Autobusy SAD Zvolen v sobotu ráno nevyšli na cesty väčšiny liniek prímestskej autobusovej dopravy v okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja. Spoločnosť tak naplnila svoju hrozbu kvôli pretrvávajúcemu sporu s BBSK.

„Dopravca jedná svojvoľne, hrubo porušuje zákon aj podmienky vydaných licencií a schválených cestovných poriadkov,“ píše sa v aktuálnom vyhlásení kraja.

Pri kontrole, ktorú urobili zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, narátali v priebehu ranných hodín minimálne 15 spojov, ktoré nepremávali podľa platných licencií a cestovných poriadkov. Podľa kraja navyše, na autobusových zastávkach nevisel žiadny oznam o tom, že spoje premávať nebudú. V rámci kraja však naďalej premávajú tie linky SAD Zvolen, ktoré spolufinancujú aj samosprávy. Zároveň premávajú prímestské linky SAD Lučenec, ktorá pôsobia najmä vo východných okresoch kraja.

Kraj po piatkovom rokovaní bezpečnostnej rady kraja zriadil infolinky pre verejnosť. A začal so zástupcami združenia miest a obcí koordinovať ďalší postup. „Jeho výsledkom by malo byť zabezpečenie najžiadanejších spojení, ktoré následne samosprávny kraj obciam preplatí,“ uvádza sa vo vyhlásení kraja.

Kontaktujú menších dopravcov

Úrad zároveň začal s oslovovaním menších dopravcov v kraji pre zaistenie kapacít na pokrytie najdôležitejších liniek prímestskej dopravy. Kraj zároveň vyzýva dopravcov, ktorí majú záujem pomôcť, aby sa ozvali na e-mail autobusy@bbsk.sk.

Riešenie aktuálnej situácie v prímestskej doprave v BBSK bude už v pondelok na programe mimoriadne zvolaného Zastupiteľstva BBSK, pričom ešte v nedeľu zasadne aj Komisia dopravy ZBBSK. Vedenie kraja verí, že súd v úvode týždňa spoločnosti SAD Zvolen nariadi pokračovanie vo výkonoch vo verejnom záujme.