Každý týždeň predstavujeme na portáli BBonline.sk zaujímavé knižné novinky vydavateľstva Ikar a tentokrát pre vás máme výnimočné publikácie, ktoré možno zaujmú aj vás. Bližšie sa na ne pozrieme, ale zároveň vám prinášame aj možnosť vyskúšať svoje šťastie a získať tieto knižky v našich súťažiach.

Piata Kronika komika

Stanislav Štepka pozýva milovníkov a záujemcov o Radošinské naivné divadlo po piaty raz do zákulisia, na javisko, ale aj do hľadiska divadla, ktoré sa zrodilo na Vianoce v roku 1963.  Autor knihy Kronika komika 5 predstavuje radošincov v rokoch 2000 – 2009.  V knihe je publikovaných sedem hier z prvého desaťročia tohto tisícročia, ale aj záznamy, recenzie, fotografie a podobný dokladový materiál.

V predchádzajúcich štyroch knihách Kronika komika Stanislav Štepka po jednotlivých  desaťročiach zoznamoval čitateľov s Radošinským naivným divadlom (RND) a skoro so všetkým, čo tak či onak súviselo s týmto kultúrnym telesom od jeho vzniku až po koniec deväťdesiatych rokov minulého storočia. V Kronike komika 5 približuje RND v prvom desaťročí dvadsiateho prvého storočia. Ponúka kronikársky a autorský doklad a záznam o účinkovaní tohto obľúbeného divadla. V úvode knihy uvádza, že   napríklad od roku 2000 po rok 2009 divadlo premiérovalo sedemnásť inscenácií, ktoré videlo na viac než dvoch tisícoch reprízach vyše 700 tisíc divákov nielen na Slovensku ale aj v zahraničí –  v  Prahe, Moskve, vo Viedni, v Sydney, v New Yorku či v Los Angeles. Niektoré z týchto hier sú publikované v najnovšej Kronike komika 5.

„Bol som spolu s divadlom pri tom, keď našu prácu sledovali desaťtisíce divákov, ktorí nám  v hľadiskách dávali najavo, čo si o nej myslia. Z toho sme mali spravodlivý pocit, chvíľami aj veľkú radosť, teda priam nemalú pasiu. To nám viac-menej vždy potvrdzovalo zmysel našej existencie a divadelného pôsobenia,“ vyznáva sa Stanislav Štepka v úvodnej poznámke. Autorom ilustrácií v knihe je Svetozár Mydlo.

Stanislav Štepka. Riaditeľ a umelecký šéf Radošinského naivného divadla, dramatik, textár, herec, spevák, spisovateľ. Vo vydavateľstve Ikar mu vyšli tituly: Kronika komika 1 – 5 (2003 – 2012), zbierka poviedok Desatoro (a zopár navyše) (2006), za ktorú získal cenu literárnej kritiky za najhodnotnejšie pôvodné dielo Zlaté pero 2006. V roku 2008 to bola kniha pre deti Lastovičie rozprávky a v roku 2010 Vhadzovanie do hry.

Knižku už samozrejme nájdete v každom dobrom kníhkupectve, alebo môžete vyskúšať svoje šťastie v súťaži, ktorú vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar prinášame. Odpovedzte nám do piatku 16. novembra 12.00 h na otázku: Kto je autorom ilustrácií v piatej Kronike komika?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Dagmar Dudová.

Mraziar – šokujúca spoveď nájomného vraha

Ako vrah robil svoje remeslo mimoriadne dobre. Zdokonalil ho takpovediac na umenie. Nijaká zákazka nebola nad jeho sily, úspešne vykonal všetko, čím ho poverili. Napĺňalo ho to hrdosťou. Tí, čo v podsvetí snovali vraždy, ho ako vraha považovali za špecialistu prvej veľkosti.

