Od štvrtka 20. februára budú priestory Thurzovho domu skrášľovať kreatívne výrobky detí a mládeže z celého Slovenska. Výstava prác siedmeho ročníka súťaže Ústredia ľudovej umeleckej výroby V krajine remesiel predstaví tradičné ľudové remeslá.

Tradičné ľudové remeslá majú nezastupiteľné miesto aj medzi deťmi a mládežou. Dôkazom je už siedmy ročník súťaže V krajine remesiel, ktorú od roku 2006 organizuje Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Cieľom súťaže je vzbudiť záujem detí o tradičné ľudové remeslá, posilniť ich vedomie kultúrnej identity, ale aj podporiť ich manuálnu zručnosť a výtvarnú kreativitu. Úspechy súťaže každoročne potvrdzujú jej význam a každý ďalší ročník prináša nové, nápadité, remeselne zvládnuté diela.

Tento rok sa školáci mohli zapojiť do viacerých tém rozdelených podľa materiálových skupín: Zakliate v dreve, Nite nebláznite, Noty pre drôty, Na sklo maľované, Pletky s pletivami a Veci, čo nevedia všetci.

„Hmatateľná schopnosť tvoriť je úžasná vlastnosť. Kreatívni ľudia v ÚĽUV-e, pedagógovia v školách a deti vytvorili a prezentujú v priestoroch nášho múzea svoje spoločné dielo. Tradičné ľudové remeslá boli bežnou súčasťou každodenného života a malí remeselní majstri nás V krajine remesiel presviedčajú, že nepatria len do minulosti,“ uviedla kurátorka výstavy Vladimíra Luptáková.

Krajina remesiel je miestom, kde sa stretávajú šikovní, zruční a predstavivosťou obdarení ľudia. Narazíte v nej na majstrov remeselníkov, ale aj ich žiakov, učňov a tovarišov, ktorí sa u nich učia remeslu. A všetci majú niečo spoločné. Šikovné ruky, otvorenú myseľ a veľkú fantáziu.

„Teší ma, že v mene kolektívu pracovníkov Stredoslovenského múzea aj kolegov z Ústredia ľudovej umeleckej výroby, s ktorým radi spolupracujeme, môžem všetkých priaznivcov histórie a tradícií opäť pozvať do krásne a efektívne vynovených výstavných priestorov Thurzovho domu. Verím, že výstava sa bude návštevníkom páčiť a že pomôže ďalej viac a viac oživovať našu jedinečnú ľudovú kultúru,“ povedal riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Otvorenie výstavy V krajine remesiel spolu s odovzdávaním cien sa uskutoční vo štvrtok 20. februára o 12:00 h v Thurzovom dome. Výstava potrvá do 19. apríla.