Naťahujúce sa rekonštrukčné práce v útrobách zimného štadióna výrazne zasahujú do prípravy hokejových majstrov. Nejde pritom len o nutnosť presúvať organizáciu prípravných zápasov, ale aj tréningové obmedzenia.

Kvôli nedokončeným opravám už museli barani presunúť na zvolenský zimný štadión prípravný zápas proti Michalovciam. Najbližšie by mali na domácom ľade hostiť Uniu Oswiecim, a to už 24. augusta. Vo štvrtok 29. augusta ich už čaká ostrý štart v tohtoročnej edícii Champions hockey league vo švédskom Karlstade proti tamojšiemu Färjestad BK. Už 5. septembra by potom mali odohrať prvý majstrovský duel na banskobystrickom zimnom štadióne, keď na ňom majú hostiť Red Bull Mníchov.

„Aktuálne sa v zmysle vládnej dotácie dokončuje zázemie pod severnou tribúnou, kde pribudne šesť plne vybavených šatní určených hokejovej mládeži. Do začiatku sezóny budú ešte zrealizované nevyhnutné konštrukčno-stavebné práce pre zvýšenie bezpečnosti drevenej nosnej konštrukcie hlavnej haly A, takisto zahrnuté do aktivít v zmysle poskytnutej vládnej dotácie,“ uviedli v stanovisku pre BBonline.sk zástupcovia mestskej akciovej spoločnosti MBB, ktorá má štadión vo vlastníctve, ešte v júni tohto roku.

Mestská firma s klubom nekomunikuje

Spustený ľad a rozložené lešenia. Tak vyzerajú v súčasnosti priestory hlavnej haly zimného štadióna v Banskej Bystrici. Aj keď klub žiadal o poskytnutie ľadovej plochy haly A k termínu začiatku prípravy, ktorá bola naplánovaná na 24. júla, odpoveď na svoju žiadosť nedostal a ľad na zimnom štadióne doteraz pripravený nie je.

„Najväčším problémom je slabá informovanosť zo strany MBB, a.s. a fakt, že počas dlhých týždňov nebolo možné vidieť pracovníkov, ktorí by spomínané práce realizovali,“ uvádza teraz HC ’05 v stanovisku na svojom webe.

Portál BBonline.sk sa obrátil na samosprávu s aktuálnymi otázkami ku situácii ohľadom dokončenia rekonštrukčných prác a uvedenia štadióna do prevádzky. Hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová najskôr informovala, že mesto sa k problému vyjadrí až po utorkovom návrate primátora Jána Noska z dovolenky. Po pondelňajšej medializácii problému však mestská firma MBB vydala svoje stanovisko.

Podľa stanoviska MBB firma komunikuje so zástupcami klubu na dennej báze, čo je v protiklade stanoviska samotného klubu.

MBB prosí, aby klub a verejnosť nevyvíjali tlak na stavbárov

„V úvode realizácie stavby na strane vysúťaženého dodávateľa nastali problémy so subdodávateľmi a preto navrhol predĺženie pôvodného termínu dokončenia stavby. Vzhľadom na absolútnu prioritu prevádzkovateľa zimného štadióna, ktorou je bezpečnosť hráčov a všetkých návštevníkov sa vedenie MBB a.s., aj napriek časovému sklzu, rozhodlo pokračovať v rekonštrukcii s týmto dodávateľom a zmluvu nezrušiť. Zrušenie zmluvy a následne nové verejné obstarávanie by posunulo vykonanie nevyhnutných statických opatrení až do obdobia po ukončení ďalšej hokejovej sezóny, čo bolo z hľadiska bezpečnosti neprípustné,“ vysvetľuje MBB v stanovisku.

Podľa MBB už v súčasnosti práce na nevyhnutnom statickom zabezpečení prebiehajú nepretržite aj počas víkendov s cieľom odovzdať halu A do užívania hokejového klubu čo najskôr.

„Zároveň by sme chceli niektorých zamestnancov HC’05, prípadne ostatnú hokejovú verejnosť vyzvať, aby nevyvíjali neprimeraný tlak na samotných montážnikov, nakoľko práce realizujú vo výške 16 metrov nad zemou na pohyblivých plošinách pri teplote okolo 50 °C. Jeden trám, ktorý musia ukotviť z dvoch plošín najviac štyria montážnici, má pritom hmotnosť cca 80 kg,“ uvádza sa tiež v stanovisku mestskej firmy spravujúcej štadión.

Tréner Ceman: Je to frustrujúce

Hráči a realizačný tím tak nemajú jednoduchú situáciu. Štart súťažnej sezóny sa totiž nezadržateľne blíži. Tréningové podmienky v susednej menšej hale im nevyhovujú.

„V prvom rade, rozmery klziska haly B sú omnoho menšie, než je štandardom. Je takmer nemožné natrénovať niektoré prvky v systéme hry, musíme tiež upravovať cvičenia a prispôsobovať ich veľkosti klziska. Trénovať na hale B môže byť fajn tak raz v mesiaci, kedy si môžeme vyskúšať ako rýchlejšie reagovať v určitých situáciách. Takto je to však pre nás obrovský hendikep,” vysvetľuje tréner HC ’05 iClinic Banská Bystrica Dan Ceman pre klubový web hc05.sk.

Ako ďalej kanadský tréner baranov uviedol, v hale B ich obmedzuje aj chýbajúca vzduchotechnika. „Obrovským problémom je hmla, ktorá sa nám v tréningovej hale tvorí počas tréningu už po dvadsiatich minútach. V tom momente musíme prerušiť tréning a počkať kým sa hmla rozplynie. Naši brankári doslova nemajú šancu vidieť ani na bližšiu modrú čiaru. Počas tréningu nám zo strechy padajú kvapky na naše hlavy. Častokrát sa stane, že ani my tréneri poriadne nevidíme na to, čo sa deje na ľade. Hráči sa s touto situáciou pasujú statočne, sú to skutoční profesionáli. Je to však frustrujúce,“ doplnil.