Máte predstavu o tom, ako vyzerali mestské hradby? Koľko bášt sa nachádzalo na území Banskej Bystrice? A koľko bolo vstupných brán cez mestské opevnenie?

Veronika SamborskáDoba tureckých nájazdov púta pozornosť aj v dnešnej dobe a vy máte jedinečnú možnosť „dotknúť“ sa jej priamo na mieste…

Organizátori Bystrickej hodinky – Banskobystrický okrášľovací spolok a MAOi Inštitút pre Digitálnych Nomádov, už sedem mesiacov pozývajú všetkých milovníkov histórie na stretnutia s odborníkmi. Nie je tomu inak ani máji, tentoraz sa však  tradičné miesto „hodinky“ zmení. Kaviareň vymeníme za mesto. Témou siedmej Bystrickej hodinky totiž je Protiturecký odboj, mestské opevnenie a bašty. A kde inde by to bolo zaujímavejšie, ako priamo pred mestskými hradbami a baštami?

Počas putovania bystrickými ulicami sa účastníci májovej hodinky dozvedia podrobnosti o obrane mesta počas tureckých nájazdov, a tiež o tom, kde a aké mala Banská Bystrica bašty a hradby. Každý z nich dostane tiež mapu mesta, na ktorej si bude môcť zaznačiť navštívené bašty a hradby.

Siedma Bystrická hodinka sa uskutočnívo štvrtok 19. mája. Stretneme sa pri parkovisku pred Pamätníkom SNP a na prechádzku históriou sa vyberieme o 18. hod. Naším sprievodcom bude známy banskobystrický sprievodca a publicista Jozef Ďuriančik.

Ak máte záujem zúčastniť sa siedmej Banskobystrickej hodinky, prihláste sa na mailovej adrese otazka@bystrickahodinka.sk.