Kapely REGALE a STO MÚCH v Klube 77 a kvalitná filmová projekcia v Záhrade CNK. To je v stručnosti program ďalšieho, v poradí druhého Koncertu za ľudské práva, ktorý v Banskej Bystrici organizuje Amnesty International Slovensko.

Koncert sa uskutoční 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom, a rovnako ako prvý, marcový, organizovaný Banskobystrickou univerzitnou skupinou Amnesty International (BUS AI), aj májový koncert bude spojením umenia a ľudských práv.

Cieľom marcového koncertu bolo vyjadriť podporu ľuďom, ktorých ľudské práva boli porušené a upozorniť širšiu verejnosť na to, že ľudské práva sa nás týkajú bez ohľadu na to, kde sú porušované. Tentoraz sa hudbou a filmom podporí toleranciu inakosti. Miestom diania budú Klub 77 pre hudbu a Záhrada – CNK pre film.

Bent1Filmovú časť koncertu otvorí o 17. hod. BENT (Veľká Británia, 1997, r. Sean Mathias, hrajú: Clive Owen, Ian McKellen, Lothaire Bluteau, Mick Jagger a iní/iné).

Smutný príbeh z 2. svetovej vojny. Na začiatku vojny mala berlínska dekadentná smotánka možnosť schádzať sa v podnikoch pre gayov a transsexuálov. Jedným z nich bol aj homosexuál Max (Clive Owen), užívajúci si krátke známosti, alkohol a kokaín. Sloboda menšín však čoskoro spoznáva nacistickú tyraniu. Po strete s gestapom Maxa chytia a odvezú do koncentračného tábora Dachau. Kvôli židovskému pôvodu musí nosiť Dávidovu žltú hviezdu. Našťastie, pretože ako homosexuál by bol označený ružovým trojuholníkom, no a gayov čakala automatická smrť… Napriek všetkému bolo možné za ostnatým drôtom nájsť cit. A vďaka nemu Max konečne spozná dôvody, pre ktoré sa oplatí žiť…

Diváci počas premietania budú môcť ochutnať vegánske špeciality z kuchyne Food Not Bombs Banská Bystrica.

V Klube 77, ako sme už spomenuli v úvode, zahrajú skupiny Regale a Sto múch. Trojčlenné hudobné zoskupenie Regale (Vigo – hlas, bass, Oliver – gitary, elektronika, Juraj – bubny a iné „oné“) nadväzuje na pôsobenie bývalej banskobystrickej kapely Lunárne Legendy.

STO MÚCHZvukomalebná skupina Sto múch  vznikla vo februári 2005 v Banskej Bystrici a interpretuje výlučne autorskú hudbu. V súčasnosti koncertuje v zložení: Juraj Haško – klávesové nástroje, spev, Martin Novák – gitara, Miroslav Páv – basová gitara, Ján Fiala – bicie nástroje.

Na podporu ľudských práv a Amnesty International už hrali také hviezdy ako Sting, U2, Tracy Chapman, Patti Smith, Peter Gabriel, Bruce Sprengsteen a mnoho ďalších. A naposledy v Banskej Bystrici Plastic People of the Universe Revival a Pas de Pitié!. Na druhom Koncerte za ľudské práva, v stredu 8. mája, sa k nim pripoja aj kapely Regale a Sto múch. (Začiatok koncertu je o 20. hod.)

Koncert je súčasťou aktivít pre verejnosť realizovaných v rámci projektu HRYEC (mládežnícka iniciatíva zameraná na vzdelávanie k ľudským právam) s podporou programu Mládež v akcii.