Berger, Björkung) – 43. Romančík (Lapšanský). Rozhodovali: Müllner, Fridrich – Orolin, Crman

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Cardwell, Ďatelinka (C), Björkung, Crevier-Morin, Bača – Šoltés, Berger, Urbánek – Fossier, Bubela, Lamper – Kabáč, Tamáši, Vašaš – Gabor, Sojka, Melcher – K. Jendroľ

HC Košice: Košarišťan (Kaľavský) – Saucerman, Deyl, Šedivý, Novota, Romančík, J. Cibák, Jacko – Bartánus, Slovák, Parshin – Rogoň, Ihnačák, McPherson – Pereskokov, Mrázik, Klhůfek – Jokeľ, Linet, Lapšanský

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 41 8 4 3 26 95:152 35

Najbližšie stretnutie odohrajú hokejisti Banskej Bystrice už v piatok 18. februára, keď pod Urpínom privítajú v pohronskom derby Zvolenčanov. Úvodné buly je na programe o 17.30 h.