Príbeh newyorského kráľa porna Richarda Kuklinského sa začína kdesi uprostred jeho neslávnej kariéry nájomného vraha – v čase, keď už dávno viedol dvojitý život úspešného obchodníka. O zameraní jeho biznisu sa šokovaná rodina dozvedela až oveľa neskôr – po jeho zatknutí roku 1986. Na poľovačke v hlbokých pensylvánskych lesoch mu prvýkrát skrsla myšlienka, ktorú si jeho chlebodarcovia vysoko cenili a ktorá zo všetkých opisov jeho hrozných činov desí azda najviac. Objavil jaskyňu obývanú potkanmi a zišlo mu na um, že by v nej mohol nechať zaživa zožrať svoje obete, pri ktorých mafiánskym bossom záležalo na tom, aby pred smrťou mimoriadne trpeli. Jeho spolupráca s mafiou trvala štyri desaťročia. Unášal kamióny, vyrábal a distribuoval pornografické filmy, vymáhal dlhy a najmä… odstraňoval nepohodlných ľudí.

Ukážka z knihy:

Ticho ako mačka sa prikradol na palubu a potom do kabíny. Objekt ho zbadal – obrovitého, so zlovestnou kamennou tvárou – a div nezamdlel.

„Čo to má znamenať?“

„Urobil si si nepriateľov. Ako chceš, aby som to urobil? Rýchlo alebo pomaly?“ opýtal sa, aby ho potrápil.

„Prosím ťa, mám deti, ženu…“

„To bola manželka, čo práve odišla?“

„Nie, gomatta, priateľka. Rich, prosím ťa, dám všetko, čo mám… poznáš ma…“

„Drahý priateľ,“ povedal Richard vážne, „tvoja sviečka dohára. Som ako kostlivec s kosou, stelesnenie smrti.“ Na tvári sa mu zjavil čudný, nepríjemný úsmev.

„Prosím ťa, nie,“ modlikal objekt, kľačiac na kolenách, s rukami zopnutými ako v úpenlivej modlitbe.

„Niečo pre teba urobím,“ povedal Richard.

„Čo?“

„Zabijem ťa rýchlo.“ A strelil mu do čela tesne nad koreňom nosa. Z diery vystrekla krv. Počkal, kým prestala tiecť, a opatrne, aby do nej nestúpil, odtiahol objekt na palubu a hodil ho do vody.

V diaľke sa na mori rozpútala búrka. Chvíľu sedel v aute, sledoval blesky mihotajúce sa na čiernej zamatovej oblohe a dúfal, že ryby a kraby objekt kúsok po kúsku zožerú.

Mal šťastie, nemučil som ho. Asi som mal dobrú náladu.

Autor knihy Philip Carlo vychádzal z viac ako 240 hodín rozhovorov s Richardom Kuklinským, ktoré uskutočnil v Trentonskej štátnej väznici. Na detailne vykreslenom pozadí Kuklinského osobného života opísal mnohé z údajne viac ako dvesto mimoriadne krutých vrážd, ktoré tento nájomný vrah spáchal. Carlovi sa dokonale podarilo preniknúť do myslenia jedného z najbrutálnejších masových vrahov v dejinách kriminalistiky.

Philip Carlo (1949 – 2010), autor biografií známych sériových vrahov newyorskej mafie, napísal bestsellery o capovi bonnanovského klanu Tommym Piterovi, o bossovi luccheseovského klanu Anthonym Cassovi či o masovom vrahovi Richardovi Ramirezovi. Vyrastal v Brooklyne, kde na vlastnej koži zažil mafiánske spôsoby. Zločinom sa vyhol tak, že o nich začal písať. Po tituloch Mafiánsky hrobár (2010) a Gaspipe (2012) je Mraziar treťou jeho knihou, ktorá vychádza vo vydavateľstve Ikar.

Knižku už samozrejme nájdete v každom dobrom kníhkupectve, alebo môžete vyskúšať svoje šťastie v súťaži, ktorú vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar prinášame. Odpovedzte nám do piatku 16. novembra 12.00 h na otázku: Philipovi Carlovi vyšla v tomto roku v Ikare (pred Mraziarom) aj ďalšia kniha. Uveďte nám jej názov a šťastie sa možno usmeje aj na vás.

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Andrej Chmelík.