O štvrtom titule sa síce v banskobystrickom hokejovom klube nehovorí, ale v kvalite práce sa nikto poľaviť nechystá. O ambíciách, zložení kádra i ďalších novinkách v klubovom dianí pred novou sezónou informovali zástupcovia HC ’05 iClinic B. Bystrica na stredajšej tlačovej konferencii.

Úvod predsezónnej tlačovej konferencie banskobystrického hokejového klubu patril informáciám o zmenách v orgánoch spoločnosti zastrešujúcej chod klubu. Prezident klubu Juraj Koval uviedol, že sa stal jediným akcionárom, pričom avizoval, že tento krok má zjednodušiť ďalšie budúce zmeny vlastníckej štruktúry, ktoré zatiaľ nekonkretizoval. Koval zároveň potvrdil záujem podieľať sa aj na bratislavskom hokeji prostredníctvom klubu Bratislava Capitals, kde sa angažuje aj majiteľ hlavného partnera tunajšieho klubu – očnej kliniky iClinic Ivo Ďurkovič.

Ako už bolo medializované, s prvoligovým Bratislava Capitals bude v tejto sezóne HC ’05 spolupracovať pri prípadných striedavých štartoch niektorých hráčov. Športový manažér Július Koval bude na rovnakej pozícii pôsobiť aj v tomto bratislavskom klube, kam sa zároveň presunul aj doterajší asistent trénera baranov Michal Hudec. Tam bude asistentom Petra Oremusa.

Prezident klubu Juraj Koval, športový manažér Július Koval a tréner Dan Ceman pri oslavách titulu.

O ďalšom titule sa nehovorí

Po zisku troch titulov si banskobystrický hokejový klub kladie už iné ciele, súvisiace najmä s dlhodobou udržateľnosťou tunajšieho hokeja na najvyššej úrovni. Ambície tešiť tunajšie publikum atraktívnym hokejom však stále nechýbajú. „Chceme sa prezentovať kvalitným hokejom, ktorý by potešil banskobystrického diváka. Chceme vychovávať mladých hokejistov, pre potreby nášho klubu a aj pre potreby slovenskej reprezentácie. Nedávame si konkrétne ciele, nebudeme dávať nejaké veľkohubé vyhlásenia. Chceme pôsobiť čo najvyššie, tím máme dostatočne kvalitný na to, aby sme sa držali vo vrchných poschodiach tabuľky,“ priblížil športový manažér baranov Július Koval.

„Tento rok budeme klásť dôraz aj na to, aby sme dali šancu v zostave odchovancom a vychovávali ich. Máme v tíme niekoľko zaujímavých mladých hráčov ako Sojka, Giertl a Lunter. Náš tím vyzerá dobre, máme silné zbrane. Niektorí hráči sú momentálne zranení, takže najbližšie dni neuvidíte náš tím v plnej sile. Vyzerá to dobre, všetko zatiaľ ide podľa plánov,“ priblížil kanadský tréner Dan Ceman.

Banskobystrických hokejistov teraz čakajú v rámci prípravy zápasy na zvolenskom Memoriáli Pavla Zábojníka. Následne ešte zápas s poľským tímom Unia Oswiecim, ktorý sa mal odohrať na domácom ľade, ale zatiaľ stále nie je známy termín uvedenia štadióna do prevádzky. Vo štvrtok 29. augusta ich už čaká ostrý štart v tohtoročnej edícii Champions hockey league vo švédskom Karlstade proti tamojšiemu Färjestad BK.

Zaskočení organizáciou súťaže

Nepríjemná správa prekvapila vedenie klubu len krátko pred predsezónnou tlačovou konferenciou, keď bolo zo strany SZĽH zverejnené rozlosovanie súťaže. Majstrovi uplynulej sezóny podľa neho nebude patriť otvárací zápas nového ročníka a zároveň ho neodohrá ani doma, čo je podľa zástupcov klubu unikát naprieč všetkými poprednými hokejovými súťažami sveta. Baranov čaká úvodný ligový duel 13. septembra v Poprade. Súťaž otvoria o deň skôr v Košiciach domáci oceliari zápasom so Slovanom.

Tradičný bratislavský klub sa napokon vracia do súťaže. „Ligová rada zasadla a vyhodnotila všetky podklady, ktoré mala k dispozícii od extraligových klubov. Po dôkladnom posúdení dokumentov a splnení osobitných podmienok Smernice pre udeľovanie súťažnej licencie a nakladanie s touto licenciou navrhla výkonnému výboru, aby udelil licenciu všetkým trinástim účastníkom, ktorí o ňu požiadali. Pri tvorbe nového modelu Tipsport Ligy sme brali ohľad na podklady, ktoré sme si vyžiadali od klubov. Zúročili sme tiež doterajšie skúsenosti a komunikáciu s okolitými európskymi ligami. Sme presvedčení, že schválený model bude pre našich fanúšikov veľmi atraktívny,“ uvádza vo vyhlásení člen Ligovej rady SZĽH Richard Lintner.

Požiadavky banskobystrického hokeja sa pri príprave nového ročníka zdá sa neuplatnili. Okrem vyššie spomenutého totiž po rokoch nedošlo ani ku koordinácii žrebovania v súvislosti s domácimi zápasmi Banskobystričanov a Zvolena, s ktorým tak budú vychádzať domáce zápasy na rovnaké dni.

„Nikto s nami nekomunikoval, pritom tento úzus platil naozaj dlho. Očakávali sme, že my aj Zvolen budeme hrať tak, ako bolo zvykom. Stratil som všetky ilúzie, že by sa na tom niečo mohlo zmeniť. Dozvedeli sme sa to len včera, dnes to Výkonný výbor schváli a pochybujem, že by niekto akceptoval naše pripomienky,“ reagoval prezident HC ’05 Juraj Koval.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica na úvod sezóny 2019/2020

Brankári: Tyler Beskorowany, Matej Gajan.

Obrancovia: Jordon Southorn, Adam Žiak, Sebastian Hudec, Ville Räsänen, Marek Biro, Ivan Ďatelinka, Adam Kobolka, Vladimír Mihalik, Martin Nemčík, Ján Brejčák, Karol Sloboda.

Útočníci: Ján Sarvaš, Michal Matoušek, Gilbert Gabor, Jordan Hickmott, Oliver Giertl, Dávid Šoltés, Alex Tamáši, Marek Bartánus, Patrik Lamper, Mário Róth, Michal Kabáč, Dominik Sojka, Tomáš Hrnka, Joona Jääskeläinen, Lukáš Lunter, Mário Lunter.

Hlavný tréner: Dan Ceman. Asistent trénera: Ivan Droppa. Tréner brankárov: Matúš Kostúr. Kondičný tréner: Mário Kalina. Tréner – power skating: Branislav Bendík.